Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 233

17 Kasım

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 233

Ruken Demir, Melike Aydın tutuklandı; Ahmet Altan, savcının itirazı üzerine yeniden tutuklandı, Kibriye Evren’in tahliyesine itiraz edildi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında aralarında Mezopotamya Ajansı İzmir muhabiri Ruken Demir ve Jin News muhabiri Melike Aydın ile Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) yöneticilerinin de bulunduğu 12 kişi, 12 Kasım 2019 günü İzmir’de düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara 24 saat avukat kısıtlaması getirildi.
 
“Örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla gözaltına alınan gazeteciler Demir ve Aydın’a sorguları sırasında haber kaynaklarıyla yaptıkları telefon görüşmeleri ve yaptıkları haberlerin sorulduğu öğrenildi.
 
Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından 15 Kasım günü İzmir Adliyesi'ne getirilen Demir ve Aydın, savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildikleri İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nce “Örgüt adına faaliyet yürütmek” suçlamasıyla sabaha karşı tutuklanarak İzmir Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
 
Operasyon kapsamında gözaltına alınan 12 kişiden Demir ve Aydın dahil 11’i tutuklanırken 1 kişi yurtdışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.
 
Mezopotamya Ajansı muhabiri Ömer Akın gözaltına alındı
 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ömer Akın, 15 Kasım 2019 günü Mardin’in Derik ilçesinde haber takibi sırasında gözaltına alındı. Akın’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında başlatılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Sağlık kontrolünün ardından ifadesi alınmak üzere Derik Adliyesi’ne götürülen Akın, savcılık ifadesinin ardından aynı gün içerisinde serbest bırakıldı.
 
Gözaltına alınan Canan Coşkun, Tuba Demir ve Kazım Kızıl serbest bırakıldı
 
Giresun’un Eynesil ilçesinde 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan ile şüpheli ölümü araştıran Meclis Araştırma Komisyonunu takip etmek için ilçede bulunan gazeteciler Canan Coşkun, Tuba Demir ve belgeselci Kazım Kızıl 13 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alındı.
 
Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada dört ismin, Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmanın tanığı Mürsel Küçükal’ı bir atölyeye kapatıp tehdit ettikleri iddiasıyla gözaltına alındıkları belirtildi.
 
Gözaltındaki dört isim, ifadelerinin ardından 14 Kasım gecesi sevk edildikleri Görele Sulh Ceza Hakimliği tarafından adlî kontrol tedbiri konularak serbest bırakıldı. Mahkeme, dört isim hakkında da yurtdışına çıkış yasağı ve tanığın evine yaklaşmama tedbiri uygulanmasına karar verdi.
 
Fatih Polat, “Cumhurbaşkanına hakaret” davasında beraat etti
 
Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın, 28 Mayıs 2017 tarihinde köşesinde yer verdiği bir haber nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması 14 Kasım 2019 tarihinde Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme, haberin Anayasa’nın 28. maddesinde tanımlanan haber verme özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek Polat’ın beraatine hükmetti.
 
P24’ün izlediği duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Hakkı Boltan hakkında mahkemeye zorla getirilme kararı
 
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması, 14 Kasım 2019 günü Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Boltan ve avukatının katılmadığı duruşmada hakim, Boltan hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı vererek davayı 4 Şubat 2020 tarihine erteledi.
 
TV10 çalışanlarının davası ertelendi
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 kanalının eski çalışanları Kemal Demir ve Kemal Karagöz’ün “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın üçüncü duruşması, 14 Kasım 2019 günü İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Demir ve Karagöz’ün katılmadığı duruşmada Demir’in avukatı Bertan Öztunç hazır bulundu. Müvekkilinin TV10 kanalında önce çaycı ve şoför, en son da kameraman olarak görev yaptığını hatırlatan avukat Öztunç, “Müvekkilin bu dosyada sanık değil, tanık olarak bulunması gerekirdi” dedi. Öztunç, Demir hakkındaki adlî kontrol tedbirinin kaldırılarak beraatine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, sanıklara uygulanan yurtdışına çıkış yasaklarının devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için davayı 28 Ocak 2020 tarihine erteledi.
 
Ahmet Altan, tahliye edilmesinden 8 gün sonra yeniden tutuklandı
 
Üç yılı aşkın tutukluluğun ardından 4 Kasım 2019 tarihinde yeniden yargılama sonucunda hakkında verilen hükümle birlikte serbest bırakılan edebiyatçı ve gazeteci Ahmet Altan, savcılığın tahliye kararına itirazının kabul edilmesinin ardından 13 Kasım 2019 günü yeniden tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderildi.
 
Altan’ın tahliyesine yapılan itirazın kabulüne gerekçe olarak, “Sanığın sıfatı, tutuklu kaldığı süre, haber üzerinden bir çok sempatizanı etkilemesi, aldığı ceza ve temyiz sürecinde cezanın aleyhine ağırlaşma ihtimali, pişmanlık göstereceğine dair beyanlarının olmaması, bir kısım aynı suç ile ilgili hakkında adli işlemler yapılan suç faillerinin yurt dışında firari olması ve ülkemiz aleyhine bir takım aleyhe söylemler ve lobicilik faaliyetinde bulunmuş olmaları, suçun kaçma şüphesi var sayılan katalog suçlardan olması, sanığın konumu sıfatı eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olması dikkate alınarak adli kontrol tedbirlerinin harici davranışları da dikkate alınarak amaca hizmet etmediği” gösterildi.
 
Konuyla ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu’nun müvekkilinin yeniden tutuklanmasına yaptığı itiraza ilişkin habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız 
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-233/

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design