Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 234

23 Kasım

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 234

Cumhuriyet davasında mahkeme, Yargıtay kararına direndi; Fikret Başkaya, hakkındaki “propaganda” davasında beraat etti; Ahmet Takan saldırıya uğradı

Fikret Başkaya, hakkındaki “propaganda” davasında beraat etti
 
Yazar ve akademisyen Fikret Başkaya’nın Kasım 2016’da Özgür Üniversite sitesinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı davanın üçüncü duruşması 22 Kasım 2019 günü Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada Başkaya ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda gözlemci takip etti.
 
Başkaya ve avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasının ardından hükmünü açıklayan mahkeme heyeti, Başkaya’nın hakkındaki suçlamadan beraatine hükmetti. Mahkeme kararında Başkaya’nın dava kapsamında gözaltına alınmasına karşı tazminat yolunun açık olduğuna yer verildi.
 
Cumhuriyet davasında mahkeme Yargıtay kararına direndi
 
Cumhuriyet gazetesi davası, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Kasım 2019 günü yeniden görüldü.
 
Duruşma savcısı mütalaasında, Yargıtay’ın bozma ilamına direnme yönünde karar verilmesini ve sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Sanıklar ve sanık avukatları ise savcının mütalaasının hukukî dayanağı olmadığını belirterek Yargıtay kararına uyulmasını talep etti.
 
Kadri Gürsel yönünden bozma ilamına uyan mahkeme, Gürsel hakkında beraat kararı verirken, diğer 12 sanık yönünden ise Yargıtay kararına direndi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Ahmet Altan hakkında 2009 tarihli haber ve köşe yazısı nedeniyle açılan dava durduruldu
 
Tutuklu gazeteci yazar Ahmet Altan hakkında kapatılan Taraf gazetesinde 2009 yılında yayımlanan bir köşe yazısı ve bir haber nedeniyle “soruşturmanın gizliliğini ihlâl” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 21 Kasım 2019 günü Kartal’daki Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Yeniden yargılandığı dava kapsamında hükümle birlikte tahliye edilmesinden sekiz gün sonra savcının itirazı üzerine yeniden tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderilen Altan’ın SEGBİS üzerinden bağlandığı duruşmada avukatı Melike Polat hazır bulundu.
 
Avukat Polat, müvekkili hakkında İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen ve mevcut dosyanın yeniden açılmasına neden olan mahkûmiyet kararının Yargı Reformu Paketi uyarınca temyiz aşamasında bulunduğunu ve henüz kesinleşmediğini belirterek davanın düşürülmesini talep etti.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, 32. Asliye Ceza Mahkemesinin kararına karşı temyiz yoluna başvurulduğu ve kararın kesinleşmediği, bu nedenle yasal koşulların oluşmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya devam edilmesine yer olmadığına karar verdi.
 
Şebnem Korur Fincancı’ya açılan “hakaret” davası ertelendi
 
Adli tıp uzmanı ve insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın 2013 yılında Gezi protestoları sırasında Twitter’da yaptığı bir sosyal medyada paylaşımı nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması 21 Kasım 2019 günü Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Fincancı ve avukatı Meriç Eyüboğlu ile dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu duruşmada hazır bulundu.
 
Savunması için söz alan Fincancı, bir insan hakları savunucusu olarak eylemler sırasında yapılanları “katliam olarak tanımlama zorunluluğu duydum” diye konuştu. “Kamu görevlilerine hakaret değil, işkenceyi ifşa ettim” diyen Fincancı, suçlamayı kabul etmediğini belirterek beraatini talep etti. Savunmaların ardından mahkeme, avukatların savunma için süre talebini kabul ederek davayı 17 Mart 2020 tarihine erteledi.
 
Özgür Gündem davası Şubat ayına ertelendi
 
KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ve gazeteciler Reyhan Çapan ve Hasan Başak’ın “suçu ve suçluyu övmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın görülmesine 21 Kasım 2019 günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
 
Gazetecilerin katılmadığı duruşmada avukatları Özcan Kılıç hazır bulundu. Savcı önceki celse sunduğu mütalaayı tekrarladığını belirterek Aykol’un cezalandırılmasını talep etti.
 
Avukat Kılıç, mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için süre talebinde bulundu. Mahkeme, mütalaanın hazır bulunmayan sanıklara tebliğ edilmesine ve savunmaları için gelecek celseye kadar süre verilmesine karar vererek davayı 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.
 
Özgür Halk dergisi yazı işleri müdürüne hapis cezası verildi
 
Özgür Halk dergisi sorumlu yazı işleri müdürü Mahmut Gülecan ve dergi çalışanı Mevlüt Gür’ün “terör örgütü propagandası yapmak,” “suçu ve suçluyu övmek” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlamalarıyla yargılandığı davanın karar duruşması 21 Kasım 2019 günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Başka davalardan tutuklu bulunan Gür ve Gülecan, duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, Gür’ün beraatine, Gülecan’ın ise 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
 
Gözaltına alınan Gazete Yolculuk muhabiri serbest bırakıldı
 
Gazete Yolculuk haber portalı muhabirlerinden Buse Söğütlü, 19 Kasım 2019 gecesi GBT taraması sırasında eksik ifadesi olduğu gerekçesiyle İstanbul’da gözaltına alındı.
 
Söğütlü’nün Ağır Ceza Hakimi Akın Gürlek hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında daha önce iki kez ifade vermeye gittiği ancak ifadesinin alınamadığı öğrenildi. Savcının hakkında bir günlük ek gözaltı süresi talep ettiği Söğütlü, 21 Kasım günü serbest bırakıldı.
 
Kapatılan Radyo Dünya’nın yayın yönetmeninin evine polis baskını
 
KHK ile kapatılan Radyo Dünya’nın eski Genel Yayın Yönetmeni Medine Gümüş’ün Adana’daki evine 21 Kasım 2019 günü polis baskın düzenledi. Hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yakalama kararı bulunduğu belirtilen Gümüş, yurt dışında olması dolayısıyla gözaltına alınamadı.
 
Gazeteci Ahmet Takan saldırıya uğradı
 
Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, 20 Kasım 2019 akşam saatlerinde Ankara’daki evinin önünde kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından beyzbol sopasıyla saldırıya uğradı. Saldırı sonrası hastaneye götürülen Takan’a darp raporu verildi. Takan, karakola giderek ifade verdi ve şikâyetçi oldu.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız 
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-234/
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design