Anasayfa / Güncel / “Takke düşsün, kel görünsün”

13 Ocak

“Takke düşsün, kel görünsün”

Günün öne çıkan haberleri Birgün, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı

Sözcü gazetesi manşetinde, “Takke düşsün, kel görünsün” başlıklı habere yer verdi. “CHP, FETÖ’nün siyasi ayağı için araştırma önergesi verdi” üst başlığıyla verilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin üzerinden 3.5 yıl geçti ama siyasi ayak hala ortaya çıkarılmadı. CHP, FETÖ’nün siyasi ayağıyla mücadele edilmediği gerekçesiyle Meclis’e bir önerge sundu. Önergede, ‘FETÖ’nün bu kadar güçlenmesi, siyasi kanat olmadan mümkün olmazdı. Siyasi, ticari, askeri, yargı, emniyet ve diğer tüm ayakların açığa çıkarılması tarihsel bir görevdir’ denildi. Gözler Cumhur İttifakı’nda.”

Birgün gazetesi ise manşetin altındaki, “Devlet teslim edildi, araştırma engellendi” başlıklı haberinde, “‘FETÖ’nün siyasi ayağı’nın ortaya çıkarılması için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını talep eden CHP’liler, yapılan araştırmaların engellendiğini belirtti. CHP Grup Başkanvekilleri TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un Meclis’e sunduğu önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: ‘Örgütün başının, ‘İmkan olsa mezardakileri bile kaldırarak evet oyu kullandırmak lazım’ dediği 2010 referandumu ile kabul edilen Anayasa değişiklikleriyle bağımsız yargı tasfiye edilerek, HSYK, Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi FETÖ’nün kontrolüne verilmiştir. Emniyet’in kritik noktalarının neredeyse tamamına örgüt üyeleri yönetici olarak atanmıştır. FETÖ yapılanmasıyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkması siyasi bir paniğe neden olmuş, komisyon çalışmaları fiilen 9 Aralık 2016 tarihinde, resmen de 4 Ocak 2017 tarihinde sonlandırılmıştır’” ifadelerine yer verdi.

“TCDD raydan çıktı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “TCDD raydan çıktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Sayıştay’ın, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ilişkin denetim raporu kurumun adeta batırıldığını ortaya koydu. 2018 yılında öngörülenden 863 milyon lira fazla zarar eden TCDD’nin bazı yatırımlarında yeterli altyapı çalışması yapılmadan proje hazırlandığı belirtilen raporda, projelerin hedeflenenden 2 ya da 4 kat daha uzun sürelerde tamamlandığı vurgulandı. Kazalarla gündeme gelen Sincan-Ankara-Kayaş hattına ilişkin önemli tespitlere yer verilen raporda, hattın sinyalizasyon işleri tamamlanmadan faaliyete açıldığına dikkat çekiliyor. TBMM’ye sunulan raporda çarpıcı tespitler yer aldı. Rapora göre, 2018 yılını 1 milyar 695 milyon lira zararla kapatmayı planlayan TCDD bir yılda 2 milyar 558 milyon lira zarar etti. Yani TCDD 2018 yılını beklenenden neredeyse 863 milyon lira daha fazla zararla kapattı. Rapora göre TCDD’nin bağlı ortaklıklarındaki bütçe planlanandan yüzde 307 daha fazla saptı. Yani ortaklıklar 2018 yılında 222 milyon 337 bin liralık bir zarar yapmayı öngörürken zarar 907 milyon 79 bin TL’ye ulaştı. Çok sayıda projenin 4 katı sürede bittiği tespit edildi. Raporda, TCDD Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı yatırımlarının proje tutarının 99.7 milyar lira olduğu ve 7.5 milyar lira ödenek ayrıldığı, 2019 yılı yatırımlarının proje tutarının ise 125.1 milyar lira olduğu ve 3.9 milyar lira ödenek programlandığı tespitine yer verilerek ‘Çok sayıda projenin sözleşmelerinde öngörülen sürenin yaklaşık 2 veya 4 katı sürede tamamlanması veya tasfiye edilmesi beklendiğinden, ihalesi yapılıp sözleşmesi imzalanan ancak yatırım programında yeterli ödenek ayrılmayan projelerin öncelik sıralaması belirlenerek Kalkınma Planı ve orta vadeli Program çerçevesinde tamamlatılması, sözleşmesi imzalanıp yer teslim yapılan ve işe başlanılan ancak yeterli ödenek ayrılamayacak projelerde ise yapıların ve kısımlarının dış etkilerden olumsuz etkilenmeyecek şekilde çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir’ denildi.” 

“Bizi bu çılgın projeler mahvetti”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Bizi bu çılgın projeler mahvetti” başlıklı haberinde şu ifadeleri kullandı: “AKP tarafından ‘Asrın projesi’, ‘Çağ açıp çağ kapatacak’ gibi ifadelerle tanıtılan projeler, zamanla birer başarısızlık abidesine dönüştü. Fatih Projesi: 2010 yılında başlatılmış ve 8 milyar 500 milyon lira bütçe ayrılmıştı. Plana göre 4 yıl içinde ülkenin tüm öğrencileri tabletlerle eğitim görecekti. 2020’de Diyarbakır’daki bir bilgisayar dersinin ‘karton bilgisayarlarla’ yapıldığı anlaşıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü: 3 yıla yakın bir sürede verilen araç garantisinin üçte birine dahi ulaşılamadı. Çünkü yurttaşlar köprünün konumu yüzünden köprüden geçişi tercih etmedi. Köprünün şu ana dek bütçeye maliyeti ise günlük ortalama 1.8 milyon lira oldu. Osmangazi Köprüsü: ‘Dünyanın en uzun asma köprüsü’ dendi. Ancak açılışın ardından köprüden geçmenin ateş pahası olduğu anlaşıldı. 2018’de otomobiller için köprüden geçiş ücreti 72 lirayken, bu tutar 2019’da 103 liraya, 2020’de 118 liraya yükseldi. Şehir Hastaneleri: 2019 sonu itibariyle hizmet veren şehir hastanelerinin 25 yıllık maliyeti 142 milyar doları geçiyor. Bu tutar 800 hastanenin inşaatını finanse edebilecek büyüklükte. Eleştirilere başta kulak tıkayan iktidar daha sonra ‘Varsın, zarar etsin’ deme yoluna gitti. Kıbrıs Su hattı Projesi: Proje 1.6 milyar liraya mal oldu. Yapımından 5 yıl sonra borular patladı. İstanbul Havalimanı: Havalimanı sayesinde Türkiye’ye 100 milyon turist gelecekti. Atatürk Havalimanı’nın da kapanmasına sebep oldu. Atatürk Havalimanı’nı 3 Ocak 2021’e kadar işletme hakkı bulunan TAV’a 389 milyon avro tazminat ödeneceği anlaşıldı. Yeni havalimanı 2018’de Atatürk Havalimanı’nın yakaladığı performansa pek çok kriterde yetişemedi.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design