Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 255

17 Nisan

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 255

Alican Uludağ ve Olcay Büyüktaş hakkında dava açıldı; İnfaz düzenlemesi yasalaştı, gazeteciler ve diğer siyasi tutuklular kapsam dışında kaldı

https://expressioninterrupted.com/tr/

Gazeteciler Uludağ ve Akça hakkında dava açıldı

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça hakkında, gazetede Kasım 2019’da yayımlanan 10 Ekim 2015 Ankara gar katliamı davasına ilişkin bir haber nedeniyle “suçluları ihbar edenlerin kimliklerini açıklamak veya yayımlamak” iddiasıyla dava açıldı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Uludağ ve Akça’nın 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Davanın ilk duruşması Kasım ayında görülecek.

İnfaz düzenlemesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

AKP ve MHP tarafından hazırlanan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda 13 Nisan gecesi kabul edildi.

“Terör” suçlamalarıyla hükümlü olarak cezaevinde bulunanlar ve tutukluların kapsam dışında bırakıldığı yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak 15 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından cezaevlerinden tahliyeler başladı. “Terör” suçlamalarıyla tutuklu bulunan onlarca gazeteci ve diğer siyasi tutuklular düzenlemeden faydalanamıyor.

Konu ile ilgili habere bu bağlantıdan, düzenlemenin ayrıntılarına ise bu bağlantıdan erişilebilir.

Mart ayında tutuklanan gazeteciler için yapılan tahliye talebi reddedildi

Mart ayında Odatv haber sitesinde yer alan bir haber nedeniyle “MİT Kanununa muhalefet” suçlamasıyla tutuklanan gazeteciler hakkında, infaz düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından denetimli serbestlik süresinin değişmesi nedeniyle yapılan tahliye başvurusu reddedildi.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç, Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ile Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel için avukatları tarafından yapılan tahliye başvurusuna ilişkin karar metninde Çelik ve Keser’in isimlerine yer verilmedi.

AYM, Çelik ve Keser’in başvurularını incelemeye aldı

Mart ayında tutuklanan Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in avukatlarınca Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru incelemeye alındı.

AYM, Keser ve Çelik’in tahliye taleplerini ise reddetti. Her iki gazeteci, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etme” iddiasıyla 8 Mart’ta tutuklanarak Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevine gönderilmişti. AYM, tahliye taleplerini, “Başvuru dosyasında ceza infaz kurumunda tutulmaları nedeniyle başvurucuların yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik ciddi bir tehlikenin ortaya çıktığına dair bilgi ya bulgunun olmadığı anlaşılmıştır” diyerek reddetti.

RTÜK Fox TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Fatih Portakal’ın sunduğu Fox TV Ana Haber programına 30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerindeki yayınlar nedeniyle üç kez yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK, bu tarihlerde yer verilen haberlerdeki ifadelerin 6112 sayılı Kanunun 8/1/b maddesinde yer alan, “Yayın hizmetleri, …Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” hükmüne aykırı olduğuna karar vererek Fox TV’ye üst limitten idari yaptırım (yayın reklam gelirlerinin yüzde 3’ünün ceza bedeli olarak alınması) ve üç kez program durdurma cezasına hükmetti.

Ayrıca, Fox TV’nin “İlker Karagöz ile Çalar Saat” adlı programda yer verilen bir haber nedeniyle yine üst limitten idari para cezası uygulandı.

Gazeteci Ahmet Kanbal Twitter mesajı nedeniyle ifade verdi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal hakkında sosyal medyada yaptığı bir paylaşım nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” ve “devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddialarıyla soruşturma başlatıldı. 13 Nisan’da Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade veren Kanbal’a paylaşımının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa kararıyla ilgili olup olmadığı soruldu.

Gazeteci Ulvi Tanrıverdi saldırıya uğradı

Çağrı Radyo ve Çağrı Haber gazetesinin sahibi Ulvi Tanrıverdi İzmir’de 11 Nisan gecesi saldırıya uğradı. Saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Tanrıverdi’nin durumunun iyi olduğu öğrenilirken, adının D.E. olduğu öğrenilen saldırgan gözaltına alındı. Tanrıverdi özellikle yolsuzluk haberleriyle ilgili yazılar yazıyordu.

Sabiha Temizkan hakkında dava açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bir Twitter paylaşımı nedeniyle gazeteci Sabiha Temizkan hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame hazırladı. Temizkan, 2014 yılındaki paylaşımı nedeniyle 13 Şubat’ta “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla ifadeye çağrılmıştı. Davanın ilk duruşması 25 Haziran 2020 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Gazeteci Gamze İşler hakkında soruşturma açıldı

Odatv İzmir muhabiri ve e-gazetem.com’un imtiyaz sahibi Gamze İşler hakkında, Odatv’de 28 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanan “Kadın cinayetlerinde bu adamların hiç suçu yok mu?” başlıklı video sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. İşler geçtiğimiz hafta içinde soruşturma kapsamında karakolda ifadeye çağrıldı.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ertelenen duruşmalar

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında Türkiye genelinde birçok ilde adliyelerde yalnızca tutuklu sanıkların yargılandığı davaların duruşmaları ve diğer acil işlemler yapılmakta.

Geride bıraktığımız hafta içinde görülmesi planlanan duruşmaların bir kısmı şu tarihlere ertelendi:

Gazeteci Zehra Özdilek’in 14 Nisan günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan duruşması 5 Haziran 2020 tarihine ertelendi.

Gazeteciler Alican Uludağ ve Duygu Güvenç’in 16 Nisan’da İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan duruşması, 2 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın’ın 17 Nisan günü İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan duruşması, 2 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları

17 Nisan 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 101 gazeteci ve medya çalışanı, tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design