Anasayfa / Güncel / “Demokratik siyasete abluka”

22 Mayıs

“Demokratik siyasete abluka”

Günün öne çıkan haberleri Evrensel, Yeni Yaşam, Birgün, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetindeydi

Evrensel gazetesi manşetinde, “Demokratik siyasete abluka” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“HDP’lilerin Ankara’nın göbeğinde yerlerde sürüklenerek gözaltına alınması tepkiyle karşılandı. Yapılan açıklamalarda bu ablukanın demokratik siyasete dönük olduğu vurgulandı. HDP’li belediyelere kayyum atanması, kayyumların protesto edilmesine dahi izin verilmemesi CHP, EMEP ve SOL Parti tarafından tepki ile karşılandı. Yapılan değerlendirmelerde Saray’ın yaşadığı her türlü siyasi krizi otoriterleşerek yönetmeye çalıştığı vurgulandı.”

“Zulmün fotoğrafı”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Zulmün fotoğrafı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Bitlis’te bulunan Garzan Mezarlığı’nda 19 Aralık 2017’de ailelerinden habersiz olarak çıkartılıp, İstanbul Adli Tıp’a gönderilen cenazelerden 21 tanesi ailelerine teslim edilirken, geçtiğimiz günlerde 261 cenazenin de İstanbul Kilyos’ta bulunan bir mezarlığın yanında kaldırım altına toplu olarak gömüldüğü belirlenmişti. Mezopotamya Ajansı cenazelerin gömülmesine ilişkin görüntülere de ulaştı. Savcılığın 2018’de ‘Cenazeler ailelerine verilecek’ sözüne rağmen ailelere verilmeyen cenazelerin plastik kaplara konarak toplu şekilde rastgele gömüldükleri anlaşılıyor. Çekilen görüntülerde bir görevlinin kemiklerin konduğu plastik kutuları ayağı ile itekleyerek toprağa gömmeye çalıştığı görülüyor. Aileler, bu uygulama ile hem kendilerine hem de cenazelere zulüm yapıldığını söylüyor.”

“Parsel parsel dağıtıyorlar”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Parsel parsel dağıtıyorlar” başlıklı haberinde, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Melih Gökçek döneminde yapılan işlerle ilgili soruşturmaları ve suç duyurularına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı ile kurulan komisyonun Belediye’nin iştiraki olan Seğmen Su’daki fabrikalar hakkında düzenlediği görüntülü rapor, kamu kaynaklarından yapılan usulsüz harcamaları ortaya koydu. Raporda, Seğmen Su’nun altı farklı satın almasında ABB’nin 48 Milyon TL’ye yakın zararı uğratıldığı iddia edildi. Aralarında Hüseyin Gülerce’nin kardeşi İbrahim Gülerce ve Adil Öksüz’ün akrabası Ömer Öksüz’ün de bulunduğu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. ABB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AFM isimli şirketin düşük ücretle aldığı çoğu atıl, kullanılamaz, virane durumda olan fabrikaların sermaye artırımı yapılarak ve fahiş fiyatlarla Seğmen Su adına Belka A.Ş’ye satıldığı belirlendi. Satın alınan bazı fabrikaların içinin boş olduğu, hedef çizimlerinin yapılıp atış poligonu gibi kullanıldığı, bazılarında ise atıl ve kullanılamaz halde makineler bulunduğu öğrenildi. Belediyenin bu ve benzeri alımlar ile yaklaşık 48 Milyon TL zarara uğratıldığı ifade edildi. İnceleme sonucunda, satın almaların yapıldığı tarihlerdeki tutara göre oluşan 48 Milyon TL’ye yakın zararın, ABB eski yöneticilerinin bilinçli olarak karşı şirkete menfaat sağlanması ile ortaya çıktığı belirtilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunulan isimler arasında o dönemde BELKA A.Ş. Yönetim Kurulu’nda yer alan Hüseyin Gülerce’nin kardeşi İbrahim Gülerce ile ‘FETÖ firarisi’ Adil Öksüz’ün akrabası Ömer Öksüz’ün de yer alması dikkat çekti. ABB yetkilileri, bugüne kadar haksız kazanç sağlayan herkesin peşine düşüleceğini ifade etti” dedi.

“Çiller ailesine bayram müjdesi”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Çiller ailesine bayram müjdesi” başlıklı habere yer verdi:

“Berk Çiller’in yönetim kurulu üyesi olduğu Marsan Marmara Holding’in İstanbul Kilyos’ta, Karadeniz’e nazır yaklaşık 30 dönüm arazisi var. İmarı ‘düşük yoğunluklu konut’tu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burayı turizm tesisi ilan etti. Arazinin 4586 metrekare olan inşaat alanı, yaklaşık 5 kat artırılarak 24000 metrekareye çıkarıldı. Parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. İBB olumsuz görüş bildirdi.”

“Rekor ‘Altun’ cezası”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Rekor ‘Altun’ cezası” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yıkılan çardak ve şöminesini haberleştiren Cumhuriyet’e baskı için denetimi kendisine bağlı Basın İlan Kurumu’nu da harekete geçirdi. Hukuk, demokrasi, basın özgürlüğü hiçe sayılarak gazetemiz ve internet sitemize 35 gün resmi ilan kesilmesi yönünde karar verildi. Belgesini yayımlamamıza karşın kararda, haberin gerçeği yansıtmadığı ve ‘kamu yararı’ olmadığı öne sürüldü. Gazetemizin avukatları karar itiraza hazırlanırken haberimize daha önce erişim engeli getirilmiş, gazeteci arkadaşlarımız hakkında Altun’u ‘terör örgütlerine hedef gösterme’ iddiasıyla soruşturma açılmıştı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design