Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 270

30 Temmuz

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 270

Tutuklu gazeteci Rawin Sterk Yıldız hakkında iddianame düzenlendi; sosyal medya tasarısı TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

https://expressioninterrupted.com/tr/

Rawin Sterk Yıldız hakkında iddianame düzenlendi

Mart ayından beri tutuklu bulunan Rudaw TV muhabiri Rawin Sterk Yıldız hakkında iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan ve Yıldız’a “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” suçlamaları yöneltilen iddianame, İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yıldız’ın ilk duruşması 2 Eylül 2020 tarihinde görülecek.

İlgili habere ve iddianamenin tam metnine bu bağlantıdan erişilebilir.

Sosyal medya tasarısı yasalaştı

AKP tarafından hazırlanan dokuz maddelik sosyal medya yasa teklifi, 29 Temmuz 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı

Sosyal medyada erişim engelleme ve içerik kaldırma kararlarının önünü açacak olan yasanın yürürlük tarihi 1 Ekim 2020 olarak belirlendi.

Düzenleme, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya platformlarına Türkiye’de en az bir temsilci belirleme ve Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini Türkiye’de tutma zorunluluğu getiriyor. Yasayla, sosyal medya platformlarının içerik kaldırma/erişim engelleme taleplerine uymamaları hâlinde beş aşamalı yaptırım uygulanması öngörülüyor.

Halk TV’ye verilen ekran karartma cezası durduruldu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Halk TV’ye verilen beş günlük yayın durdurma cezasının yürütmesi Ankara 16. İdare Mahkemesi tarafından 28 Temmuz 2020 tarihinde durduruldu. Ekran karartma cezası, itirazın kabul edilmemesi durumunda 1 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlayacaktı.

“MİT mensubunu ifşa” ile suçlanan 3 gazetecinin tutukluluğuna itiraz reddedildi

Libya'da öldürülen MİT mensubunu ifşa ettikleri iddiasıyla yedi gazeteci ve bir belediye basın birimi çalışanına açılan dava kapsamında Mart ayından beri tutuklu bulunan gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi

Oy çokluğu ile alınan kararda, mahkeme başkanının gazetecilerin adli kontrol tedbiri uygulanarak tahliye edilmesi yönünde oy kullandığı öğrenildi.

Sendika.org’a erişim engeli AYM kararına rağmen devam ediyor

Sendika.org alan adı üzerindeki erişim engeli, Mart ayındaki Anayasa Mahkemesi kararına rağmen devam ediyor. Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan sendika.org, AYM’nin hak ihlâli kararının üzerinden 136 gün geçtiğini belirtti.

İlk kez 25 Temmuz 2015’te, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişime engellenen Sendika.Org, yayınını farklı alan adları kullanarak kesintisiz sürdürürken toplamda 62 kez erişime engellenmişti.

Sendika.org’un Ekim 2015’te yaptığı başvuruyu Mart ayında karara bağlayan AYM, sitenin bütünüyle erişime engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine hükmederek kararı veren sulh ceza hâkimliğinden kararı kaldırmasını istemişti.

Kocası tarafından öldürülen kadın hakkındaki haberlere erişim engeli

Muş’ta kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas’a dair çok sayıda habere, Muş Malazgirt Sulh Ceza Hâkimliğinin 24 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildi. Kararın Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün talebi üzerine alındığı öğrenildi.

Mahkeme ayrıca Ekşi Sözlük'teki Fatma Altınmakas başlığına ve Twitter'da #FatmaAltınmakasaSesOl etiketi ile yapılan paylaşımlara da erişim engeli getirdi.

Bakan Berat Albayrak hakkındaki haberlere erişim engeli

Sözcü gazetesi, T24Odatv ve Toplumsal Haber’de yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında dört habere “kişilik haklarının ihlâl edildiği” gerekçesiyle Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde erişim engeli getirildi.

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi 

30 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 93 gazeteci ve medya çalışanı, tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.



Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design