Anasayfa / Güncel / “Para devletten, santral şirketten”

01 Ekim

“Para devletten, santral şirketten”

Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Para devletten, santral şirketten” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Yasa gereği sadece istisnai durumlarda uygulanması gereken ‘acele kamulaştırma’ genel uygulama haline geldi. 2004’ten bu yana tam 1609 ‘acele kamulaştırma’ kararı çıkarıldı. ‘Acele kamulaştırma’ kararlarının sayısı yıldan yıla artarken, özel sektör için de bu yol kullanılır oldu. Kamulaştırma Yasası’nın 27. maddesinde acele kamulaştırma ‘el koyma’ olarak tarif ediliyor. Her geçen yıl kamulaştırma kararlarının sayısı da artıyor. Bu kararların büyük bir bölümü enerji yatırımları ile ilgili ve çoğunluğu da özel sektör yatırımları için alındı. İktidarın ‘acele kamulaştırmalarının’ son örneği Salihli Çapaklı köyünde yaşandı. Özel sektör tarafından kurulması planlanan biyogaz tesisine köylüler karşı çıktı. Kararla biyogaz tesisi alanı yakınındaki 100 dekar büyüklüğündeki 5 parsel tarım alanına devlet tarafından el konuldu. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ‘Çapaklı’ya biyogaz tesisi kurmak isteyen şirket, temmuz ayında gerekli izinleri almadan bölgede yol yapımı için iş makineleriyle girmiş ancak köylülerin direnişiyle çalışmaları durdurmuştu. En başından beri hukuk dışı yollarla faaliyet gösteren şirket, şimdi de arkasına devletin gücünü alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı çıkarılmasını sağladı. Sırtını Saray’a ve iktidara dayayan istediği kararı çıkarıyor’ dedi. Bakıroğlu, artık ‘el koymanın’ adının ‘acele kamulaştırma’ olduğunu söyledi. Yasaya göre yol, hastane, okul yapımı, savaş, afet, salgın hastalık gibi olağanüstü durumlarda devlet yatırımlarının hızla tamamlanması için bu istimlak yöntemine başvurulabileceğini belirten Bakırlıoğlu, ancak Çapaklı Köyü’nde olduğu gibi özel sektörün yatırımı için bu işlemin yapılmasının, vatandaşın malına el konulmasının yasal olmadığını vurguladı.”

“Topyekûn saldırıları yasama dönemi”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Topyekûn saldırıları yasama dönemi” başlıklı habere yer verdi:

“Meclis 2 aylık tatilin ardından tartışmalı gündemlerle açılıyor. Gündemde güvenlik soruşturması, siyasi partiler kanunu, kıdem tazminatı gibi çok sayıda düzenleme var. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yaklaşık  2 aylık aranın ardından bugün açılıyor. 27 dönem 4. yasama yılına başlayacak olan Meclisin gündeminde geçtiğimiz dönem tartışmalara neden olan birçok konu bulunuyor. Öncelikle artık rutin hale gelen Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisinin bir yıl daha uzatılması ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi bu ay Meclise sunulacak. Meclisin bütçe maratonu da bu ay başlayacak. 17 Ekim’e kadar sunulacak olan 2021 bütçesi önce Plan ve Bütçe Komisyonunda, ardından yıl sonuna kadar Meclis Genel Kurulunda görüşülecek. Pandemi sebebiyle bütçe görüşmelerinin bu yıl TBMM Tören Salonu’nda yapılması düşünülüyor. AKP’nin Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı nedeniyle üzerinde çalıştığı bir konu da bazı kurumların genel bütçe kapsamına alınması. Devlet Arşivleri Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığının genel bütçe kapsamına alınmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, AYM’nin ‘Bu düzenleme Mecliste kanun yoluyla yapılması gerekir’ kararıyla iptal edilmişti. AKP’nin buna ilişkin hazırlıklarının yanı sıra, prim borçları, vergi ve cezalarda yapılandırma gibi bazı düzenlemeler üzerinde durduğu  belirtiliyor. Kamu görevlilerinin ilk kez veya yeniden atanmadan önce güvenlik soruşturması ve arşiv taramasından geçirilmesine ilişkin kanun teklifi, Meclis İçişleri Komisyonunda kabul edilmişti. Genel kurul gündeminde bulunan teklif, devletin bütün kurumlarında artık ayyuka çıkan kadrolaşma sebebiyle tepkilere yol açtı. Anayasa Mahkemesinin iki iptal kararı olan güvenlik soruşturması teklifine CHP ve HDP tümüyle karşı. AKP içerisinde de soruşturmada kişinin eşi ve birinci derece ve kayın akrabalarının incelemeye dâhil edilmesine itirazlar bulunuyor.”

“Naci amcanın gözyaşlarından utanın”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Naci amcanın gözyaşlarından utanın” başlıklı haberinde, “Erdoğan’ın ‘İstanbul’un her yerinden görülsün’ dediği Çamlıca Camii’nin dibindeki Kirazlıtepe’de mağduriyet artıyor. Onlarca evin suyu, doğalgazı ve elektriği kesilmiş durumda. Üstelik mağdur olanlardan birisi Covid hastası: ‘Hasta olduğumu söylememe rağmen elektriği ve suyu kestiler.’ Tek başına yaşadığı evinin elektriği ve doğalgazı kesilen 80 yaşındaki Naci Kıran, ağlayarak AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne sitem ediyor: ‘Bizi bu karanlık eve mahkûm etti belediye. Bu kadar eziyet gerekmez.’ Bedri İğnem ise şöyle diyor: ‘Mum içinde karanlıkta yaşıyoruz, zorbalık yapıyorlar.’ İğnem, AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin zorbalık yaptığı görüşünde. Bunu şu sözlerle açıklıyor: ‘Ansızın geldiler buraya, büyük bir konvoy halinde. Elektriğini doğalgazını suyunu kestiler. Şu anda mum içinde, karanlıkta yaşıyoruz. Bizi buradan, tapulu evimden atmaya çalışıyorlar. Açıkçası zorbalıkla yapıyorlar. Bu yaşatılan insanlık dışıdır, karanlıkta yaşıyorum’” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design