Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 286

21 Kasım

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 286

JinNews editörü Roza Metina gözaltına alındı; kayyum protestolarını izleyen gazetecilere dava açıldı; BirGün editörleri beraat etti

https://expressioninterrupted.com/tr/


JinNews editörü Roza Metina gözaltına alındı

JinNews Kürtçe servisi editörü ve Kürt PEN yöneticisi yazar Roza Metina, 20 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Metina, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Metina’nın Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında birçok kentte yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alındığı, soruşturma kapsamında aralarında avukatların da olduğu toplam 101 isim hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Operasyonlarda toplam 72 kişi gözaltına alındı.

Mahmut Alınak’a “cumhurbaşkanına hakaret” davası

Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak hakkında, “Mehmet Tunç ve Bêkes” adlı kitabında yer alan ifadeler gerekçesiyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Alınak, dava kapsamında 20 Kasım 2020 tarihinde Kars Adliyesine giderek SEGBİS aracılığıyla İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine ifade verdi.

Alınak, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle 8 Ekim’de gözaltına alınmış, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştı.

Gazeteci Ali Ergin Demirhan’ın duruşması ertelendi

Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan’ın “cumhurbaşkanına hakaret” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 19 Kasım 2020 tarihinde görülmesi planlanan duruşması, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin izinli olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Gazeteci Özgür Boğatekin’in yeniden yargılandığı dava ertelendi

Adıyaman’da yayın yapan Gerger Fırat gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin’in “örgüt propagandası” suçlamasıyla yeniden yargılandığı davanın üçüncü duruşması, 19 Kasım 2020 tarihinde Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’nin bozma ilamı uyarınca yeniden görülmekte olan davada, Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden beklenen dosyanın gönderilmesinin beklenmesine karar verildi. Mahkeme davayı 22 Aralık 2020 tarihine erteledi.

P24 tarafından takip edilen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

BirGün editörleri “kamu görevlisine hakaret” davasında beraat etti

BirGün gazetesi editörleri Uğur Koç ve Mustafa Kömüş ile imtiyaz sahibi İbrahim Aydın’ın, gazetenin internet sitesinde 21 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan “Ekşi Sözlük’teki Berat Albayrak-Özge Ulusoy başlığı kaldırıldı” başlıklı haber nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandıkları davanın karar duruşması 19 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Duruşmada esas hakkında mütalaasını sunan savcı, mahkûmiyet kararı verilmesi için yeterli delil olmadığı gerekçesi ile beraat kararı verilmesini talep etti. Duruşma sonunda hükmünü açıklayan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, savcının mütalaası doğrultusunda her üç gazetecinin de beraatine karar verdi.

Murat Ağırel’e beraat ettiği yazısı nedeniyle yeni soruşturma

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel hakkında, Yeni Şafak gazetesinin sahibi Nuri Albayrak’ın şikâyetiyle açılan “hakaret” davasından beraat ettiği hâlde aynı yazı nedeniyle yeni bir soruşturmaaçıldı.

Ağırel, “İmamoğlu’nu İstemeyen İstanbul Baronu” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın Haziran ayında görülen karar duruşmasında beraat etmişti.

Hakkında aynı yazı nedeniyle açılan yeni soruşturmayı sosyal medyada duyuran Ağırel, ikinci dosyanın Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül’ün şikâyetiyle “Karalama yolu ile haksız rekabet” iddiasıyla açıldığını belirtti. Ağırel, soruşturma kapsamında 18 Kasım’da ifade verdi.

Gazeteci yazar Faik Bulut hâkim karşısına çıktı

Gazeteci yazar Faik Bulut hakkında DTK bünyesinde yürüttüğü faaliyetler gerekçe gösterilerek “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla açılan davanın duruşması 19 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Bulut duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılırken, mütalaasını açıklayan savcı, Bulut’un “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, Bulut ve avukatına mütalaaya karşı savunmaları için süre vererek davayı 28 Ocak 2021 tarihine erteledi.

Kayyum protestolarını takip eden gazetecilere dava açıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından 20 Ağustos 2019 tarihinde belediye binası önünde gerçekleşen protestoları takip ettikleri sırada gözaltına alınan beş gazeteci hakkında dava açıldı.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, JinNews muhabiri Rojda Aydın ve gazeteciler Halime Parlak ve Nurcan Yalçın gözaltına alınmış, bir hafta sonra serbest bırakılmıştı. Gazetecilerin aralarında bulunduğu toplam sekiz kişi hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı aynı isimler hakkında bu kez “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla iddianame hazırladı. İddianame Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Uğur Güç, “hakaret” davasında beraat etti

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Temsilcisi ve Sol Haber Portalı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Güç hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatının şikâyetiyle “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Anadolu 29. Asliye Ceza Mahkemesi, Güç’ün beraatine karar verdi.

Gazeteci Oktay Candemir’in yargılandığı dava ertelendi

Aralarında gazeteci Oktay Candemir’in de bulunduğu beş kişi hakkında Van’da 6 Mayıs 2019’da yapılan bir basın açıklaması sırasında gözaltına alınmalarının ardından “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla açılan davanın duruşması 17 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Van 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya şikâyetçi olan polisler katılmadı. Candemir ve diğer sanıklar darp edildiklerine dair hastane raporlarını mahkemeye sunarak beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, eksik hususların giderilmesi için davayı 31 Aralık’a erteledi.

Cumhuriyet gazetesine 28 gün ilan kesme cezası

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Cumhuriyet gazetesine verdiği ilan kesme cezalarına yapılan itirazların İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine 28 günlük ceza bu hafta itibarıyla uygulamaya kondu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile ilgili 15 haber ve Pasifik Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş.’nin şikâyeti üzerine gazeteye verilen toplam 37 günlük ilan kesme cezası ile gazetenin internet sitesine verilen sekiz günlük ilan kesme cezasına gazetenin avukatlarınca itiraz edilmişti.

Verilen 45 günlük cezanın kesinleşen 28 gününün uygulanmak üzere gazeteye tebliğ edildiği bildirildi.

Savcı, gazeteci Ayten Akgün için ceza talep etti 

Gazeteci Ayten Akgün’ün Twitter'da paylaştığı “Halfeti'de işkence” başlıklı haber nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 10 Kasım 2020 tarihinde başlandı. Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Akgün için ceza talep etti. Davanın bir sonraki duruşması 7 Ocak 2021 tarihinde görülecek.

En az 86 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde

20 Kasım 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 86 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design