Anasayfa / Güncel / Twitter’daki Gizemli Köstebek: Fuat Avni

15 Aralık

Twitter’daki Gizemli Köstebek: Fuat Avni

ASLI TUNÇ

Anglosakson dünyasında “whistleblower” diye bilinen muhbir köstebeklerin yeni mekânı artık sosyal medya...

Kim olduğuna ilişkin sayısız tahmin, spekülasyon ve iddia var. Çoğu insan onun iktidara çok yakın bir çevreden olduğunda hemfikir. Ancak 18 Şubat 2014’ten beri AKP hükümetinin korkulu rüyası olmuş vaziyette.

Evet, bahsettiğim herkesin bildiği “Twitter fenomeni” Fuat Avni; Twitter üzerinden gizli bilgi sızdıran ve kehanetlerinin çoğu doğru çıkan, şu anda ülkenin en esrarengiz sanal karakteri. 22 Temmuz sonrası güvenlik görevlilerine yönelik ikinci operasyonun tarihini yazdı, 5 Ağustos’ta “paralel yapıya” ilişkin ikinci operasyonun yapılacağını ve 32 kişinin gözaltına alınacağını iddia etti.

Tweet’lerindeki kendine güven tonu, inanılmaz ayrıntı vermesi, çekinmeden gözaltına alınacak isimleri listelemesi Twitter’da ona 1 milyon takipçiden öte bir şöhret kazandırdı. 5 Ağustos’ta hesabına Türkiye’den erişimi engellendi. Hatta hesabının kapatılacağını da bir gün önce kendisi haber verdi. Takipçileri onun yazdıklarına tekrar erişebilmek için VPN ve XPN ayarlarıyla oynarken, “seninle hesabımız bu şekilde kapanmaz” diyerek @fuatavnifuat adı altında yeni bir hesap açtı. Şu anda da bu hesap 640 bin kişi tarafından takip ediliyor. Ancak siyasal etkisi takipçi sayısının çok ama çok üstünde.

Fuat Avni operasyonları önceden haber veriyor, insanın içine korku pompalıyor ve takip edenlerde J.R.R. Tolkien romanlarıyla karışık Kurtlar Vadisi dizisi izlemiş hissi uyandırıyor. Fuat Avni adeta ülkenin tekinsiz politik havasının sanal âlemdeki yansıması.

Bu siber köstebek 14 Aralık Pazar sabahı Zaman gazetesi ve Samanyolu TV’sine yapılan operasyonu da birkaç gün önceden bildi, akşam geç saatlerde ise sabah gözaltına alınacak isimlerin önemli bir bölümü yazdı. Bunun ardından derhal televizyonlarda Fuat Avni’nin gerçek kimliğine ait tahmin programları tekrar başladı.

Bu olay aslında bizlere Anglosakson dünyasında “whistleblower” diye bilinen muhbir köstebeklerin yeni mekânının sosyal medya olduğunu gösteriyor. Malum 1972’de ABD’de Watergate Skandalı yazılı basına sızdırılan haberlerle patlak vermişti. Washington Post soruşturma ile ilgili haberleri FBI içinden “Derin Gırtlak” (Deep Throat) kod adlı muhbirden almıştı. Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan skandalın baş aktörlerinden olan Derin Gırtlak’ın kimliği ancak 2005’te ortaya çıkmıştı. O yıl, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) eski başkan yardımcısı Mark Felt muhbirin kendisi olduğunu açıkladı. 2008’de ölen Mark Felt, 2005’te bu sırrı nihayet açıkladığında 92 yaşındaydı.

Son günlerde ise Twitter muhbir köstebeklerin cirit attığı bir mekân haline dönüştü. Örneğin 65 bine yakın takipçisi olan @wikibaghdady 2013 Aralık ayından bu yana İŞİD örgütü hakkında içerden bilgi sızdırıyor. Binlerce tweetinde örgütün yapısını, finansal planlarını ve üst düzey toplantılarını Twitter üzerinden afişe ediyor. Bu köstebeğin bir zamanlar örgütün üyesiyken bugün küstürülmüş bir cihatçı olduğu sanılıyor.

Bir başka örnek de 2011 yılından bu yana @NatSecWonk sahte adıyla Beyaz Saray’dan bilgi sızdıran ve kamu görevlileri hakkında hakarete varan yorumlar tweetleyen kişi. Bu muhbirin sonunda kimliği ortaya çıkarılıyor ve de Obama’nın Ulusal Güvenlik ekibinden olduğu anlaşılınca işine son veriliyor.
Son günlerde hacker grubu Anonymous’un yardımıyla Ferguson’daki polis şiddetine ilişkin raporlar da yine Twitter’da yayınlandı. Dijital âlemde köstebeklerin, hükümetleri zor duruma düşürüp gizli belgeleri sızdırması ise Julian Assange, Edward Snowden, Chelsea Manning ve Thomas Drake vakalarıyla artık gelişmiş demokrasilerin önemli bir gündem maddesi.

Ülkemizde ise Fuat Avni Twitter’i kehanetleri ile kasıp kavurmaya devam ediyor. Bu satırlar yazılırken sanal köstebek merkez medyaya yapılacak operasyonun dosyasının elinde olduğunu ve MİT elemanlarının Gülen Cemaati mensubuymuşçasına ellerinde Kuran’la Zaman gazetesi önüne giderek polise ve hükümete yakın medyaya saldıracağını yazıyordu.

Memleketteki puslu havanın sanal aktörü Fuat Avni tweetleriyle ülke gündemini daha uzun süre peşinde sürükleyecek gibi görünüyor.


 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design