Anasayfa / Güncel / Yavuz Baydar: Temiz bir medya patronu aranıyor

16 Nisan

Yavuz Baydar: Temiz bir medya patronu aranıyor

Punto24 kurucu üyesi Yavuz Baydar, GriHat'a medyanın son durumunu değerlendirdi

Gazeteci-Yazar Yavuz Baydar, GriHat’a konuştu: Temiz bir medya patronu aranıyor. Türkiye’nin temiz, cesur, sağlam duracak bir ya da birkaç medya patronuna ihtiyacı var.

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) kurucu üyesi gazeteci-yazar Yavuz Baydar, ‘‘17-25 Aralık, çok zayıf bir anında yakaladı medyayı ve ne kadar güçsüz olduğunu gösterdi. Gördük ki, patron medyası bu olaylara dokunamıyor bile. Dokunsa elinin yanacağını biliyor’’ dedi.

Baydar, ‘‘Türkiye’deki yolsuzlukların içine karışmış patronlar medyaya el atmasalar durum çok daha iyi olacaktı. Hala da bu imkanlar var. Temiz bir medya patronu aranıyor. Temiz, cesur, sağlam duracak bir ya da birkaç medya patronuna ihtiyacı var Türkiye’nin’’ ifadelerini kullandı. Sadece gazetecilerin değil gazeteciliğin tehdit altında olduğunu belirten Baydar, şunları söyledi: ‘‘Türkiye’de medyaya güvensizliğin en büyük sorumluları 1980’lerde, 1990’larda esas olarak askerlerdi. Uzaktan kumanda ile televizyon açar kapatır gibi medya patronları üzerinden medya yönetmeye kalktılar. Sonra bu aktör değişti. Uzaktan kumanda aletini askerlerden devralan bir Adalet ve Kalkınma Partisi lideri var tepemizde. Ve o uzaktan kumandayla, ‘Alo Fatih’lerde gördüğümüz gibi medyanın her işine karışıyor. Bir baş genel yayın yönetmeni gibi hareket etmeye çalışıyor.’’

P24 ile UNESCO’nun, gazetecilere yönelik ‘‘Bilgi Edinme ve Veri Gazeteciliği’’ konusunda 10-11 Nisan tarihlerinde Ankara’da düzenlediği toplantıda biraraya geldiğimiz Yavuz Baydar, medyaya ve partilerin aday listelerine ilişkin GriHat’ın sorularını yanıtladı:

MEDYANIN DURUMUNU KÖTÜLEŞTİREN ÜÇ MİLAT

Özellikle 17-25 Aralık’tan bu yana medyanın tavrını nasıl görüyorsunuz?

Medyanın durumunu kötüleştiren üç tane milat var. İlki: 2011’in ekim ayında, 2011 yazındaki yoğun kapsamlı ve çok fazla kayba yol açan PKK saldırılarının ardından Erdoğan’ın apar topar Ankara’da bütün medya patronlarını topladığı ve terör haberlerini nasıl vermeli adı altında biraraya getirdiği, medya özgürlük ve bağımsızlığı adına son derece hazin bir toplantı. Bu toplantı Erdoğan’a gösterdi ki, medyanın ana eksenini oluşturan medya patronlarının hemen hemen hepsi biat etmeye hazır bir tablo sergilediler. Bu Erdoğan için iyi bir nabız alma provasıydı. Nabzı aldı, patronların kendisine sadakate adeta birer emir eri gibi hazır olduğunu anladı. Ondan sonra bunun ilk meyvesini de, Roboski’de 34 vatandaşın katledildiği olaydan sonra neredeyse 24 saate yakın süren sansür ve otosansürde gördük. Bu haber karartma birinci milat.

Söyleşinin tamamı için tıklayın
 

Etiketler: yavuz baydar , punto24 , söyleşi , grihat , medya , erdoğan , roboski

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design