Anasayfa / HABER-ARAŞTIRMA / Ahmet Altan’ın avukatından tahliye talebi

31 Ekim

Ahmet Altan’ın avukatından tahliye talebi

Avukat Çalıkuşu, Ahmet Altan’ın, Yargı Reformu ile yasalaşan TMK’daki değişiklik gereği tahliyesini talep etti

Yargıtay’ın bozma ilamının ardından yeniden görülmekte olan Altanlar davasının 4 Kasım günü görülecek olan ikinci duruşması öncesinde tutuklu gazeteci yazar Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, davayı gören İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe sunarak dava kapsamında 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan müvekkilinin beraatini ve tahliyesini talep etti.
 
Ahmet ve Mehmet Altan’ın avukatı Çalıkuşu dilekçesinde, 24 Ekim 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 1. Yargı Reformu Paketi ile Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7. maddesine eklenen değişiklik sonucu “eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamalarının” suç olmaktan çıkarıldığını hatırlattı. Çalıkuşu dilekçesinde, Ahmet ve Mehmet Altan’ın beraatlerini ve Ahmet Altan’ın tahliyesini talep etti.
 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi 5 Temmuz 2019 tarihli bozma kararında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçunun yazı ve televizyonda düşünce açıklamak yoluyla işlenemeyeceğine karar vermiş ve Ahmet Altan ile davanın diğer tutuklu sanıkları arasında bulunan gazeteci Nazlı Ilıcak’ın “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan yargılanmaları, dava kapsamında iki yıla yakın süreyle tutuklu kaldıktan sonra 2018’in Haziran ayında hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca tahliye edilen Mehmet Altan’ın ise beraat etmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti.
 
Dilekçesinde, Yargıtay’ın bozma kararıyla birlikte suç vasfı değişen Ahmet Altan’ın üç adet makale ve televizyon konuşmasında açıkladığı düşünceleri sebebiyle yargılandığına dikkat çeken Çalıkuşu, “Yeni yasalaşan TMK’ya göre, ‘Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.’ Yasadaki düzenlemeye göre suça konu bir eylemin olmadığı kesinlik kazanmıştır. Müvekkilimin eleştiri amacıyla düşünce açıklamaktan, 37 ayı aşan tutuk hâline derhal son verilmeli ve bihakkın tahliyesi sağlanmalıdır” dedi.
 
Yargıtay’ın bozma kararının ardından Altanlar ve Ilıcak davasında yeniden yargılama 8 Ekim 2019 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlamış, daha önce Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu altı sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, bozma kararına uyulmasına hükmederek davanın bir sonraki duruşmasının 4 Kasım 2019 tarihinde görülmesine karar vermişti.
 
Avukat Figen Albuga Çalıkuşu’nun dilekçesinin tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design