Anasayfa / İfade Özgürlüğü Raporları / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 303

20 Mart

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 303

Hakan Aygün ve Ali Ergin Demirhan’a ceza; Boğaziçili 7 öğrenci hâkim karşısına çıktı; HDP’li Gergerlioğlu’nun vekillği düşürüldü

https://expressioninterrupted.com/tr/

Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı

Ankara’da 19 Mart 2021 tarihinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar hakkında yürütülen soruşturmaya Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nce gizlilik kararı ve 24 saatlik avukat görüş yasağı getirildiği bildirildi.

Aynı gün alınan emniyet ifadesinin ardından akşam saatlerinde adliyeye getirilen Türkdoğan, savcılık ifadesinin ardından ayda iki kez imza ve yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının davası Haziran ayına ertelendi

Cumhuriyet gazetesinde 14 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan “Boğaz’da Kaçak Var” başlıklı haber nedeniyle muhabir Hazal Ocak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey ve foto muhabiri Vedat Arık'ın “terörle mücadelede görev alanları hedef göstermek” (TMK 6/1) ve “özel hayatın gizliliğini ihlâl” (TCK 134) suçlamalarıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması 18 Mart 2021 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24 tarafından izlenen duruşmada Ocak, Akça, Özbey ve Arık ile avukatları Turan Karakaş hazır bulundu.

Suçtan zarar görme ihtimaline binaen müşteki Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılma talebini kabul eden mahkeme, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek davayı 24 Haziran'a erteledi.

Ocak’ın haberinde, Altun’un Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiraladığı ve yapılaşmanın yasak olduğu bir arazide peyzaj düzenlemeleri yapıldığı, duvar örüldüğü, jiletli tel çekildiği iddia ediliyordu. Altun, 20 Nisan 2020 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak “evinin fotoğrafının çekildiğini ve açık adresinin izinsiz olarak yayımlandığını” ve “hedef gösterildiğini” öne sürmüştü.

Gazeteci Arif Aslan, 8 ay cezaevinde kaldığı dosyada beraat etti

Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi önünde çekim yaptığı sırada gözaltına alınarak "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanan ve dosya kapsamında 2017 yılında sekiz ay süreyle cezaevinde kalan gazeteci Arif Aslan’ın karar duruşması 18 Mart 2021 tarihinde Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Aslan’ın haber takibi sırasında yaptığı çekimin “keşif çalışması” olduğu iddia ediliyordu.

Aslan’ın katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Müvekkillerinin gazetecilik faaliyeti kapsamında belediye binası etrafındaki beton blokların fotoğrafını çektiğini, bunun keşif faaliyeti ile ilşkilendirilemeyeceğini belirten avukatlar, Aslan’ın beraatini istedi.

Savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, Aslan hakkında beraat kararı verdi.

HDP’li Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, 2016 yılında yaptığı bir Twitter paylaşımı nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davada aldığı 2 yıl 6 aylık hapis cezasının kesinleşmesi gerekçe gösterilerek düşürüldü.

Gergerlioğlu’na 2018 yılında verilen ceza Şubat ayında Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. Gergerlioğlu hakkındaki Yargıtay kararı, 17 Mart 2021 tarihinde toplanan TBMM Genel Kurulunda okundu. Yasama dokunulmazlığı ortadan kaldırılan Gergerlioğlu’nun kesinleşen 2 yıl 6 aylık cezasının infazı için cezaevine girmesi bekleniyor.

Gergerlioğlu, Yargıtay kararının ardından Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunarak ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlâl edildiğini savundu. Ancak Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde AYM başvurusunun sonucu beklenmedi.

İlgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Adil Demirci’nin yargılandığı dava Eylül ayına ertelendi

Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Adil Demirci ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin aralarında bulunduğu 23 kişinin “terör örgütü üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 10. duruşması 17 Mart 2021 tarihinde İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24 tarafından izlenen duruşmaya yurt dışında yaşayan Demirci katılmadı.

Tutuklu sanık Mustafa Bozali’nin tahliyesine ve Özge Doğan hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar veren mahkeme, gizli ve açık tanıkların dinlenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasına karar vererek davayı 15 Eylül’e erteledi.

Boğaziçi’ndeki sergi nedeniyle yargılanan öğrenciler hâkim karşısına çıktı 

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto eylemleri sırasında düzenlenen bir sergideki Kabe görseli nedeniyle haklarında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla dava açılan yedi öğrencinin ilk duruşması 17 Mart 2021 tarihinde İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Dosya kapsamında 47 gündür tutuklu bulunan Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş, ev hapsindeki Sena Nur Baş, tutuksuz yargılanan Eda Kalafat, Mahmutcan Bodrumlu, Rümeysa Özüyağlı ve Hazar Kolancalı ile avukatları hazır bulundu.

Baş hakkında uygulanan ev hapsi adli kontrol tedbirini kaldıran mahkeme, Demirtaş ve Uğuzeş’in tahliye edilmelerine ve tüm sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek davayı 5 Temmuz’a erteledi.

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Ali Ergin Demirhan’a “Cumhurbaşkanına hakaretten” para cezası

Sendika.Org haber sitesinde Ocak 2018 - Mart 2018 tarihleri arasında yayımlanan haberlere ait sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan gazeteci Ali Ergin Demirhan’ın üçüncü duruşması 17 Mart 2021 tarihinde İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davanın 19 Kasım 2020 tarihli ilk duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, suçlamaya konu olan paylaşımların “düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini” öne sürerek Demirhan’ın TCK 299/1 maddesi uyarınca “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan cezalandırılmasını istemişti.

Hükmünü açıklayan mahkeme, Demirhan’a “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı 7 bin TL adli para cezasına çevirdi.

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Enver Aysever gözaltına alındı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Enver Aysever, Twitter'da paylaştığı bir karikatür nedeniyle açılan bir soruşturmayla ilgili 17 Mart 2021 tarihinde karakolda ifade verdikten sonra hakkında Çerkezköy Sulh Ceza Hâkimliği tarafından çıkarılmış bir yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Çerkezköy Sulh Ceza Hâkimliği'nin Aysever’in 20 Mart 2020 tarihinde Twitter’da yaptığı bir paylaşımla ilgili olarak “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla ifadesi alınmak üzere yakalama kararı çıkardığı öğrenildi.

Anadolu Adliyesi’ne götürlen Aysever, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Hakan Aygün’e 7 ay 15 gün hapis cezası

Gazeteci Hakan Aygün, 2020 Mart ve Nisan aylarında yaptığı iddia edilen beş sosyal medya paylaşımı nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” (TCK 216/1) ve “dini değerleri aşağılama” (TCK 216/3) suçlamalarıyla yargılandığı davanın 16 Mart 2021 tarihinde görülen karar duruşmasında 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılığın önceki duruşmada sunduğu mütalaa doğrultusunda karar veren mahkeme, Aygün’ü Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 Mayıs 2020 tarihli ikinci iddianamesinde suçlama konusu edilen “Ey IBAN edenler…” ifadesinin yer aldığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İlgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Seyhan Avşar ve Necdet Önemli beraat etti

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar ve Sözcü gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necdet Önemli’nin “Sözcü savcısı sabıkalı çıktı” başlıklı haber nedeniyle “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” (TMK 6/1) suçlamasıyla yargılandıkları davanın karar duruşması 16 Mart 2021 tarihinde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Hükmünü açıklayan mahkeme, atılı suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Avşar ve Önemli’nin beraatlerine karar verdi.

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Aziz Oruç ve Ersin Çaksu'nun duruşması ertelendi

Gazeteciler Aziz Oruç ve Ersin Çaksu'nun KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde 21 Ekim - 1 Kasım 2016 tarihleri arasında yayımlanan haberler nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” (TCK 301/1-2) suçlamalarıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması 16 Mart 2021 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24 tarafından izlenen duruşmada mahkeme, Çaksu hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar vererek davayı 13 Temmuz’a erteledi.

Oruç ve Çaksu hakkındaki dosya, gazeteciler İshak Yasul, Özgür Paksoy, Kenan Kırkaya ve Selman Keleş ile birlikte yargılandıkları davanın 28 Kasım 2019 tarihli karar duruşmasında henüz ifadelerinin alınamamış olması nedeniyle ayrılmıştı.

Alican Uludağ ve Olcay Büyüktaş Akça’nın davası ertelendi 

Cumhuriyet gazetesinde 22 Kasım 2019’da yayımlanan “Emniyet 8 gün önceden Ankara’daki gar katliamı hazırlığını biliyormuş” başlıklı haber nedeniyle gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça ile eski yargı muhabiri Alican Uludağ hakkında “muhbirlerin kimliklerini açıklamak veya yayımlamak” (TMK 6/3) suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması 16 Mart 2021 tarihinde İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24 tarafından izlenen duruşmada, 10 Ekim Ankara gar katliamı davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenen iddianame örneğinin dosyaya geldiği öğrenildi. Mahkeme, iddianamenin incelenmesi için davayı 15 Haziran’a erteledi.

DTK kongresi yayını nedeniyle yargılanan Barış Barıştıran beraat etti

KHK ile kapatılan Özgür Gün TV'nin 2016 yılında düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) kongresini canlı yayınlanması nedeniyle kanalın eski sorumlu müdürü Barış Barıştıran ve kongrede konuşma yapan iki diğer sanığın “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın sekizinci ve son duruşması 16 Mart 2021 tarihinde Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Önceki duruşmada mütalaasını sunan duruşma savcısı, Barıştıran’ın ve DTK kongresinde yaptığı konuşma nedeniyle yargılanan Mustafa Çukur'un “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmalarını, yine kongrede yaptığı konuşma nedeniyle yargılanan Hilmi Aydoğdu’nun ise beraatini talep etmişti.

Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme, Barıştıran ve Aydoğdu’nun beraatine hükmederken Çukur’u “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahmut Alınak “cumhurbaşkanına hakaret” davasında beraat etti

Kürt siyasetçi, hukukçu ve yazar Mahmut Alınak hakkında 2017 yılında Facebook’ta paylaştığı “Topunuz paralelciydiniz” başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” (TCK 299) suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması 16 Mart 2021 tarihinde görüldü.

Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Alınak katılmadı. Alınak’ın avukat oğlu Bişar Alınak yaptığı savunmada yazılanların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek beraat kararı verilmesini istedi. Mahkeme, paylaşılan yazıyı fikir ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek beraat kararı verdi.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer için “propaganda” suçundan ceza talebi

Fotoğraf sanatçısı ve şair Mehmet Özer’in 2012-2014 yıllarında çektiği fotoğraflar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması 16 Mart 2021 tarihinde Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mütalaasını sunan savcı, Özer’in atılı suçtan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, Özer’in savunması için davayı 24 Haziran’a erteledi.

Özer, Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından düzenlenen “Utanç Müzesi” adlı sergide yer alan fotoğrafları sosyal medyada paylaşması nedeniyle suçlanıyor.

En az 78 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde

P24, açık kaynaklardan ulaşılan bilgiler ışığında derlediği cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesini güncelledi.

Kapatılan Zaman gazetesi eski Erzurum temsilcisi Ersin Demirci’nin 2017 yılında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla çarptırıldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasının infazının tamamlanmasının ardından cezaevinden tahliye edildiği öğrenildi.

Bunun üzerine güncellenen listeye göre 19 Mart 2021 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 78 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design