Anasayfa / Medya izleme / “Bahoz geçecek”

21 Eylül

“Bahoz geçecek”

İstanbul Yenikapı’daki, “Teröre karşı, terörü başlatana oy ver” mitingi Hürriyet’in de destek verdiği yandaş medyanın manşetlerini süsledi.


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Bahoz geçecek” başlıklı haber yer aldı. “MİT’in Roboski’de 34 cana mal olan yanlış istihbaratı” üst başlığıyla verilen haberde, “Roboski’de 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliam öncesinde ‘PKK’liler geçecek’ istihbaratını MİT’in verdiği ortaya çıktı. Savcılığın ulaştığı belgelere göre MİT olaydan hemen önce Genelkurmay’a PKK’li Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin’in bölgede bir eylem arayışında olduğu ve bölgeden geçiş olacağı yönünde bilgi gönderdi. Soruşturmayı yürüten savcılığa da yanlış bilgi veren MİT, ‘dış makamlara intikal ettirilmiş yazı ve bilgi bulunmadığını’ bildirdi. Araştırmayı derinleştirip iki ayrı belgeye ulaşan savcılık, MİT’ten gerçeğe aykırı bilgi gönderen ve bilgilerin saklanması talimatını veren görevlilerin kimlik bilgilerini istedi” ifadelerine yer verildi.  

“Köşe yazısından darbe çıkardılar”

Zaman gazetesi manşetinde, “Köşe yazısından darbe çıkardılar” başlıklı haber yer verdi. Haberde, “Bugün gazetesi yazarı, avukat ve eski savcı Gültekin Avcı, skandal bir gerekçeyle tutuklandı. Avcı’nın yazdığı 7 adet köşe yazısı ‘darbeye teşebbüs ve silahlı terör örgütü’ suçlamasının delili sayıldı. Tutuklama kararını, Avcı’nın daha önce davalık olduğu İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı verdi” ifadeleri kullanıldı.
Bugün gazetesinin manşetinde ise, “Hukuksuzluk zinciri” başlıklı haber yer aldı: “Uğur Mumcu, A. Taner Kışlalı gibi birçok aydını katleden İran casuslarına ve mut’a nikahına dikkat çeken yazarımız Gültekin Avcı’ya gözaltına sistematik psikolojik işkence uygulandı. 7 makalesi nedeniyle ‘darbeye teşebbüs’ ve ‘terör örgütü algısı oluşturmak’la suçlanan Avcı’nın en temel hukuki hakları çiğnendi.”

“Kaosun sorumlusu Erdoğan ve AKP”

Taraf gazetesi manşetinde, “Kaosun sorumlusu Erdoğan ve AKP” başlıklı habere yer verdi ve “Gezici’nin 12-13 Eylül’de yaptığı araştırmada, ‘kaosun sorumlusu kim veya kimler’ sorusunda ilk sırayı Erdoğan ve AKP aldı. Onları sırasıyla HDP, dış güçler ve muhalefet izledi. Yüzde 28, terörün artmasını Erdoğan’ın 400 vekil istiyor olmasına bağladı. ‘Kaos ortamında en sağduyulu lider’ ise yüzde 28.4’e göre Kılıçdaroğlu oldu” ifadelerini kullandı.

“Terör mitinginde oy istediler”

İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Milyonlarca nefes teröre karşı tek ses” mitingi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’ye oy isteme şovuna dönüştü.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “Erdoğan bu kez 550 vekil istedi” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul Yenikapı’da düzenlenen ‘Milyonlarca nefes teröre karşı tek ses’ mitingi Erdoğan ve Davutoğlu’nun seçim mitingine dönüştü. Davutoğlu kitleyi HDP’yi barajın altında bırakmaya çağırırken, Erdoğan ise ‘yerli ve milli’ milletvekili istedi” ifadelerini kullandı.

Zaman ön sayfasının altındaki habere, “Terör mitinginde oy istediler” başlığını attı ve “İstanbul Yenikapı’daki ‘Milyonlarca nefes teröre karşı tek ses’ mitingi, seçim mitingine döndü. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı, muhalefeti hedef aldı. Davutoğlu, HDP’yi kastederek ‘1 Kasım’da çok çalışacaksınız. Bunları baraj altında bırakacaksınız’ dedi. Daha önceki, ‘400 milletvekili alınsaydı durum çok farklı olurdu’ sözü tepki çeken Erdoğan, bu kez ‘550 yerli ve milli’ vekil istedi. Ardından, ‘Herhalde ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi?’ diye sordu” ifadelerine yer verdi.

Birgün, “Lanet olsun” manşetiyle çıktı ve “Kuran okunarak başlanan, mehter marşının çalındığı, sık sık tekbir sloganlarıyla kesilen ‘Milyonlarca nefes teröre karşı tek ses’ mitingi AKP için oy isteme şovuna dönüştü” dedi.

Sözcü manşetinde, “Teröre karşı mitingde AKP’ye oy istediler” başlığını kullandı ve “‘Birlik, beraberlik’ bahanesiyle miting düzenleten devletin zirvesi, AKP’li seçmeni İstanbul Yenikapı’ya topladı. Muhalefeti suçlayıp siyasi şov yaptı” dedi.

Hürriyet manşetten verdiği habere, “Teröre karşı tek ses” başlığını attı ve “İstanbul Yenikapı’da dün teröre karşı dev bir miting düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Yılmaz ve Başbakan Davutoğlu ‘birlik ve kardeşlik’ çağrısı yaptı” dedi. 

Sabah, “Ebediyen kardeşiz” manşetiyle çıktı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1 Kasım için sizlerden tarihi bir karar ve gayret istiyorum. Meclis’e 550 yerli ve milli milletvekili göndermenizi bekliyorum.”

Yeni Şafak manşetten verdiği haber için, “Bu bayrak düşmez” başlığını kullandı ve “İstanbul dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Bir milyondan fazla kişi, terörü lanetlemek için Yenikapı’da buluştu. Bayrağın yere düşmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İhtiyaç ortaya çıktığı zaman uğrunda can vermeyi cana minnet sayarız” dedi” ifadelerine yer verdi.

Star habere manşetinde, “Kardeşliğe yeni kapı” başlığıyla yer ayırdı ve “Genci yaşlısı, çocuğu kadını 7’den 70’e her görüşten milyonlar terörü lanetlemek için Yenikapı’ya akın etti. Al bayraklı insan seli devletiyle el ele, kardeşliğin, birliğin fotoğrafını dünyaya gösterdi” dedi.

Akşam manşetinde, “Milyonlar teröre bayrak açtı” başlığını kullandı ve “2 milyon İstanbullu, ‘Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan’ şiarını haykırmak için Yenikapı Meydanı’nı gelincik tarlasına çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Ne yapsalar bu milleti bölemeyecekler’ dedi” ifadelerine yer verdi.  

Milliyet manşetten, “Yenikapı mesajları” başlığıyla verdiği haberde, “‘Milyonlarca nefes teröre karşı tek ses’ başlıklı dev miting Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı. 
 

Etiketler: medya , günlük , cumhuriyet , bahoz , roboski , mit

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design