Anasayfa / Medya izleme / “Katliama yargı da göz yumdu”

29 Eylül

“Katliama yargı da göz yumdu”

Gündemin öne çıkan haberleri Cumhuriyet ve Taraf gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Katliama yargı da göz yumdu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “MİT’in yanlış istihbaratı ile başlayan, katliamla sonuçlanan süreçte komutanların ördüğü hatalar zincirine yargıdan da aklama geldi. 34 sivilin öldüğü Roboski katliamına ilişkin soruşturmada olağan yargısal süreç işletilmeden takipsizlik kararı verildi. Askeri savcılık kararını ‘kaçınılmaz hataya düşülmesi’ gerekçesine dayandırdı. Askeri savcılık, takipsizlik kararında ‘Bunlar kaçakçı’ uyarısına yer vermedi. Takipsizlik kararına itirazı reddeden mahkemenin karşı oy kullanan hakimi ise daha sonra savcı yapıldı” ifadeleri yer aldı.

“Sövme timi”

Taraf gazetesi manşetinde, “Sövme timi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Taraf, sahte kimlikle sosyal medyada adeta terör estiren aktrollerle ilgili önemli bilgilere ulaştı. Bir AKP Genel Başkan Yardımcısı tarafından kurulan ‘yıkım ekibi’ için ilk etapta partinin gençlik kolları kullanıldı. Daha sonra kadro 6 bine kadar yükseltildi. Trolleri 30 kişilik çekirdek ekip yönetiyor. Kimlere saldırılacağına ve küfür edileceğine bunlar karar veriyor. Çekirdek ekibin altında talimatları alan 250 kişilik ‘kanaat önderleri’ var. Çoğu imam-hatip mezunu. Yaş ortalaması 20-25 arasında değişen 6 bin kişilik ‘sövme timi’nde yer alanlara en düşük bin lira maaş ödeniyor. Başarılı görülen bazı troller, kamu kurumlarında istihdam ediliyor” ifadeleri yer aldı. 

“Özgür basın, bağımsız yargı”

Zaman gazetesinin manşetinde yer alan, “Özgür basın, bağımsız yargı” başlıklı haberde, “Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye İlerleme Raporu’nda basın hürriyeti ve yargı bağımsızlığını mercek altına alacak. Yolsuzlukla mücadele, kamu idaresi ve Kürt meselesinin de geniş yer alacağı belirtiliyor. AB kaynakları, Hürriyet’e saldırılar, İpek Medya Grubu’na baskın, Can Dündar’a soruşturmalar ve tutuklu gazeteci Hidayet Karaca’nın durumu gibi konulara hususi atıflar yapılmadan, ilkeler çerçevesinde göndermelerde bulunulacağını ifade ediyor. Basın hürriyetiyle ilgili hassasiyetin keskinleşmesinde, Hürriyet’e yapılan iki saldırının ve bu provokasyonda AKP’li vekilin öncülük etmesinin, AKP’nin de yaşananları hoş görmesinin etkili etkili olduğu kaydediliyor. İktidarın bütün eleştirel basını susturmak istediğinin Hürriyet saldırısı ile Brüksel’de daha iyi anlaşıldığı yorumları yapılıyor. AB’nin yargı bağımsızlığına ilişkin tavrının sertleşmesinde ise yargının AKP’nin kontrolüne girdiği endişesi, HSYK’nın araçsallaştırılması, çok sayıda gazeteciye güvenilmez delillerle davalar açılmasının etkili olduğu dile getiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

“Pazarlık başlıyor”

BM Genel Kurulu’nda konuşan ABD Başkanı Obama, Esad’ı sert sözlerle eleştirdi.

Hürriyet haberi manşetten, “Pazarlık başlıyor” başlığıyla verdi: “İlk kez, Suriye’de çözüm için Rusya ve İran’la çalışabileceğini vurgulayan Obama ‘Esad’lı geçişe’ göz kırptı. Putin ise ‘Hedef IŞİD olmalı’ mesajıyla Esad’ın arkasında durdu. ABD Başkanı Obama, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Suriye lideri Esad’dan ‘kendi çocuklarını varil bombalarıyla katleden tiran’ diye söz etti. ‘Bu kadar kan dökülmesinden, katliamdan sonra savaş öncesi statükoya geri dönülemeyeceğini kabul etmemiz lazım’ diyerek son noktada Esad’ın gitmesi gerektiğini vurguladı. Obama buna karşılık ülkede Esad’ın yerine yeni bir lider gelmesi için ‘kontrollü geçiş süreci’ne ihtiyaç olduğunu söyledi. IŞİD’e karşı, Hitler’de olduğu gibi koalisyon oluşturmak gerektiğini vurgulayan Rusya lideri Putin ise Esad’ı savundu: ‘Suriye hükümetiyle işbirliğini reddetmek büyük hata olur.’”  

Sabah ön sayfasının altından anonsladığı habere, “Obama: Suriye’ye yeni bir lider gerekli” başlığını attı.

Yeni Şafak manşetin yanından verdiği habere, “Esed’e ‘Tiran’ dedi” başlığını attı ve “BM Genel Kurulu’nda konuşan ABD Başkanı Obama, Suriye Devlet Başkanı Esed’i ‘Tiran’ olarak nitelendirdi. Esed için, ‘Üzerlerine varil bombaları atarak masum çocukları katleden bir tiran’ ifadesini kullanan Obama, Suriye’de geçiş sürecinin ‘Esed’siz olması gerektiğini de söyledi” ifadelerini kullandı.   

Star haberi manşetin yanından, “Esad gitmeli” başlığıyla verdi ve “BM’nin 70. Genel Kurulu, Suriye konusunda ABD Başkanı Obama ve Rus Devlet Başkanı Putin arasında düelloya sahne oldu. Esad için ‘Üzerlerine varil bombaları atarak masum çocukları katleden bir tiran’ diyen Obama ‘Geçiş sürecinde yeni lidere ihtiyaç var’ dedi. Putin ise ‘Suriye’ye askeri destek veriyoruz. Terörizmle yüz yüze savaşan Suriye hükümeti ile işbirliğine gitmemek hata’ karşılığını verdi” ifadelerine yer verdi.
Akşam ön sayfasının altındaki habere, “Esad tiran onunla olmaz” başlığını attı ve “BM Genel Kurulu’nda konuşan ABD Başkanı Obama, Esad için, ‘Masum çocukları varil bombalarıyla katleden bir tiran’ ifadesini kullandı. ‘Suriye’de yeni bir lider gerekli’ diyen Obama, ‘Suriye’yi Esad’dan kurtaracak bir geçiş dönemine girilmesi’ çağrısında bulundu” dedi.   

Milliyet sürmanşetinde yer ayırdığı haber için, “Esad gitmeli” başlığını kullandı ve “BM Genel Kurulu’nda konuşan ABD Başkanı Obama, Suriye’de çözüm için Rusya ve İran dahil bütün ülkelerle çalışmaya hazır olduğunu söyledi. Esad’ın iktidardan ayrılmasını sağlayacak ‘kontrollü geçiş’ şartını öne süren Obama, Suriye’de savaş öncesi statükoya dönülemeyeceğini de vurguladı” dedi.

Etiketler: medya , günlük , kürt , ab , ipek medya , mit , roboski

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design