Anasayfa / Medya izleme / “Katliam planı Kilis’te yapıldı”

16 Ekim

“Katliam planı Kilis’te yapıldı”

Cumhuriyet ve Hürriyet gazeteleri, Ankara Katliamı’na getirilen yayın yasağını bomba gibi haberlerle manşetten deldi.


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Katliam planı Kilis’te yapıldı” başlıklı haber yer aldı. “IŞİD militanlarını sınırda Ankara’dan giden bir ekip aldı” üst başlığıyla verilen haberde, “Ankara’dan bir grup IŞİD’çi iki araçla Ankara’daki katliamdan bir gün önce Kilis Elbeyli’deki sınır köyüne gitti. Sınırın öte yakasındaki IŞİD yöneticilerine haber verilerek köye çağırıldı. İki grup daha önceden hazırlanmış saldırı planının ayrıntılarını bir kez daha gözden geçirdi. Daha sonra sınırın karşı tarafına geçen IŞİD yöneticileri bir süre sonra yanlarında canlı bomba olacak iki kişiyle birlikte köye geri döndü. Üç saat süren bu temasların ardından iki canlı bomba Ankara’dan gelen grupla birlikte başkente doğru yola çıktı” ifadeleri kullanıldı.
Gazetenin ön sayfasının altındaki, “IŞİD’e silahta yeni rota” başlıklı haberde ise, “29 Ağustos’ta Yunan sahil güvenliği tarafından durdurulan ‘Haddad 1’ isimli yük gemisinden çıkan silahlar Türkiye’nin cihatçılara silah sevk ettiği iddialarını yeniden gündeme getirdi. CHP’li Musa Çam, İslamcı gruplara gönderilen silahların yeni güzergahının deniz yolu olduğunu söyledi” ifadelerine yer verildi.

Gazetenin sürmanşetindeki, “100 canın parası 2 futbolcuya prim” başlıklı haberde de, “Milli Futbol Takımı’na Euro 2016’ya katılma hakkı elde ettiği için kişi başı 500 bin Avro (1.6 milyon TL) verilecek. Avrupa ülkeleri şampiyon olan takıma bile bu tutarda prim vermiyor. Futbolda paralar böyle dağıtılırken Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere ödenecek tazminat tutarı sadece 29 bin lira” ifadeleri yer aldı. 

“İhmalin son 3 günü”

Hürriyet gazetesi manşetinde, “İhmalin son 3 günü” başlıklı habere yer verdi ve “Suruç’taki canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz ile Ömer Deniz Dündar ‘canlı bomba eylemi yapacak IŞİD’çiler’ listesindeydi. 4 aydır aranıyorlardı. Ankara katliamından üç gün önce, 16 kişilik bu listedeki isimlerin Barış Mitingi’ni kana bulayacağı bilgisi geldi. Alagöz ile Dündar buna rağmen olay sabahı Gaziantep’ten özel araçla Ankara Gölbaşı’na geldiler. Taksiyle Balgat’a geçip bir kafede son kahvaltılarını ettiler. Sonra tekrar taksiyle gara ulaştılar ve 99 kişiyi öldürdüler. Ankara Emniyet Müdürü de bu ihmal zinciri yüzünden görevden alındı” dedi.  

“Yeni Türkiye’nin gladyo çiftliği”

Taraf gazetesinin sürmanşetinde yer alan, “Yeni Türkiye’nin gladyo çiftliği” başlıklı haberde, “90’lı yıllarda ölüm üçgeni diye anılan Düzce-Sapanca-Adapazarı hattında at çiftliği görünümündeki yerlerde gençlere kontrgerilla eğitimi verildiği ortaya çıktı. ‘Saldırı, yaralama, dövüş, polis takibine yakalanmama, ifade teknikleri’ gibi dersler verilen gençler, tatil adı altında çiftliklere getiriliyor. Dersler, Emniyet ve TSK’dan ayrılmış kişiler tarafından veriliyor. İstanbul’da ikamet eden işadamları üzerine kayıtlı çiftliklerde, AKP’ye destek veren bir çete reisinin motivasyon konuşmaları yaptığı belirtiliyor. Bazı yandaş gazetecilerin de ziyaret ettiği çiftlikte eğitime alınan gençlerin büyük kısmı Osmanlı Ocakları ve AKP Gençlik Kolları’na üye olan isimlerden seçiliyor” ifadelerine yer verildi.

“Yayın yasağı ile ihmaller örtülüyor”

Zaman gazetesi manşetinde, “Hepsinde yasak var” başlıklı habere yer verdi. “99 kişinin hayatını kaybettiği Başkent katliamıyla ilgili yayın yasağı daha önce getirilen benzer yasakları hatırlattı. Son 5 yılda 150’den fazla soruşturmaya, ‘milli güvenlik ve kamu düzeni’ bahanesiyle yasak kondu. Sık sık başvurulan uygulama ‘Soruşturmalar ve olaylar karartılıyor mu?’ sorusunu gündeme getirdi” üst başlığı kullanılan haberde Reyhanlı ile Roboski katliamları ve Soma faciası gibi örneklere yer verildi.
Bugün ve Sözcü gazeteleri de yayın yasağı getirilen olayları manşetlerine taşıdı.

Bugün gazetesi manşetindeki, “Yayın yasağı ile ihmaller örtülüyor” başlıklı haberinde, “Başkent’te 99 cana mal olan patlamayla ilgili haber, röportaj ve eleştiri yasağına tepki yağdı. ‘Hükümet, yayın yasağıyla ihmalini örtbas etmeye çalışıyor’ eleştirisi yapıldı” diyerek muhalefet milletvekillerinin açıklamalarına yer verdi ve daha önce yayın yasağı getirilen olayların listesini paylaştı. 
Sözcü gazetesi ise manşetinde, “Yayın yasağı, basın dayağı” başlıklı benzer bir haber kullandı.

“Saray’da paralel RTÜK kuruldu”

Zaman gazetesi ön sayfasının altında, “Saray’da paralel RTÜK kuruldu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Danışmanları ile gölge kabine kuran, örtülü ödenekleri yetmeyen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın paralel bir RTÜK’ü de olduğu ortaya çıktı. Gerçek RTÜK’ün mevcut altyapısını kullanan Saray’a bu sistemi RTÜK’ün teknik personelinin kurduğu kaydedildi. Saray RTÜK’ü, özellikle Erdoğan ve ailesine yönelik siyasilerin açıklamaları ile tartışma programlarına katılanların görüşlerini takip ederek rapor hazırlıyor” ifadeleri yer aldı.   

Etiketler: medya , günlük , ankara , katliam , kilis , ışid , chp , emniyet , yunus emre alagöz ,

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design