Anasayfa / Medya izleme / “Susmayın çağrısı”

13 Şubat

“Susmayın çağrısı”

Referandumda “Hayır” oyu kullanacağı için Kanal D’deki görevine son verilen İrfan Değirmenci’yle ilgili gelişmeler az sayıda gazetede yer alabildi.

Evrensel gazetesi, referandumda “hayır” oyu kullanacağını açıkladığı için Kanal D’deki görevine son verilen İrfan Değirmenci’nin açıklamalarına manşetinde, “Susmayın çağrısı” başlığıyla yer verdi: “Referandumda ‘Hayır’ diyeceğini açıkladığı için işine son verilen İrfan Değirmenci gazetemize konuştu. Değirmenci, ‘Dürüst gazetecilerin topyekun hedefte olduğu, çalışılabilecek kurumların bir bir kapandığı ve de paraya doymayan özel görevli elemanların kendilerini gazeteci diye tanıttığı tuhaf bir dönem bu. Belki böylesi daha hayırlı oldu. Birileri de artık konuşmayı göze alabilir umarım’ dedi.”
Birgün gazetesine de konuşan İrfan Değirmenci’nin sözleri gazetenin ön sayfasının altında, “Susmadık, onurlu yaşamayı seçtik” başlığıyla yer aldı. Haberde, “İnsan simit satarak da, limon satarak da onurlu yaşar. Ne kahraman ne de hainiz, bizler sadece onurlu yaşamaya çalışan insanlarız. Biz işimizi kaybettik, ama biliyoruz ki ilelebet işsiz kalmayacağız. Ama hayat devam ediyor. Susmak daha ağır geliyor insana, biz hiçbir zaman susma taraftarı olmadık. 2013’ten beri karşılaşmadığımız baskı kalmadı. Çok zor günler geçirdik” ifadelerine yer verildi.   
Sözcü gazetesi ise manşetin üstündeki, “‘Evet’ deseydi yine kovulacak mıydı?” başlıklı haberde, “Ben devletin koyduğu iki seçenekten birini seçtim, işsiz kaldım. Bunu hayatları boyunca yapan, dokuz köyden kovulup 10. köyden yazan meslek büyüklerim var. Yarına da umutla direnenler ve halkın yanında duranlar kalıyor” ifadelerine yer verdi. 

“Anket tedirginliği”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Anket tedirginliği” başlıklı haber yer aldı. “Erdoğan, referanduma ilişkin kamuoyu yoklamalarında anayasa değişikliğine evet diyenlerin oranını düşük çıktığını yalanlayamadı” üst başlığıyla verilen haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumuna ilişkin kendisine gelen anket sonuçlarında başkanlığa ‘hayır’ diyenlerin daha yüksek oranda olduğunu yalanlamadı. Erdoğan, ‘Şu anda sağlıklı bir anket döneminde değiliz. Bazı anketler gelmiyor dersem yalan olur’ diye konuştu. Körfez ülkelerine yapacağı ziyaret öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anketlerin kendisinin sahaya indiğinde değişeceğini ima ederek, ‘Şu anda ben halkımızın henüz Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlama konumuna geldiğine ihtimal vermiyorum. Çünkü bunu halkımıza iyice anlatmamız lazım’ dedi” ifadeleri kullanıldı. 

Gazete manşetin altındaki, “Suçsuzluğunu kanıtla” başlıklı haberinde ise, “Milli Eğitim Bakanlığı, sendikaların ihraç edilen öğretmenlerle ilgili itirazlarına karşı, öğretmenlerden ‘suçsuzluklarını’ kanıtlamasını istedi. Bakanlık, atılan öğretmenlerin savcılık imzalı ‘Üzerime kayıtlı hat ve cihazlarda ByLock uygulaması yoktur’ yazılı bir belge getirmesini talep etti. Öğretmenlerin önceki soruşturmalarla aklandıklarını belgelemelerini de istendi” ifadelerine yer verdi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design