Anasayfa / Medya izleme / “Hürriyet, Orhan Pamuk’un ‘hayır’ dediği söyleşiyi sansürledi”

15 Şubat

“Hürriyet, Orhan Pamuk’un ‘hayır’ dediği söyleşiyi sansürledi”

Hürriyet gazetesinin, Orhan Pamuk’un “Anayasa değişikliğine hayır” dediği söyleşiyi sansürlemesi sadece Evrensel gazetesinde yer aldı.


Hürriyet gazetesi, Cansu Çamlıbel’in Orhan Pamuk’la yaptığı söyleşiyi yayımlamadı.

Evrensel gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “Hürriyet, Orhan Pamuk’un ‘hayır’ dediği söyleşiyi sansürledi” başlığını attı ve “Hürriyet, Cansu Çamlıbel’in Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk ile yaptığı söyleşiyi Pamuk’un referandumda ‘hayır’ görüşünü dile getirdiği için yayımlamadı” dedi. 

Bir yazıya 15 ay hapis cezası

Gazeteci Hasan Cemal, “Fehman Hüseyin” başlıklı yazısı nedeniyle yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Ceza ertelendi.

Hürriyet ön sayfasının altındaki haber için, “Hasan Cemal’e 15 ay ceza” başlığını kullandı ve “Gazeteci Hasan Cemal T24 internet sitesinde yayınlanan ‘Fehman Hüseyin’ başlıklı yazısı ile örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi. Dün İstanbul 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 gazeteci hakim karşısına çıktı” ifadelerine yer verdi. 

“Gazeteciler yine adliye nöbetinde”

Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katılan ve “Nöbetçi Yayın Yönetmenliği” yapan 21 kişi için 10.5 yıla kadar hapis cezası istendi. 
Cumhuriyet habere manşetin altında, “Gazeteciler yine adliye nöbetinde” başlığıyla yer verdi ve “Özgür Gündem’le dayanışma için ‘Nöbetçi Yayın Yönetmenliği’ yapan 21 gazeteci, yazar ve oyuncunun yargılandığı davalarda 12 kişi için 7.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcı mütalaalarda gazeteci, yazar ve oyuncuların örgüt propagandası ve örgüt yayınlarını basma ve açıklama suçlarından hapsini isterken duruşmalar 7 ve 9 Mart tarihlerine ertelendi” ifadelerini kullandı. 

Evrensel gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Dayanışmaya onlarca yıl ceza istemi” başlığını attı ve “Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katıldıkları için haklarında ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla dava açılan 22 gazeteci Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı. Art arda görülen duruşmalarda savcılık, Hasan Cemal, yıldırım Türker ve Necmiye Alpay’ın da aralarında olduğu gazetecilere onlarca yıl hapis cezası istedi” dedi.

“‘Evet’te kriz var”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “‘Evet’te kriz var” başlıklı haber yer aldı. “Anketler, referandum sandığında sadece MHP’de değil AKP’de de ‘Hayır’ diyecekler olduğunu ortaya koyuyor” üst başlığıyla verilen haberde, “AKP, Erdoğan’ı ‘tek adam’ yapma planında sıkıntı yaşıyor. AKP ve ona koşulsuz destek veren Bahçeli’nin MHP’sinin oy oranlarının toplamı yüzde 60’lara yaklaşırken referandumda bu oran yüzde 45’in üzerine çıkamıyor. Bu tablo, iki partiye oy veren seçmenin yüzde 10’dan fazlasının ‘evet’ demeyeceğini ortaya koyuyor. Evet bloku içindeki fireler MHP tabanına bağlansa da AKP içinde de ‘evet’ demeyen bir grup var. Bir süredir dışlanan ancak eleştirel tutumlarını yansıtmayan bazı eski yönetici ve milletvekillerinin de ‘hayır’ oyu kullanacaklarını hesaplayan AKP kurmayları, hem bu grubu hem de MHP'lileri iknaya çalışacak” ifadeleri kullanıldı.

“Okuldaki korkunç sır”

Hürriyet gazetesi manşetinde, “Okuldaki korkunç sır” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Taciz skandalının patlak verdiği Haymana’daki lisenin yurdunda kalan erkek öğrenciler savcılıkta ifade verdi. K.Ç adlı öğrencinin şikayetiyle ortaya çıkan olay, Savcı Rıdvan Özkan’ın 5 öğrencinin ifadesini almasıyla yeni bir boyut kazandı. Okul müdürü S.K gözaltında. S.K’nın daha önce görev yaptığı Edirne’de de benzer suçlamalardan soruşturma geçirdiği bilgisine ulaşıldı. Mağdur F.O, ‘9 ve 10. sınıfta defaten bizlere cinsel temasta bulundu. 1-2 defa aynı yatakta yattık. Korktum anlatmadım’ dedi. G.D ise, ‘S.K gerek bana gerekse okuldaki birçok arkadaşıma cinsel tacizde bulundu. Bana yönelik olan onun yatak odasında gerçekleşti’ diye anlattı” ifadeleri yer aldı.    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design