Anasayfa / Medya izleme / “Kalemleri de tutsak”

27 Şubat

“Kalemleri de tutsak”

Günün dikkat çeken birkaç haberi Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinde yer aldı

 

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kalemleri de tutsak” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “FETÖ sanığı savcı Murat İnam’ın yürüttüğü gazetemizi susturma amaçlı soruşturmada tutuklanan 10 yazar, çizer ve yöneticimiz 120 gündür özgürlüklerinden yoksun. Arkadaşlarımız 4 aydır Silivri’de tutulmalarına rağmen iddianame hala hazırlanmış değil. Anayasa Mahkemesi’ne Aralık 2016’da yapılan bireysel başvurular ise gündeme dahi alınmadı. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklu bulunan yazar ve yöneticilerimize mektup yasağı da uygulanıyor. Keyfi yasağa, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın cezaevine gönderdiği genelge gerekçe gösteriliyor. Ancak genelgede, ‘darbeye teşebbüs’ soruşturmaları kapsamında yasak getirilirken, gazetemizin yazar ve yöneticilerine yönelik böyle bir suçlama da yok” ifadeleri kullanıldı.

“AKP’ye oy verdim, şimdi adımı söyleyemiyorum”

Birgün gazetesinin manşetinde, “AKP’ye oy verdim, şimdi adımı söyleyemiyorum” başlıklı haber yer aldı. “Azınlık temsilcileri, referandum tercihlerini Birgün’e değerlendirdi” üst başlığıyla verilen haberde, “Rumca çıkan Apoyevmatini gazetesinin Yayın Yönetmeni Mihail Vasiliadis, 2004’te AKP’ye oy verdiğini, artık sokakta ismini söylemekten korktuğunu anlattı. Agos’tan Estukyan ise ‘Referandumda bizden ‘evet’ çıkmaz’ dedi. Vasiliadis ve Estukyan, AKP’nin oy kazanma stratejisi kapsamında milliyetçi dozajı artırmasının Türkiyeli azınlıklar için kaygı verici bir hal aldığı konusunda hemfikir. Agos Gazetesi Editörü Pakrat Estukyan, ‘Cezasızlığın pekişmesi için tasarlanmış bir metin konuyor önümüze. Bu metne bizim evden ‘evet’ diyen çıkmaz’ diyor. Vasiliadis ise, ‘Yolda yürürken anadilimizi konuşamıyor, asıl ismimizi kullanamıyoruz’ diye belirtti” ifadeleri yer aldı.   

“Bu kadarını IMF bile yapmamıştı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Bu kadarını IMF bile yapmamıştı” başlıklı habere yer verdi: “‘IMF ve kredi kuruluşlarına teslim olmuş politika, 16 Haziran’da son bulacak’ propagandası yapan iktidar, ‘Böylesini IMF bile akıl edememişti’ dedirten uygulamaları hayata geçiriyor. Kıdem tazminatını gasbetmek, devlet memurunun iş güvencesini kaldırmak, taşerona kadro sözünü unutmak gibi IMF onaylı politikalara yenileri eklendi. İşte IMF’ye bile rahmet okutacak iki düzenleme: Bir; ‘büyükanne maaşı’nın bir kısmını sendikaların karşılaması yani sendikaların hükümete para vermesi onaylandı. İki; toplusözleşme haksız rekabet sayıldı.”   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design