Anasayfa / Medya izleme / “Die Welt temsilcisi fıkradan tutuklandı”

28 Şubat

“Die Welt temsilcisi fıkradan tutuklandı”

Hürriyet'e açılan soruşturma Hürriyet'te yer almadı. Die Welt temsilcisi Deniz Yücel’in tutuklanmasını ise sadece Cumhuriyet verdi

Die Welt Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasıyla tutuklandı.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Die Welt temsilcisi fıkradan tutuklandı” başlığıyla yer verdi ve “Die Welt Gazetesi Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel, 14 gün gözaltında tutulduktan sonra haberleriyle örgüt propagandası yaptığı ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği iddiasıyla tutuklandı. Tutuklamaya gerekçe olarak Yücel’in bir yazısında geçen, Kürt karşıtlığının eleştirildiği ‘Kürt anasını görmesin’ fıkrası gösterildi” ifadelerini kullandı.

“Hürriyet’e cunta soruşturması”

Hürriyet gazetesinin, ‘Karargah rahatsız” başlıklı haberi için soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet haberi manşetin yanından, “Hürriyet gazetesine soruşturma” başlığıyla anonsladı.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Savcı manşetten ‘rahatsız’” başlığıyla yer ayırdı ve “Hürriyet’in ‘Karargah rahatsız’ başlıklı haberi sonrasında tartışmalar sürerken, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturma başlattı. Dün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın görüşme trafiği ise dikkat çekti. Önceki gün de Başbakan Binali Yıldırım, ‘Demokrasi dışı girişimlerin sökmeyeceğini’ söylemişti” ifadelerine yer verdi. 

Sabah gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Hürriyet’e cunta soruşturması” başlığını attı ve “‘Karargah rahatsız’ haberiyle cuntacılığa soyunan Hürriyet gazetesi yargıya tosladı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı haberle ilgili soruşturma başlattı” dedi.
Yeni Şafak sürmanşetinde yer verdiği haber için, “‘Karargah’a soruşturma” başlığını kullandı ve “Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Hürriyet gazetesinin 28 Şubat’ı hatırlatan ‘Karargah rahatsız’ haberine soruşturma açtı. Soruşturma İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam’ın verdiği dilekçe üzerine başlatıldı. Savcılık yaptığı açıklamada, ‘Karargah rahatsız başlıklı haber içeriğinde bahsedilen karargahın cunta yapılanması olabileceği izlenimi edinildiğinden soruşturma başlatılmıştır’ ifadelerini kullandı” dedi.  
Star gazetesi habere, “28 Şubat’ın son kalesi” başlıklı manşetinin altında, “Soruşturma başlatıldı” başlığıyla yer ayırdı. Haberde, “Bakırköy Başsavcılığı, kim olduğu belli olmayan üst düzey komutanları dayanak yapan haberle ilgili soruşturma başlattı.
Akademisyen Hakan Sağlam’ın suç duyurusu üzerine harekete geçen savcılık, haberde bahsedilen karargahın hükümetin icraatlarını önlemeye yönelik bir cunta yapılanması olabileceği izlenimi verdiğini açıkladı” ifadeleri yer aldı.

Akşam gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Hürriyet’e cunta soruşturması” başlığını attı ve “Hürriyet’in darbe algısı yaratmak için manşete çektiği ‘Karargah rahatsız’ haberi için savcılık soruşturma başlattı. Savcılık kaynakları, suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma için ‘Haberdeki askeri kaynaklar olarak tanımlanan cunta yapılanması üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı’ ifadesini kullandı. Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat da haberle ilgili ifadeye çağırıldı” dedi.

Vatan gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Savcılıktan o manşete soruşturma” başlığıyla anonsladı.

“Diktatör sözü artık suç değil”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Diktatör sözü artık suç değil” başlıklı haber yer aldı. “Yargıdan Erdoğan’ın açtığı davalarda emsal olacak karar” üst başlığıyla verilen haberde, “Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına tepki için ‘Erdoğan diktatörlüğü’ diyen Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan yargılandığı davada beraat etti. Mahkeme, ‘diktatör’ ifadesinin ‘hakaret’ değil Cumhurbaşkanı’na eleştiri olduğunu belirtti. Gerekçeli kararda, ‘Sanık, bu sözü ile Cumhurbaşkanı’nın elindeki gücü, yetkiyi kullanarak görevi sınırları dışında kalan kamu görevlilerini de etkilediğini ima ederek, Cumhurbaşkanı’nı eleştirmiştir. Bu eleştiriyi yaparken ‘hakaret suçu’ kapsamında kalacak bir söz söylememiştir’ denildi” ifadeleri kullanıldı.    
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design