Anasayfa / Medya izleme / “Karargâh krizi”

01 Mart

“Karargâh krizi”

Manşetlerde Hürriyet’in “Karargâh rahatsız” başlıklı haberiyle ilgili dün ardı ardına yapılan açıklamalar yer aldı.

Hürriyet gazetesinin, “Karargâh rahatsız” başlıklı haberi dünün en çok tartışılan konusu oldu. Erdoğan, Genelkurmay ve Hürriyet gazetesinden karşılıklı açıklamalar gelirken, gazetenin genel yayın yönetmeni Sedat Ergin’in yerine Fikrat Bila’nın göreve getirildi.

Hürriyet, Erdoğan’ın açıklamasını büyütmeyi tercih etti. Habere manşetin yanında, “Tek vücudun azaları gibiyiz” başlığıyla yer verdi: “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşme ve Hürriyet’in haberi sorulunca şunları söyledi. ‘7 soruya 7 cevap, ‘Karargâh rahatsız’ başlığı gibi ifadeler bizleri rahatsız ettiği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hayli hayli rahatsız etmiştir. Biz aynı vücudun azaları gibiyiz. Silahlı Kuvvetler rahatsız olursa biz rahatsız oluruz. Biz rahatsız olmuşsak Silahlı Kuvvetler hayli hayli rahatsız olur. Zira bu işin başı neresidir? Devlettir, hükümettir ve Silahlı Kuvvetler devletin bir uzvudur.’”

Cumhuriyet habere manşetin ortasında, “Erdoğan’dan tehdit” başlığıyla yer ayırdı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hürriyet’in ‘Karargâh rahatsız’ manşetine ilişkin olarak, ‘Burada atılan başlık bir terbiyesizliktir, seviyesizliktir. Bizi kendi içimizde kim birbirimize düşürmeye çalışıyorsa bedelini ağır ödeyecektir’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer verdiği habere, “Erdoğan’dan ‘karargah’ çıkışı” başlığını attı. Haberde, “AKP çevrelerinde tepkiyle karşılanan Hürriyet’in ‘Karargah rahatsız’ haberiyle ilgili açıklamalar ardı ardına geldi. Konuya dair ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Bedelini ödeyecekler’ dedi. Genelkurmay Başkanlığı  da haberden 4 gün sonra ilk kez açıklama yaptı. Hürriyet gazetesi ise ikinci açıklamasında ‘editoryal hata’ yapıldığını söyleyerek ‘üzgün olduklarını’ belirtti” ifadeleri yer aldı.    

Sözcü gazetesi manşetin altındaki habere, “Karargah krizi” başlığını attı. “Karargah rahatsız’ manşeti Hürriyet’te yönetim değiştirtti” üst başlığıyla verilen haberde, “Erdoğan başlık için ‘Terbiyesizliktir’ dedi. TSK, ‘Rahatsızız demedik’ açıklamasını yaptı. Hürriyet ise ‘Hata yaptık. Üzgünüz’ diyerek genel yayın yönetmenini görevden aldı” ifadeleri kullanıldı.

Sabah gazetesi Erdoğan’ın sözlerini manşete taşıdı. “Atılan manşet terbiyesizlik, seviyesizlik” başlığını kullanan gazete, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hürriyet’in ‘Karargah rahatsız’ manşetine büyük tepki: Çok çirkin. Bizleri ve TSK’yı rahatsız etti. Bedelini ağır ödeyecekler” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak, “Terbiyesizlik” manşetiyle çıktı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Karargah rahatsız’ haberiyle darbe imasında bulunan Hürriyet gazetesine sert çıktı: Atılan başlık terbiyesizliktir, seviyesizliktir. Böyle bir başlığı atmaya bir defa bu gazetenin ne yönetimi ne de patronaj kadrosu muktedir değildir, olamaz” ifadelerine yer verdi.   

Star gazetesi manşetinde Erdoğan’ın açıklamalarını taşıdı. “Çirkin başlık” başlığını kullanan gazete, “Erdoğan o manşete çok sert tepki gösterdi: Atılan başlık terbiyesizliktir, seviyesizliktir. Bizi kim birbirimize düşürmeye çalışıyorsa bedelini ağır ödeyecektir” ifadelerine yer verdi.

“Bu kaçıncı utanç?”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bu kaçıncı utanç?” başlıklı haber yer aldı. “Sorumlular seyirci kalıyor, çocuk istismarı son bulmuyor. Bu kez yer Antep…” üst başlığıyla verilen haberde, “Antep’teki bir kuran kursunda 60 yaşındaki temizlik görevlisinin yaşları 6 ila 11 arasında değişen 6 kız çocuğunu bir yıl boyunca istismar ettiği ortaya çıktı. Sanık Süleyman Ş. serbest bırakıldı. Olay, geçen yılın Ağustos ayında 4’ü akraba 6 çocuğun, yaşadıklarını ailelerine anlatmaları ile ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.  

“Bayrak krizi”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bayrak krizi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “MHP lideri Bahçeli, ‘evet’ ortağı AKP ile ilk kez ters düştü. Barzani’nin ziyareti sırasında Devlet Konukevi’nde ve Çankaya’da Kürdistan bayrağı asılmasına ‘Skandal, aymazlık ve rezalet sözleriyle tepki gösterdi. Bahçeli, tartışmaya Erdoğan’ı da dahil ederek ‘Bundan haberdar mıdır’ diye sordu. Başbakan Binali Yıldırım, AKP grup toplantısında Kürdistan bayrağına ilişkin eleştirilere yanıt verdi. Yıldırım, IKBY’nin Irak anayasasına göre özerk bir yapı olduğunu, dünyada da bu şekilde tanındığını söyledi. Eleştirilerin iyi niyetle izahının mümkün olmadığını söyleyen Yıldırım, ‘Türkiye, Irak anayasasının gereği neyse ona saygı duyar. Bunun dışında bir diplomatik teamül geliştirmek olmaz’ dedi” ifadeleri yer aldı.  

Sözcü gazetesi de manşetinde yer verdiği haber için, “Bayrak krizi” başlığını kullandı:  “Barzani’nin ziyaretinde İstanbul ve Ankara’da sözde Kürdistan bayrağı asılmasına Bahçeli tepki gösterirken, Yıldırım savundu…” 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design