Anasayfa / Medya izleme / “Aydın Doğan zorla getirilecek”

02 Mart

“Aydın Doğan zorla getirilecek”

“Çocuklar ölmesin” diyen Ayşe öğretmen için istenen 7,5 yıl hapis cezası gazeteleri ilgilendirmedi

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, POAŞ davasında Aydın Doğan hakkında zorla getirilme kararı verdi.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Hürriyet’te ‘rahatsızlık’ depremi” başlığıyla yer verdi ve “AKP ve Saray’ın tepkisini çeken ‘Karargah rahatsız’ haberinin ardından Hürriyet gazetesi yönetimi değiştirildi. Sedat Ergin’in yerine genel yayın yönetmenliği görevine Fikret Bila getirildi. Öte yandan Aydın Doğan hakkında akaryakıt kaçakçılığı davasında zorla getirilme kararı çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Doğan’a zorla getirme kararı” başlığını attı ve “Medya patronu Aydın Doğan, yargılandığı POAŞ davasında ifade verecek” dedi.

Sabah gazetesi manşetin yanında yer verdiği haber için, “Doğan’a zorla getirme kararı” başlığını kullandı. Haberde, “Petrol Ofisi’nde örgütlü akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları suçlamasıyla Aydın Doğan ile birlikte 47 kişiye açılan davanın üçüncü duruşması yapıldı. Doğan mahkemeye gelmeyince hakkında zorla getirme kararı çıktı” ifadeleri yer aldı.

Yeni Şafak manşetin yanında, “Doğan’ın hisseleri çakıldı” başlığıyla gördüğü haberde, “İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, akaryakıt kaçakçılığı davasından yargılanan Aydın Doğan’ın bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi. ‘Karargah rahatsız’ manşetine gelen tepkilerin ardından borsada büyük düşüş yaşayan Doğan hisseleri bu kararla çakıldı. Hisselerdeki üç günlük kayıp yüzde 16’yı buldu” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Aydın Doğan zorla getirilecek” başlığıyla yer ayırdı ve “POAŞ’ta örgütlü akaryakıt kaçakçılığı davasında 46 sanıkla birlikte yargılanan Aydın Doğan hakkında zorla getirilme kararı verildi. İstanbul 1. Ağır Ceza’daki duruşmaya Aydın Doğan’ın kızı Hanzade Doğan Boyner ve Ali İhsan Karaca’nın aralarında bulunduğu 12 sanık katıldı. Aydın Doğan yurtdışında olmasını mazeret gösterdi. Ancak, mahkeme Doğan’ın mazeretini kabul etmeyerek bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi. Polis, Doğan’ı gördüğü yerde yakalayacak. Diğer sanıklar da duruşmalardan vareste tutuldu” dedi. 

Akşam gazetesi sürmanşetindeki habere, “‘Zorla’ gelecek, hesap verecek” başlığını attı ve “Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan hakkında, POAŞ’ta örgütlü şekilde akaryakıt kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla açılan davada mahkemeden kritik bir karar çıktı. Son duruşmaya gelmeyen Doğan’ın, bir sonraki celseye polis zoruyla getirilmesine hükmedildi. Mahkeme, avukatlarının Doğan’ın yurtdışında bulunması nedeniyle bildirdiği mazereti kabul etmedi ve duruşmayı 8 Mayıs’a erteledi” ifadelerine yer verdi.

“Sırrı Sakık görevden alındı”

Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık İçişleri Bakanlığı tarafından gerekçe gösterilmeden görevden alındı.

Cumhuriyet haberi ön sayfasının altından, “Sakık da görevden alındı” başlığıyla anonsladı.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Sırrı Sakık görevden alındı” başlığıyla yer verdi ve “DBP’li Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sakık İçişleri Bakanlığınca görevden alındı. Ankara’da bulunan Sakık’ın görevden alınma gerekçesi öğrenilemezken, belediyeye de baskın düzenlendi” dedi. 

Yeni Şafak haberi birinci sayfasının altından, “Ağrı’ya kayyum atandı” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “Sırrı Sakık görevden alındı” başlığını attı ve “Ağrı Belediye Başkanı DBP’li Sırrı Sakık, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Yerine kayyum olarak Ağrı Valisi Musa Işın atandı” dedi.

“Dramatik gerileme”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Dramatik gerileme” başlıklı haber yer aldı. “Venedik Komisyonu’nun ‘anayasa değişikliği’ raporunda Türkiye’deki demokratik sistemin ‘tek adam rejimi’ yolunda olduğu vurgulandı” üst başlığıyla verilen haberde, “Venedik Komisyonu tarafından Türkiye’deki anayasa değişikliği konusunda hazırlanan raporun taslağında, ülkenin ‘demokratik sisteminin dramatik bir biçimde gerilediği ve otokratik, tek adam rejimi yolunda olduğu’ ifadesi yer aldı. Raporda, ‘Referandum ya OHAL sona erinceğe kadar ertelenmeli ya da siyasi özgürlükler üzerindeki kısıtlamalar kaldırılmalı’ denildi. Anayasa değişikliklerinin güçler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırdığı ve yargı bağımsızlığını yok ettiği belirtilen raporda, ‘Düzenlemenin Meclis’teki tartışmaları sırasında birçok HDP’li milletvekilinin cezaevinde olması ve açık oy kullanması, bu ‘reformlara’ gerçek desteğin sorgulanmasına neden oluyor’ denildi” ifadeleri kullanıldı.  

“Ancak bu böyle gitmez!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Ancak bu böyle gitmez!” başlıklı haber yer aldı: “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana en az 18 bin 400 işçi ve emekçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. ‘Daha az maliyet, daha ucuz işçi” mantığıyla işleyen taşeron sistemi, AKP ile temel çalışma biçimlerinden biri haline geldi. Taşeron sayısı 2 milyona dayandı. AKP, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren bir yasa teklifini geçen mayıs ayında Meclis’ten geçirdi. İşçinin köle gibi kiralanmasının önü açılmış oldu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, her yıl aralık ayında, çoğunlukla patronların talepleri doğrultusunda belirlendi. Asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. 2001 yılında işçilerin resmi sendikalaşma oranı yüzde 57,2 idi. Şimdi bu oran, ocak ayında yayımlanan son istatistiklere göre yüzde 12,18. Sendikalı olan yüzlerce emekçi işten atıldı.”    

“Torunlar cinayetinin kapısını TOKİ açmış”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Torunlar cinayetinin kapısını TOKİ açmış” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İstanbul Mecidiyeköy’de 10 işçinin asansörden düşerek can verdiği Torunlar Center cinayeti davasında kamu görevlileri ilk kez mahkemeye çıktı. TOKİ yetkilileri denetimlerde kimi eksikleri sözlü olarak bildirdiklerini ve yazılı rapor tutmadıklarını söyledi. Talep edilmesine karşın denetim yapıldığına dair belge gösteremeyen TOKİ yetkililerinin ifadelerinden risk analiz raporunun talep edilmediği de ortaya çıktı. TOKi yetkilileri savunmalarında, kurumun işveren olmadığını öne sürerek, sorumluluklarını kabul etmedi. İşçi ailelerinin avukatlarından Yıldız İmrek ise TOKİ’nin arsanın asıl sahibi olması nedeniyle işveren olduğunu ve iş güvenliğinden sorumlu olduğunu söyledi. Avukat Songül Beydilli de kamu kurumu olan TOKİ’nin, denetimlerde görülen eksikleri kayıt altına almamasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi” ifadeleri yer aldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design