Anasayfa / Medya izleme / Avusturya da “Sen gelme” dedi

06 Mart

Avusturya da “Sen gelme” dedi

Avusturya Başbakanı Christian Kern’in önerisi Sabah, Yeni Şafak ve Star gazetelerinden tepki gördü.

Avusturya Başbakanı Christian Kern, referandum sürecinde Türk siyasetçilere Avrupa çapında yasak getirilmesi önerisinde bulundu.

Sabah gazetesi manşetten verdiği habere, “Avrupa’nın faşist yüzü hortladı” başlığını attı ve “Türkiye düşmanlığı Almanya ve Hollanda’dan sonra Avusturya’ya sıçradı. Başbakan Kern, Türk siyasetçilere AB çapında yasak getirilmesini istedi. Kern, ‘Türkiye ile müzakereler sonlandırılmalı’ dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Hamburg’da Türklerle buluşması da faşist zihniyete takıldı. Oteller, salonları boş olmasına rağmen ‘Doluyuz’ diyerek toplantıya yer vermedi. Etkinlik son anda bir düğün salonuna alındı” ifadelerini kullandı.     

Yeni Şafak habere manşetin altında, “Faşistlik yarışı” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Avusturya, Almanya’nın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılacağı toplantıları engellemesini yetersiz buldu. Avusturya Başbakanı Christian Kern, ‘Türk politikacılara Avrupa çapında miting yasağı getirelim’ dedi. Kern, Türkiye ile müzakerelerin de bitirilmesini istedi” ifadeleri yer aldı. 

Star gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Viyana’dan küstah talep” başlığını kullandı: “Almanya ve Hollanda’nın ardından asıl niyet ortaya çıktı. Avusturya, tüm AB’de evet mitinglerinin yasaklanmasını istedi. Avusturya Başbakanı Kern, AB başkentlerine ‘Referandum sürecinde Türk siyasilere yasak getirelim’ çağrısında bulundu. AB Bakanı Çelik sert tepki gösterdi: ‘AB ırkçı ve islamofobik siyasetler üreten hükümetlere karşı tedbir almalı. Bu tutum demokrasiye tehdit. Temel değerleri dünyada koruma çağrısı yapıyoruz.’”   

“Hocalar bitti, sıra öğrencide”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Hocalar bitti, sıra öğrencide” başlıklı haber yer aldı. “Ege Üniversitesi işten çıkardığı ‘Barış İçin Akademisyenler’e kitap okuyarak destek veren öğrencilere de ceza yağdırdı” üst başlığıyla verilen haberde, “Ege Üniversitesi, ihraç ettiği barış imzacısı hocalarına destek veren öğrencileri de cezalandırıyor. Altı ay uzaklaştırma cezası alan felsefe öğrencisi Alçay Çelik, ‘Akademisyenler ihraç edildiği gün koridorda kitap okuduğum için soruşturma açıldı. Hocaların kapısına astığımız ‘Barış istiyoruz, sizi seviyoruz’ yazılarını soruşturmada delil diye gösterdiler’ dedi. Psikoloji bölümünden Ruhat Alkan, mezun olmasına rağmen ceza aldı. Alkan, ‘Ocak sonunda mezuniyete hak kazandım. Buna karşın okulda Barış Akademisyenlerine destek açıklaması nedeniyle soruşturma açıldı. Okulu bitirmeme rağmen 6 ay okuldan uzaklaştırıldım’ dedi. Emine Akbaba ise 18 ay uzaklaştırma alırken, kaldığı yurttan da atıldı” ifadeleri kullanıldı.

Gazete ön sayfasının altında ise, “‘Milat’tan sonra!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “15 Temmuz’un çatı iddianamesi, AKP’nin cemaate karşı milat olarak gördüğü, yolsuzluk soruşturmasının patlak verdiği 17 Aralık 2013 tarihinden sonra da darbecilerin yükselmelerinin sürdüğünü ortaya koydu. 2014-2015 yıllarında albaylıktan tuğgeneral ve tuğamiralliğe terfi ettirilen personelin yüzde 80’i FETÖ gerekçesiyle ihraç edilmiş” ifadeleri yer aldı.     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design