Anasayfa / Medya izleme / Hükümet yanlısı gazeteler özgürlükleri hatırladı

13 Mart

Hükümet yanlısı gazeteler özgürlükleri hatırladı

Gazetelerin manşetinde Hollanda ile yaşanan kriz yer aldı.


Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Diplomasi oy kurbanı” başlıklı haber yer aldı. “Hollandalı ve Türkiyeli politikacıların iç siyasete dönük sert hamleleri devletlerarası ilişkilerde teamülleri altüst etti” üst başlığıyla verilen haberde, “Hollanda’da çarşamba günü yapılacak seçimler ve Türkiye’deki referandum öncesinde iki ülkenin siyasilerinin iç politika kaygılarıyla hareket etmesi sonucu patlak veren kriz tırmandırılıyor. Bakan Betül Sayan Kaya’nın ‘gelme’ uyarısına rağmen gittiği Hollanda’dan çıkartılması krize yeni boyut kazandırdı. Erdoğan’ın ‘Nazi’ suçlamasının Hollanda’da tepkiyle karşılanmasından sonra karşılıklı sert açıklamalar devam etti. İki hükümet de özür beklentilerini dile getirdi. AKP hükümeti ise yasal olmamasına karşın yurtdışında devlet olanaklarıyla propaganda yapmakta ısrarlı” ifadeleri kullanıldı.   

Gazete manşetin altındaki, “Eski dosta engel” başlıklı haberinde ise, “AKP, referandumda ‘hayır’ kararı alan ‘eski siyasi arkadaşı’ Saadet Partisi’ne salon ve konuşma yasağı getirdi. Parti adına aktif hayır kampanyasını yürüten Anadolu Gençlik Derneği’nin daha önce planladığı etkinlikler Türkiye’nin her yerinde valilikler ve kaymakamlıklarca üst üste iptal edildi. Saadet Partililer, yasaklar hakkında ‘AKP’liler bize ‘Herkes hayır diyebilirdi ama siz yapmayacaktınız. Bedelini ödeteceğiz’ mesajı veriyorlar” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde, “Haklısınız, bunun adı faşizmdir!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İçeride her türlü toplanma ve hak arayışını yasaklayan iktidar, kendi faaliyetleri yurtdışında engellenince özgürlükleri hatırlamaya başladı. Hollanda’ya insan hakları ve toplanma hürriyeti ihlal, gerekçesiyle tepki gösteren hükümete ülke içindeki saldırıları hatırlatıyoruz. CHP’li Akatlı’nın raporuna göre, ‘Hayır’ kampanyası yürütenlere yönelik yüzlerce saldırı ve tehdit gerçekleştirildi, en az 115 kişi gözaltına alındı. KHK ile ihraç edildikten sonra Yüksel Caddesi’nde ‘işimi geri istiyorum’ eylemi başlatan kamu emekçileri 123. gününde polis saldırısına uğradı. Kadıköy Bahariye’de başkanlık anayasasına ilişkin referandumda ‘hayır’ çağrısı yapanlara polis saldırdı. Saldırıda 3 kişi gözaltına alındı. Ankara ve Kocaeli’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüşlere polis saldırdı” ifadeleri yer aldı.    

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Oy için kriz” başlıklı haberinde, “Seçim arifesindeki Türkiye ve Hollanda hükümetleri krizi derinleştiriyor. AKP kendi koyduğu propaganda yasağına dahi uymazken, krizden ‘evet’ oyu çıkarmaya çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi, “Bu ne barbarlık” manşetiyle çıktı ve “Ülkesine Türk bakanları sokmayan Hollanda, bunu protesto eden gurbetçilerimizi atlarına ezdirdi, itlerine ısırttı” dedi.

Sabah gazetesi manşetinde, Hollanda’dan sınır dışı edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıklamalarına, “Özgürlükleri askıya aldılar” başlığıyla yer verdi: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya: Hollanda bir gecede OHAL ilan etti. Çok kaba, çok çirkin, gayri insani muameleye maruz kaldık.”

Star gazetesi Erdoğan’ın sözlerini manşete taşıdı. “Bedelini ödeyecekler” başlıklı haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda’nın faşist tutumuna çok sert çıktı: Çarşamba günü yapılacak seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bedelini ödeyeceksin’ ifadeleri kullanıldı.  

Akşam gazetesi manşetinde, “Nazi köpekleri” başlığını kullandı ve “Aile Bakanı Fatma Sayan Kaya’yı Türk konsolosluğuna sokmamak için etten duvar ören Hollanda polisi, demokratik hakkını kullanıp rezaleti protesto eden gurbetçilere köpeklerle, coplarla saldırdı” dedi.

Takvim gazetesi manşetinde, “Hoştlanda!” başlıklı habere yer verirken, Güneş gazetesi de manşetinde, “Hollanda köpekleri” başlıklı haberle çıktı.
Hürriyet manşetinde, “Gaddarlık” başlıklı habere yer verdi ve “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ülkeye sokmayan, Aile Bakanı Kaya’yı sınır dışı eden Hollanda’ya tepki yağıyor. Polisin o gece protesto gösterisi yapan Türklere uyguladığı vahşeti de dünya izledi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design