Anasayfa / Medya izleme / “AKP’de kriz sevinci”

14 Mart

“AKP’de kriz sevinci”

Hollanda ile yaşanan kriz bugün de gazetelerin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “AKP’de kriz sevinci” başlıklı haber yer aldı. “İktidar referandumda ‘evet’e desteği artırmak için Almanya’dan sonra Hollanda ile yaşanan sorunları kullanacağını itiraf ediyor” üst başlığıyla verilen haberde, “Hollanda ve Türkiye arasında patlak veren kriz dünyada bir numaralı gündem maddesi olurken AKP’den krizin ‘evet’ oylarının artmasına yaradığına ve krizin fırsata çevrildiğine dair itiraflar geliyor. AB Bakanı Ömer Çelik, ‘Bu tavırla kararsız vatandaşlarımız bile kararını ‘evet’ yönünde netleştirmiş oldu’ diye konuştu. AKP’li Hüseyin Kocabıyık, Amlnaya ve Hollanda’ya kızılmaması gerektiğini söyleyerek, ‘Hollanda’ya belki azıcık teşekkür etmeliyiz. ‘Evet’ oylarına en az 2 puan katkı yaptı’ değerlendirmesinde bulundu. CHP’li Muharrem İnce de AKP’nin ‘mağduriyet ithal ettiğini’ belirterek, ‘Ben mağdurum diye oy toplamaya çalışıyor’ diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.     

Sözcü gazetesi de manşetinde benzer bir habere yer verdi. “Almanya ve Hollanda’ya teşekkürler, ‘Evet’ oyunu 2 puan artırdılar!” başlıklı haberde, “AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, peş peşe yaşanan diplomatik krizlerin, kararsızları ‘Evet’e yönelttiğini söyledi” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki, “Görüşmeler sürerken AKP kendini dayattı” başlıklı haberde, “Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Saadet Karabulut, Türkiye-Hollanda arasındaki gerilimi gazetemize değerlendirdi. Karabulut, Hollanda’daki Türkiye referandumu için ‘Evet’ kampanyası yürütülmesinin önünde bir engel çıkarılmadığını belirterek, ‘Hiçbir sorun yoktu. Ancak hükümet temsilcilerinin bu toplantıya katılacağını söylemesi Hollanda hükümeti tarafından sorunlu olarak görüldü. Görüşmeler sürdüğü sırada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ‘Geleceğiz, yaptırımlar uygulayacağız’ şeklinde açıklamalar yapması, sonra Aile Bakanının arabaya binip gelmesi tepkiyle karşılandı” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sen Osmanlı torunusun, yaksana gemicikleri” başlıklı haber yer aldı: “Türkiye’nin kendi yasalarında yasak olmasına, Avrupa ülkelerinin de izin vermeyeceklerini açıklamalarına karşın AKP’nin ‘referandum propagandası’ ısrarıyla tırmanan kriz diplomatik boyutlarının yanı sıra ticari ilişkileri de gündeme getirdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Siyasete girdikten sonra çocuklarıma devrettim’ dediği gemicilik şirketlerinin Hollanda ile bağlantısı konusundaki iddialar dikkati çekiyor. Birgün’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şu ifadeleri kullandı; ‘Başbakan bu konuda hükümette en sessiz isim. Reisleri birkaç yüz bin oy için Hollanda ile gemileri yakarken Yıldırım Ailesi’nin reisinin Hollanda konusundaki itidali manidar, galiba aklı kendi gemilerinde.’”    

Sabah gazetesi manşetine, Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e sitemini çekti. “Ey Merkel sana yazıklar olsun” başlığını kullanan gazete, “ Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda ile kirli ittifak kuran Almanya Başbakanı’na sert çıktı: İstediğin kadar Hollanda’nın yanında ol. Sen teröristlere destek veriyorsun” ifadelerine yer verdi. 

Yeni Şafak manşetinde, “O anlaşmayı iptal edin” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Bütün Avrupa, ırkçılık üzerinden Türkiye karşıtı bir cephe kurdu. Almanya ile başlayan, en son Hollanda’nın alçakça tavrıyla devam eden bu düşmanlıktan sonra Türkiye’nin AB sınırlarını korumasının zemini kalmadı. Zaten AB’nin taahhütlerini yerine getirmediği Geri Kabul Anlaşması’nın yeniden ele alınması gündemde” ifadeleri yer aldı. 

Star gazetesinin manşetindeki, “Erdoğan korkusu” başlıklı haberde, “‘Evet’ mitinglerine izin vermeyen Batı başkentlerinin asıl derdi, Türkiye’nin Erdoğan liderliğinde daha da güçlenmesi. Türkçe ‘Hayır’ manşetleriyle çıkan gazeteler de delili” ifadeleri kullanıldı. 

Hürriyet manşetinde, “Hollanda’ya üçlü kıskaç” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye, skandal üstüne skandala imza atan Hollanda yönetimini Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile Avrupa Konseyi’ne şikayet edecek. Şikayetin gerekçesi, Hollanda’nın Viyana Sözleşmesi’ni ihlal etmiş olması. 11 Mart gecesi Bakan Kaya, Rotterdam’da Türk Başkonsolosluğu’na sokulmadığı gibi sınır dışı edildi. Dokunulmazlığı olan Maslahatgüzar Alper Yüksel 4 saat hücrede tutuldu” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design