Anasayfa / Medya izleme / “İşsizlik yangını”

16 Mart

“İşsizlik yangını”

İşsizlik verileri yalnızca Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinde yer aldı.Son açıklanan rakamlara göre işsizlik yüzde 12.7 seviyesine çıktı.

Cumhuriyet habere manşetin yanında, “İşsizlikte 7 yılın rekoru kırıldı” başlığıyla yer verdi ve “TÜİK’in açıkladığı verilere göre, işsizlik 1.9 puanlık artış ile yüzde 12.7 seviyesine ulaştı. 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı 4.8 puanlık artış ile yüzde 24 oldu. İşsiz sayısı 2016 yılı aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak, 3 milyon 872 bin kişi oldu” ifadelerini kullandı.   

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “İşsizlik yangını” başlığını attı ve “İşsizlik son 7 yılın zirvesine çıktı. İşsizlik oranı 2009 kriz yılına ulaştı. İşsizlik artık, AB ülkeleriyle olanlar da dahil, hiçbir gerilimin örtemeyeceği kadar ağır bir toplumsal yara! Resmi işsiz sayısı 3 milyon 872 bine ulaştı. Geniş tanımlı (gerçek) işsiz sayısı 7 milyona yaklaştı. Gerçek işsizlik oranı da yüzde 21’e yükseldi. İşsizlikteki yükseliş, Türkiye ekonomisinin tekrar kriz günlerine dönüşü anlamına geliyor. Genç işsiz yüzde 24’e çıktı. Yani her 4 gençten biri işsiz. Ne işte, ne stajda, ne de askerde olmayan 'aylak' gençlerin oranı da yüzde 24.8’e yükseldi. Kadın işsizliği kentlerde yüzde 20’yi aştı. Eğitimli kadınlardaki işsizlik oranı da yüzde 20’ye dayandı. 2 milyon 800 bin kişi ücretsiz aile işçisi. Her üç çalışandan biri kayıt dışı” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde, “15 yılda 4 milyon işsiz yarattık her yaştan…” başlığını kullandı. Haberde, “TÜİK verilerine göre Aralık’ta işsizlik yüzde 12.7 ile 7 yılın zirvesine yükseldi. DİSK-AR, kadın ve genç işsizliğindeki artışa dikkat çekti. Prof. Hurşit Güneş, ‘Hükümetin işsizlik konusundaki politikaları laubali’ dedi. Güneş, ‘Doğru ve ekonomik yaklaşım, ekonomik büyümeyi sağlayan politikalar izlemek ve böylelikle istihdamı artırmaktır. Gidip de işverenlere, yanınıza birer kişi daha işe alın diyerek işsizlik azalmaz’ diye konuştu” ifadeleri yer aldı.  

“Şov tamam, icraat sıfır”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Şov tamam, icraat sıfır” başlıklı haber yer aldı. “‘Evet’ propagandası için istenmediği halde Hollanda’ya gidip krizi ateşleyen Fatma Kaya’nın Bakanlığı hiçbir hedefi tutturamadı” üst başlığıyla verilen haberde, “Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan krizin baş aktörü haline gelen Fatma Betül Sayan Kaya’nın yönettiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2016 Faaliyet Raporu’nda hedeflerin gerçekleştirilme oranının ‘sıfır’ olduğu ortaya çıktı. Bakanlık kadın, çocuk, engelli, yaşlı haklarının korunması görevlerinin hiçbirini yerine getirmedi. Kaya’nın bakanlığı döneminde en az 476 kız çocuğu cinsel istismara uğradı. Çocuk istismarı ile erken yaşta evliliklerden dolayı çocuk intiharları artarken, bakanlık ‘performans başarısı’ olarak ‘Çanakkale Zaferi için 81 ilde mevlit okutma’yı gösterebildi. Başarısızlığın sebebi ise 15 Temmuz yasının uzun sürmesiymiş” ifadeleri kullanıldı.   

“Estiler, gürlediler ama elde var sıfır”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Estiler, gürlediler ama elde var sıfır” başlıklı haber yer verdi: “Suriye, Libya, Irak, Mısır ve Rusya krizlerinde olduğu gibi, ne yazık ki Hollanda krizinde de estik, gürledik ama laftan başka bir şey üretemedik. 2 Türk bakanı ülkesine sokmayan Hollanda için ‘Bedelini misliyle ödeteceğiz’, ‘Hesabını verecekler’ demiştik. Lafta kaldı. Hollanda için diplomatik yaptırım açıklandı. Başbakan Rutte bile yaptırımları garip buldu. Nitekim dün Mehmet Şimşek, ‘Hollanda halkıyla, iş alemiyle, ticaret erbabıyla sorun yok’ dedi.”    
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design