Anasayfa / Medya izleme / “OHAL’de kadın hakkı hiç yok”

03 Nisan

“OHAL’de kadın hakkı hiç yok”

Sözcü gazetesinin manşeti, yaklaşan kritik referandum öncesi en önemli tehlikeye bir defa daha dikkat çekti.

  
Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “OHAL’de kadın hakkı hiç yok” başlıklı haber yer aldı. “Darbe girişimi, ‘kadına şiddet’in görmezden gelinmesine bahane oldu” üst başlığıyla verilen haberde, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurduğu Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri, OHAL’i bahane ederek, kadına şiddeti daha da görmezden geldi. Kadın Dayanışma Merkezi’nin raporuna göre merkezlere başvuran kadınlara, ‘Darbe oldu, polisin işi gücü var’ denildi. Merkezlere başvuran şiddet mağduru kadınlara, savcılar darbe girişimi nedeniyle ‘çok sayıda dosya olduğu’ gerekçesiyle ‘hiç davayla uğraştırmaması’ gerektiğini söyledi. Polis, tecavüz edildiği için karakola başvuran kadına ‘Bakire değilsen tecavüz sayılmaz’ dedi” ifadeleri kullanıldı.  
    
Gazetenin ön sayfasının altında ise, “‘AKP’li oğlum’ sağ olsun” başlıklı habere yer verildi. Haberde, “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki AKP’li üyelerin ‘akçeli’ işleri bitmek bilmiyor. 2014’te Başakşehir Belediyesi’ni İBB’de Meclis Üyesi olarak temsil eden Kağan Şahin, 2012’de kurduğu şirketi iki kardeşine devretti. Bu şirket belediyeden 400 bin TL’lik ihale aldı. Ancak asıl gelişme 2015’te yaşandı. Kağan Şahin’in babası, Necmettin Şahin, yeni bir şirket kurdu. Bu şirket 2 yılda İBB şirketi Beltur A.Ş ile Başakşehir Belediyesi şirketi Başakkent A.Ş’den 30’a yakın ihale aldı. İhalelerin toplamı 2 milyon TL’yi buldu” ifadeleri yer aldı.    

 “Kedi trafodan çıktı, sandığa girdi”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Kedi trafodan çıktı, sandığa girdi” başlıklı haber yer aldı: “Geçen seçimlerde oy sayımı sırasında elektrikler kesilmişti. İktidarın ‘Trafoya kedi girdi’ demesi şüpheyi artırmıştı. Benzer bir durum yurtdışında yaşanıyor! Nizamettin Uyanık isimli gurbetçi vatandaş, oy kullanmak için 31 Mart’ta Frankfurt Başkonsolosluğu’na gitti. Önce kimliğini gösterdi. Ardından 3E No’lu sandığa oyunu attı… Uyanık yandaki 4E No’lu sandığa da yanaştı. Kimliğini gösterdi. Görevli sorgulama yaptı. Oyunu henüz yeni kullandığı için SEÇSİS’te görülmedi. Vatandaş 2’nci kez oy kullandı. CHP’li sandık görevlisinin dikkati sonucu, bu kişinin 2 kez oy kullandığı tespit edildi. Tutanak tutuldu. SEÇSİS’teki 2 dakikalık açıktan faydalanılması, oy sahteciliğini gündeme getirdi.” 

“Tek adamlık hevesi halkı cebinden vurdu”

Birgün gazetesi manşetinde, “Tek adamlık hevesi halkı cebinden vurdu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ekonomik veriler başkanlıkla ‘ülkenin uçacağını’ iddia eden iktidarı yalanlıyor. Fiili tek adam yönetimine geçilen son iki yılda büyüme yavaşladı, yurttaşın geliri eridi, borçlar tavan yaptı, işsizlik ve enflasyon çift haneye çıktı. CHP Milletvekili Faik Öztrak’ın ‘Tek Adam Rejimi, Küçültür Milletin Ekmeğini’ başlıklı raporu ‘fiili tek adam yönetiminde’ geçen iki yılı aşkın sürede ülkenin ekonomik olarak nasıl dibe vurduğunu somut şekilde gösteriyor. Rapora göre parlamenter sistemin ‘bekleme odası’na alınıp, tek bir kişinin ülkenin kaderine hükmettiği bu süre zarfında telafisi uzun yıllar alacak kayıp ve mağduriyetler oluştu. Raporda son iki yılın içinde ekonomide yaratılan yıkım ve tahribat şöyle anlatılıyor: ‘Büyüme yavaşladı, yurttaşın geliri hızla eridi, her bir bireyin cebinden bin 305 dolar uçtu, işsizler ordusunu yüz binler daha eklendi, işsizlik ve enflasyon yeniden çift hanelere çıktı, borçların toplamı milli geliri geçti, şirketlere dev fatura çıktı, kaynağı belirsiz kara para girişinde rekor sağlandı’” ifadeleri yer aldı.       
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design