Anasayfa / Medya izleme / “5 ay sonra iddianame”

05 Nisan

“5 ay sonra iddianame”

Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticileri hakkında hazırlanan iddianame gazetelerde geniş yer buldu.

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri hakkındaki iddianame 5 ay sonra tamamlandı.
Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Derhal bırakın” başlığını attı ve “Cumhuriyet yöneticileri, yazarları ve avukatları hakkında hazırlanan iddianamede gazetemizde çıkan köşe yazıları ve haberler örgüt üyeliğine delil olarak gösterildi. Savcı, Cumhuriyet’i karalayan başka gazeteler ve internet sitelerinde çıkmış haberlere de iddianamede sayfalarca yer verdi. Arkadaşlarımız, ByLock uygulaması kullanan kişileri telefonla aradıkları gerekçesiyle üç örgütle irtibatlandırılmaya çalışıldı. İddianameye göre, bir gazetecinin İstanbul Valisi’ni telefonla araması örgüt delili. Hayali suçlamalar ve asılsız iftiralar yöneltilen Cumhuriyetçiler hakkında 3.5 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası istendi” ifadelerini kullandı.
Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Cumhuriyet’e yüzlerce yıl hapis istemi” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarları için 156 gün sonra iddianame hazırlandı. Can Dündar, Akın Atalay, Ahmet Şık, Kadri Gürsel ve Aydın Engin’in de aralarında bulunduğu 19 gazeteci için ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma’ gibi suçlamalarla yüzlerce yıl hapis isteniyor. 15 yıla kadar hapsi istenen Aydın Engin, gazetenin yayın çizgisini değiştirmesinin savcılık tarafından suç olarak görüldüğünü belirterek, ‘Biz yayın çizgimizi değiştirebilir miyiz sayın savcı, diye sormamızı mı bekliyorlardı acaba?’ dedi. Gazetenin avukatlarından Abbas Yalçın ise ‘Delil yok, haber var. Suçlamaların tamamı gazetecilik faaliyetinden dolayı’ diye konuştu” ifadeleri yer aldı.
Birgün gazetesi manşetin yanındaki haber için, “Cumhuriyet için skandal bir iddianame” başlığını kullandı ve “Cumhuriyet gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticileri hakkında aylardır hazırlanması beklenen iddianame yandaş Sabah gazetesine servis edildi. Cumhuriyet’e 2013 yılından itibaren FETÖ tarafından el konulduğu öne sürülen iddianamede, gazeteciler hakkında 7.5 yıldan 43 yıla kadar hapis istendi” dedi. 
Sözcü manşetin altında yer ayırdığı habere, “Kokteyl suçlama” başlığını attı ve “Cumhuriyet gazetesinin 11’i tutuklu 19 yazar-çizer ve yöneticisiyle ilgili iddianame 5.5 ay sonra nihayet çıktı. Gazetecilere, 7.5 yıldan 43 yıla kadar hapis istendi. Suçlama ilginçti. Gazeteciler, ‘Terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek’le suçlandı. Terör örgütü olarak FETÖ-PDY, PKK-KCK ve DHKP-C vardı” ifadelerine yer verdi.
Yeni Şafak haberi ön sayfasının altından, “Cumhuriyet gazetesi Zaman’la paralel çalıştı” başlığıyla anonsladı.
Star gazetesi habere ön sayfasının altında, “Terör örgütlerinin medya temsilcisi” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetici ve yazarları için hazırlanan iddianame tamamlandı. Can Dündar, Akın Atalay, Ahmet Şık ve Aydın Engin’in aralarında bulunduğu 19 şüpheli hakkında PKK/KCK, ve FETÖ/PDY adına suç işledikleri gerekçesiyle 15-43 yıl arasında hapis istendi. 1 numaralı sanık Can Dündar’ın gazetenin başına geçmesiyle kuruluş amacı dışına çıkarak terör örgütlerinin yörüngesine girdiği vurgulandı” ifadelerini kullandı. 
Akşam gazetesi birinci sayfasının altındaki habere, “Cumhuriyet’i terör sarmış” başlığını attı ve “Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik iddianamede, Can Dündar ve 18 kişi hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan hapis istendi. Zanlıların PKK, FETÖ, ve DHKP-C ile bağlantılı olduklarına dikkat çekildi” dedi.
Hürriyet manşetin altındaki haber için, “5 ay sonra iddianame” başlığını kullandı. Haberde, “Cumhuriyet yazar ve yöneticileri hakkında ‘terör suçlamasıyla’ hazırlanan iddianame tamamlandı. Can Dündar, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel ve Ahmet Şık için 15, Akın Atalay, Aydın Engin ve Orhan Erinç için 43, Musa Kart ve Hikmet Çetinkaya için 29 yıla kadar hapis istendi. FETÖ tarafından 2013’ten itibaren gazeteye ‘el konulduğu’nun öne sürüldüğü iddianamede, ‘Daha önce Taraf gazetesini araç olarak kullanan FETÖ/PDY, bazı bilgi ve belgeleri manipülatif amaçlarla servis etmek için Cumhuriyet’i seçmiştir’ denildi. İddianamede, ‘Gülen gerçeğini yıllar önce yazan şüpheli’ olarak söz edilen gazeteci Çetinkaya’nın örgüt güdümündeki Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile temas kurduğu, Atalay’ın yönetime geçmesi ile Atatürkçü yöneticilerin tasfiye edildiği belirtildi” ifadeleri yer aldı.    
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design