Anasayfa / Medya izleme / “Yitirilen umutlar”

06 Nisan

“Yitirilen umutlar”

Ali İsmail Korkmaz davasında açıklanan skandal kararlara az sayıda gazete ön sayfasında yer ayırdı.

Gezi Direnişi’nde polis ve sivillerce dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında, polis Hüseyin Engin’in cezası ‘iyi hal’den indirildi.

Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “Yitirilen umutlar” başlığıyla yer verdi ve “Gezi Direnişi’nde öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında Ali’ye copla vuran ve görüntüleri silen polis Hüseyin Engin’e verilen 9 aylık ceza önce ‘iyi hal’den 7.5 aya indirildi, ardından ‘bir daha suç işlemeyeceğine’ kanaat getirilerek ertelendi. İlk duruşması bugün yapılacak Berkin Elvan davasında, görüntülerin incelenmesi için yazı gönderilen TÜBİTAK, talebi ‘çok yoğun’ oldukları gerekçesiyle reddetti. Nevruz’da öldürülen Kemal Kurt’un dosyasına da gizlilik kararı getirildi” dedi. 

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki haber için, “Canımız bir kere daha yandı” başlığını kullandı ve “Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen Ali İsmail Korkmaz davasında sonuç bir kez daha vicdanları yaraladı. Mahkeme Korkmaz’a copla vuran ve delilleri yok eden polis Hüseyin Engin’e ‘geleceğini etkiler’ gerekçesiyle sadece 7 ay hapis verdi. Üstelik ceza da ertelendi. Sivil sanıklardan Ebubekir Harlar ise 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Mahkemenin kararı, ‘Tüm sanıkların cinayetin asıl failleri olduğu’ belirten Korkmaz ailesini isyan ettirdi. Anne Emel Korkmaz, ‘Canımız bir kere daha yandı’ derken baba Şahap Korkmaz, ‘Adaletin düzgün işlemediğini, katillerin korunduğunu gördük. Hiç denecek kadar cezalar verilerek bu insanlara sahip çıkıyorlar’ diye tepki gösterdi” ifadelerine yer verdi.  

Vatan gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “O fırıncıya 80 ay hapis” başlığıyla verdi. Haberde, “Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi davasında mahkeme, cezaları artırdı. Ve daha önce beraat eden polis Engin’e 7 ay 15 gün, fırıncı Ebubekir Harlar’a ise 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “İki sanığa yeni ceza” başlığını attı ve “Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın davasında fırıncı Ebubekir Harlar’ın cezası 3 yıl 4 aydan 6 yıl 8 aya çıkarıldı. Beraat eden polis Hüseyin Engin ise 7 ay 15 gün ceza aldı” dedi.  

“Delil yok, yorum çok”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Delil yok, yorum çok” başlıklı haber yer aldı. “Cumhuriyet’i susturma amaçlı operasyonun ardından hazırlanan savcılık iddianamesi gazete haberleri ve ‘ısmarlama’ raporlarla dolu” üst başlığıyla verilen haberde, “Savcıya göre haberler aslında haber verme amacı taşımıyor, ‘Cumhurbaşkanı’nı ve ülkeyi kötüleme çabası’nın göstergesi. Daha önce hiç yargı konusu olmamış yazılar veya yargılaması süren MİT TIR’ları haberleri, iddianamenin ana konusu. Savcının bir diğer ‘dayanağı’ ise yargılama süreci devam eden vakıf yönetimi kurulu seçimi davası. Bu davadaki raporlar da ‘delil’ sayılmış. İşte iddianamede yer alan ‘suç’lar: ‘Gazetenin yayın politikası değişti! Cumhurbaşkanı ve hükümet karalandı! Telefonla görüştüğü kişide ByLock var!’ Savcılar Cumhuriyet’le husumeti bulunan gazetecilerin ifadelerini suçlamalara dayanak olarak gösteriyor. Cemaat örgütlenmesine karşı ilk yazıları kaleme alan yazarlarımız FETÖ üyesi olmakla suçlanıyor” ifadeleri kullanıldı.  

Gazete manşetin altında da, “Nerede adalet” başlıklı habere yer verdi: “Cumhuriyet çalışanlarının ByLock şüphelileriyle iletişim kurmakla suçlanmasına tepki gösteren CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘AKP Trabzon milletvekilinin ablası atıldı. Kilis, Hatay, Kırıkkale, Aydın, Sakarya vekillerinin kardeşleri, Kayseri milletvekilinin yakınları ByLock’çu. Ama Kadri Gürsel hapiste, bunlar dışarıda. Hangi adaletten söz ediyoruz’ dedi. ByLock kullanan 215 bin 92 kişinin açıklanması çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, ‘Başbakana göre bunların içinde bir tane bile siyasetçi yok. Bizim aklımızla alay ediyorlar. Teröristleri saklamak suç değil mi? Hiçbir milletvekili yoksa neden gizliyorlar. Derine inilmesini istemiyorlar ucu kendilerine dokunacağı için’ diye konuştu.”

Hürriyet gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Adil Öksüz neden serbest” başlıklı haberinde, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında, ’15 Temmuz kontrollü darbeydi’ sözleriyle ilgili sorulara firari FETÖ’cü Adil Öksüz üzerinden yanıt verdi: ‘Herkesin telefonları alınır, Öksüz’ün alınmaz. GPS cihazı ve telefonlarıyla serbest bırakılır. Neden? Elindeki GPS cihazını devletin hangi kurumu ithal etti? Neden kelepçe vurulmadı? Söyleyeyim. Başbakan’ın emri olmadan hiçbir MİT görevlisi tutuklanamaz, gözaltına alınamaz’” ifadelerine yer verdi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design