Anasayfa / Medya izleme / “Ceylanpınar davasında parmak izleri eşleşmedi”

10 Nisan

“Ceylanpınar davasında parmak izleri eşleşmedi”

Günün en dikkat çeken haberleri Evrensel gazetesinin sürmanşetinde ve Cumhuriyet gazetesinin ön sayfasında yer aldı.

Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Ceylanpınar davasında parmak izleri eşleşmedi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Kürt sorununda çözüm sürecinin bitirilmesine gerekçe yapılan Ceylanpınar’da 2 polisin ölümüne ilişkin davada önemli gelişme: Suç mahallinde tespit edilen parmak izleriyle, cinayet zanlısı olarak yargılanan 9 sanığın parmak izlerinin eşleşmediği ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

“MİT’in ByLock çelişkisi”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasında, “MİT’in ByLock çelişkisi” başlıklı habere yer verdi. “Milli İstihbarat Teşkilatı ‘Verileri mayısta yolladık’ dedi, savcılık yalanladı” üst başlıklı haberde, “MİT geçen hafta ByLock verilerinin Mayıs 2016 tarihinden itibaren adli makamlarla paylaşıldığını açıkladı. Ankara Başsavcılığı kaynakları, ‘O tarihte bize MİT’ten ByLock kayıtları gönderilmedi. Biz ByLock’u 15 Temmuz’dan sonra öğrendik’ dedi” ifadeleri yer aldı.
Gazetenin manşetinde ise, “İhale partisi” başlıklı haber yer aldı. “3 AKP yöneticisi 5 yılda 145 milyonluk 126 ihale aldı” üst başlığıyla verilen haberde, “Fatih Bolcan, Sevilay Tuncer Uludağ ve Cemaleddin Aykan, AKP İstanbul il yönetiminde. Bu üçlünün şirketleri neredeyse İstanbul’daki tüm AKP’li belediyelerden ihale toplamış. İhale alınan kuruluşlar arasında Başbakanlık, TOKİ, İstanbul İl Özel Dairesi de var. Toplam kazanç 145 milyon TL” ifadeleri yer aldı.   

Referandum şaibelerle başladı

Sözcü gazetesi manşetinde, “Bu kadarına da pes doğrusu!” başlıklı habere yer verdi. “Yurtdışında oy verme işlemi bitti, geriye şaibe kaldı” üst başlığıyla verilen haberde, “Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da referandum oylaması tam bir skandala dönüştü. Frankfurt Konsolosluğu’nda AKP ve MHP’liler, Volkan isimli zihinsel engelli bir gence bile zorla oy kullandırdı. Gencin oy atması kayda alındı. Özürlü gence sandık başkanının zarf ve oy pusulası vermesi, kabine bir yardımcı ile girip ve tutamamasına rağmen elinin zorla sandığa götürülüp zarfın atılması kayıtlara yansıdı. Olayı görenler, ‘Yazıklar olsun’ dedi. Hannover’de Ali Osman E. isimli sandık başkanı, tekerlekli sandalyeyle gelen bir seçmenle birlikte kabine girip oyunu atmasına yardımcı oldu. Oysa bu yasak. Ancak yasağı dinlemeyen başkan, ‘Gidin feriştahına şikayet edin’ diye tehditler savurdu. Frankfurt’ta Gülşen A. isimli seçmen, dün sandık başına gitti. Pasaport ve nüfus cüzdanını uzattı. İkisinde de T.C numarası farklıydı. Nüfustaki numarayla oy kullanma hakkı yoktu. Ama pasaportundakiyle oy kullanabildi. Bir kişide iki T.C No’su olması şaşırttı” ifadeleri kullanıldı.    

“İstanbul’da 39 ilçeden 28’inde ‘Hayır’ çıkacak”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İstanbul’da 39 ilçeden 28’inde ‘Hayır’ çıkacak” başlıklı haber yer aldı: “CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, referandumun kaderini belirleyecek olan İstanbul’a dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Referandum kampanyası kapsamında İstanbul genelinde 50 bin kişiyle saha çalışması yürüttüklerini anlatan Canpolat, ‘Toplam 39 ilçeden 28’inde ‘Hayır’ çıkmasını bekliyoruz’ diyor. Canpolat: ‘Esenyurt, Sultanbeyli, Sultangazi, Sancaktepe gibi bölgelerde merdiven altı atölyelerde sigortasız ve güvencesiz bir şekilde gündelikçi işçi olarak çalıştırılan kadınlar, çocuklarının okul masrafını dahi karşılamakta zorlanan babalar bu gidişata ‘Hayır’ diyor. Zeytinburnu, Fatih gibi Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacıların en çok yaşadığı ilçelerde de ‘Hayır’ oyları önde gözüküyor.’”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design