Anasayfa / Medya izleme / “Cinayet sanığı itirafçı oldu” ve siyasileri işaret etti

11 Nisan

“Cinayet sanığı itirafçı oldu” ve siyasileri işaret etti

Hükümet yanlısı gazeteler Kılıçdaroğlu’na yüklenirken, Hrant Dink davasının sanığından gelen açıklamalar Star gazetesini rahatsız etti.

Hrant Dink davası sanıklarından dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı etkin pişmanlık talep etti ve “Siyasiler tarafından desteklenmesi nedeniyle cemaat sohbetlerine katılmaya devam ettim” dedi.

Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Cinayet sanığı itirafçı oldu” başlığıyla yer ayırdı ve “Dink davasının sanıklarından dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, ‘O dönem hükümetin destek verdiği bu yapıya yakınlaşmanın tehdit oluşturmayacağını düşündüm’ ifadeleriyle siyasileri işaret etti” dedi.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Dink davası: Faruk Sarı etkin pişmanlık talep etti” başlığını attı ve “Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen davanın sanıklarından dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, Aralık 2016’da ‘FETÖ’ üyeliği iddiasıyla gözaltına alındığı soruşturmada etkin pişmanlık talep etti. Sarı ifadesinde, ‘Siyasiler tarafından desteklenmesi nedeniyle cemaat sohbetlerine katılmaya devam ettim’ dedi” ifadelerine yer verdi. 

Star gazetesi haberi birinci sayfasının altında, “İtirafçıdan FETÖ taktiği” başlığıyla gördü. Haberde, “Hrant Dink’in katledilmesi davasında itirafçı olan eski Trabzon İstihbarat şefi Faruk Sarı, FETÖ’nün kafa karıştırma taktiğine başvurdu. İtiraflarda bulunuyormuş gibi davranan Sarı, hükümeti hedef aldı” ifadeleri kullanıldı.

“Bakla ağızdan çıktı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Bakla ağızdan çıktı” başlıklı haber yer aldı. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı Mehmet Uçum: Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan kutlu olsun” üst başlığıyla verilen haberde, “Anayasa değişikliğinin ‘yeni bir rejim’ hedeflediği tartışmaları yeniden alevlendi. Erdoğan’ın başdanışmanı Mehmet Uçum’un sosyal medyada ‘Halkımız gümbür gümbür bir devrim yapıyor. Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan kutlu olsun’ yazması, rejim değişikliğinin itirafı sayıldı. Erdoğan’ın diğer başdanışmanı Şükrü Karatepe ise Çin örneğinden hareketle ‘özel idarelerin kalkması ve iki başlı yürütmenin sone ermesi, başkanlığın tam olarak kurulması yönünde atılan önemli bir adımdır’ değerlendirmesini yaparak, eyalet sisteminin de referandum sonrası tartışılacağının sinyalini verdi” ifadeleri yer aldı.

Gazete manşetin altında ise, “İBB’den adrese teslim milyarlar” başlıklı habere yer verdi ve “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 ihalelerinin incelendiği raporda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Toplamda 5 milyarlık ihalenin incelendiği komisyonun CHP’li üyesi Tarık Balyalı, ihalelerin ‘adrese teslim’ yapıldığına dikkat çekti. Deniz Feneri skandalında ismi geçen Beyaz Holding, İBB’den bir yılda 818 milyon TL’lik ihale almış. Rapora göre ‘yaklaşık maliyet’, ihaleye giren firma tarafından belirleniyor ve ihaleleri hep aynı firmalar kazanıyor” ifadelerini kullandı.

“Harcama ‘Evet’e, faturası millete”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Harcama ‘Evet’e, faturası millete” başlıklı haber yer aldı: “İşte bir örnek: Erdoğan ve Bahçeli’nin Yenikapı mitingi için Avrasya Tüneli kapatıldı. İşletmeci firmanın 2.2 milyon liralık kaybı Hazine’den ödenecek.”

Gazete manşetin altında ise, “571 seçmeni olan Lüksemburg’da 9729 oy kullanıldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Yurtdışında oy verme işlemi bitti, geriye şaibesi kaldı. Kuşkulu son haber Lüksemburg’dan geldi. 571 Türk seçmenin yaşadığı bu ülkede, büyükelçiliğimizde kurulan sandığa 9 bin 729 oy atıldı. Oy sayısının 20’ye katlandığı bu durum, ‘Almanya ve Fransa’da yaşayanlar gelip oylarını burada kullandı’ diye açıklandı” ifadeleri yer aldı.

“Orman kanunları”

Birgün gazetesi manşetinde, “Orman kanunları” başlıklı habere yer verdi ve “Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde Cengiz Holding’in maden çalışmalarına karşı direnen yaşam savunucularının 245 gün boyunca nöbet tuttukları kulübe, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından suç unsuru ilan edildi. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan’a, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Nursal Bülbül’e ve Hikmet Çelik’e ‘orman işgal etme’ suçlamasıyla dava açıldı. Dava için Cerattepe Bölgesi’nde kulübelerin bulunduğu alanda mahkeme heyeti keşif yaptı. Yeşil Artvin Dernek Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda derneğin avukatı Bedrettin Kalın, tutulan nöbetin ormana zarar vermediğini aksine ormanı maden şirketinden korumaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu: ‘Keşifte durumu izah ettik. Savunmalarımızı da mahkemede yapacağız. Burada görünen kulübelerin orman alanına herhangi bir zarar vermediğidir. Dahası Artvin halkı 245 gün nöbet tutarak ormanı korumaya çalışmıştır.’” İfadelerini kullandı.        

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design