Anasayfa / Medya izleme / “Tanımıyoruz”

19 Nisan

“Tanımıyoruz”

Hükümet yanlısı gazeteler çoğunlukla AGİT’i hedef alırken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yalnızca Akşam yer verdi


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız. Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir. Seçim tekrarlanmalıdır” dedi.
Cumhuriyet habere manşetin altında, “Tanımıyoruz” başlığıyla yer verdi ve “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitterdan, ’16 Nisan’da hükümet ve YSK işbirliğinde milli iradeye darbe yapılmıştır! YSK’nin mühürsüz oyları geçersiz sayması, sandıktan hayır çıktığının açık kanıtıdır! Bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Seçim tekrarlanmalıdır’ dedi. CHP lideri grup toplantısında yaptığı konuşmada da YSK’nin tüm yasaları çiğnediğini dile getirerek ‘Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir. Milli irade tecelli etmemiştir, sabote edilmiştir. Sabote edenler de bir yerlerden talimat alan ve kendisine yargıç diyenler’ dedi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi manşetin altındaki habere, “Çalınan atı geri alan Köroğlu olma zamanı” başlığını attı: “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ sözlerine yanıt verdi: ‘Tarih çalınan atı geri alan Köroğlu’yu yazar, atı çalan hırsızı değil. Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir. Bu seçimin mührü yoktur. 24 milyon oyun namusu için bugün başvuruyoruz.’”

Akşam gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Milli iradenin üstünü çizdi” başlığıyla verdi. Haberde, “Referandumdan çıkan sonucu CHP lideri Kılıçdaroğlu da hazmedemedi: Bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız. Kılıçdaroğlu Twitter’dan paylaştığı mesajda, 25 milyonun üzerine çıkan ‘Evet’ oylarını hiçe saydı ve ‘Halkın iradesine saygı duyulmalı, seçim tekrarlanmalı’ dedi. CHP lideri grup toplantısında da YSK Başkanı Sadi Güven’i ‘Sizi o koltuklardan indireceğiz’ sözleriyle tehdit etti” ifadeleri yer aldı.

Milliyet ön sayfasının altındaki haber için, “Bu seçimin adı mühürsüz seçim” başlığını kullandı ve “CHP lideri Kılıçdaroğlu, grup toplantısında 16 Nisan’ı, YSK’nın aldığı karar nedeniyle ‘mühürsüz seçim’ olarak nitelendirip ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, ‘Üsküdar’a geçen, çalınan atını geri alan Köroğlu’dur, başkası değil. Tarih çalınan atını geri alan Köroğlu’nu yazar’ yanıtını verdi” dedi.

Vatan gazetesi manşetin altındaki habere, “Tanımıyoruz, tekrarlansın” başlığını attı ve “CHP lideri, YSK’nın mühürsüz oy pusulası ile zarfları kabul etmesini çok sert sözlerle eleştirdi. Tarihin mühürsüz seçim olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır. YSK ‘Meclis’i takmıyorum’ diyor. Sen öyle kararı veremezsin kardeşim, o koltuklardan ineceksiniz” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Bunun adı mühürsüz seçimdir” başlığıyla yer ayırdı. Haberde, “CHP lideri YSK’ya yüklendi: ‘Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir. Ey YSK üyeleri, size milletvekilliği sözü mü verildi, yasaları çiğniyorsunuz.’ Kılıçdaroğlu Twitter’a da ‘Bu seçimi tanımıyoruz’ diye yazdı” ifadeleri yer aldı.

“YSK’den şaibeye kılıf”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “YSK’den şaibeye kılıf” başlıklı haber yer aldı. “Mühürsüz oy kararı, seçimden üç gün sonra yayımlanabildi. Oy kullanma hakkına atıfta bulunan YSK suçu sandık kurullarına attı” üst başlığıyla verilen haberde, “‘Mühürsüz oy geçerlidir’ kararı, YSK tarafından üç gün sonra açıklandı. Kararda, mühürsüz oy pusulası kullanılmasının yasaya aykırı olduğu itiraf edilirken bunun ‘seçmene yüklenebilecek bir kusur olmadığı’ öne sürüldü. YSK, sandık görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını da ilan etti. Açıklamanın CHP’nin itirazının ardından gelmesi de dikkat çekti. Ana muhalefet partisi kararı görmeden YSK’ye itiraz etmiş oldu” ifadeleri kullanıldı. 

“YSK 12 Nisan’da ‘mühürsüz olmaz’ dedi”

Sözcü gazetesi sürmanşetinde, “YSK 12 Nisan’da ‘mühürsüz olmaz’ dedi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Mühürsüz oyları, yasadışı şekilde ‘geçerli’ sayarak referanduma şaibe düşüren Yüksek Seçim Kurulu’nun çifte standardı ortaya çıktı. YSK 12 Nisan tarihli 135/1 sayılı genelgede şöyle demişti: ‘Üzerinde mühür olmayan oylar geçersiz sayılır.’ Ama seçim akşamı sandıklar kapandıktan sonra yasayı çiğnedi. Mühürsüz oyları da saydı” ifadeleri yer aldı. 

“Usulsüzlüğe isyan”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Usulsüzlüğe isyan” başlıklı haber yer aldı: “Çok sayıda ihlalin görmezden gelinmesine, YSK’nin skandal kararının referandum sonuçlarına damga vurmasına tepkiler büyüyor. CHP referandumun iptali için YSK’ya başvurdu. YSK önünde uzun kuyruklar oluştu. Yüksek Seçim Kurulu’nun skandal kararı ile iradelerinin gasbedildiğini düşünen binlerce seçmen sokaklara çıkmanın yanı sıra YSK’ye kişisel başvuruda bulundu. İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin gibi illerde YSK önünde uzun kuyruklar oluşturan seçmenler sayımın yeniden yapılmasını, şaibeli oyların iptalini istedi. CHP seçimlerin iptali için resmi başvuruda bulundu.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design