Anasayfa / Medya izleme / “YSK ‘Ben yaptım oldu’ dedi”

20 Nisan

“YSK ‘Ben yaptım oldu’ dedi”

Gazetelerin manşetinde, Yüksek Seçim Kurulu’nun, 16 Nisan referandumunun iptaline yönelik başvuruları reddetmesi yer aldı.

YSK, CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin anayasa referandumunun iptali için yaptığı başvuruları reddetti.

Cumhuriyet manşetin yanında yer verdiği habere, “YSK üyesinde şerh: Anayasa ihlali var” başlığını attı ve “YSK, ‘mühürsüz oyların geçerli olduğu’ kararına yapılan itirazları ve seçimin yenilenmesi talebini reddetti. Karara muhalefet şerhi koyan üye Cengiz Topaktaş, ‘Oyların mühürsüz olması referandumu yargı denetiminden çıkarır. Anayasanın ihlali söz konusu’ dedi” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “YSK ‘Ben yaptım oldu’ dedi” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Yüksek Seçim Kurulu, ‘tam kanunsuzluk’ iddiasıyla referandumun iptal edilmesine yönelik başvuruları reddetti. Böylece YSK, ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı onaylamış oldu. YSK’nin kararına CHP ve HDP’den tepki yağdı. YSK’nin verdiği kararın hukuku yerle bir ettiğini söyleyen CHP’li Erdal Aksünger, ‘Türkiye’nin her yerinden yağmur gibi gelen şikayetler yok sayıldı’ derken Bülent Tezcan, ‘YSK, kendisini kanun koyucunun yerine koymuştur. Organize bir seçim hilesi, oy hırsızlığı diyoruz’ dedi. HDP’den de ‘YSK’ye olan güven zedelenmiştir’ açıklaması geldi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü manşetin yanında yer ayırdığı haber için, “YSK’dan ret” başlığını kullandı ve “CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin, referandumun ‘tam kanunsuzluk’ nedeniyle tekrarlanması için YSK’ya yaptığı başvuru reddedildi. Karar 10 üyenin oyuyla alındı. Üye Cengiz Topraktaş ise muhalif kaldı” dedi.
Sabah gazetesi manşetindeki habere, “YSK’dan hazımsızlara ders gibi ret kararı” başlığını attı ve “Yüksek Seçim Kurulu, CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin anayasa referandumu sonuçlarının iptal taleplerini 1’e karşı 10 oyla reddetti. YSK kararını Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki seçme ve seçilme hakkına dayandırdı. YSK kararları itiraz edilemez ve kesin nitelik taşıdığından hazımsızların referandumu iptal ettirme hayali de suya düşmüş oldu” ifadelerine yer verdi.  

Yeni Şafak habere sürmanşetinde, “YSK son noktayı koydu” başlığıyla yer verdi. Haberde, “Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin 16 Nisan referandumunun iptali için yaptığı başvuruyu reddetti. Kaybettiği seçimi tartışmalı hale getirmek için içeride ve dışarıda kirli propaganda yapan ana muhalefetin oyunu bozulmuş oldu” ifadeleri yer aldı.

Star gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “YSK: İtiraz yersiz” başlığını kullandı ve “Yüksek Seçim Kurulu tam kanunsuzluk nedeniyle halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruları reddetti. Karar, 10 üyenin ret, bir üyenin kabulüyle oy çokluğuyla verildi. CHP, HDP ve Vatan Partisi halk oylamasının iptalini istemişti” dedi.  

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “YSK, CHP’nin iptal talebini reddetti” başlığıyla yer verdi ve “Yüksek Seçim Kurulu, referandumun çeşitli iddialar nedeniyle talebini isteyen CHP’nin ve bazı vatandaşların şikayetlerini ele aldı. Kurul, iptal istemini 1’e karşı 10 oyla reddederek tartışmaları noktaladı” ifadelerini kullandı. 

Milliyet ön sayfasında, “YSK iptal etmedi” dedi ve “Yüksek Seçim Kurulu, CHP, HDP ve Vatan Partisi tarafından yapılan 16 Nisan referandumunun tam kanunsuzluk hali nedeniyle iptal edilmesi başvurularını reddetti” ifadelerine yer verdi.

Vatan gazetesi, “10’a 1 ret” manşetiyle çıktı ve “Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin ‘mühürsüz oy’ nedeniyle referandumun tekrarlanması başvurusunu 7 saat tartıştı. 11 üyeden 10’u ihlal olmadığını vurgulayarak ret oyu kullandı” dedi.

Hürriyet manşetten verdiği habere, “1’e 10’la ret” başlığını attı ve “Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin, mühürsüz oy ve zarfların geçerli sayılması nedeniyle referandumun iptal edilmesi yönündeki başvurularını 1’e karşı 10 üyenin oyuyla reddetti” ifadelerini kullandı. 

“YSK adım adım şaibeyi kurdu”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “YSK adım adım şaibeyi kurdu” başlıklı haber yer aldı. “Tartışmalı referandum sonucu, bir dizi şüpheli kararın ürünü” üst başlığıyla verilen haberde, “Mühürsüz oy tartışması sürüyor. Referandumdan bir hafta önce ‘sandık sonuç tutanakları’nda değişiklik yapıldığı ortaya çıkmıştı. Sadeleştirme gerekçesiyle yapılan düzenlemeyle tutanaklardan ‘Kullanılmayarak artan zarf sayısı’, ‘İtiraz üzerine geçerli sayılan oy pusulası’ gibi bölümler çıkarıldı. Sandıklara kaç pusula gittiği, kaç mühürsüz oy kullanıldığı belirsiz hale geldi. YSK’nin önemli değişikliklerinden biri de sandık başkanlarının seçiminde oldu. Daha önce tarafsız devlet memurları içinden seçilen sandık başkanları yerine partilerin önerdiği deneyimsiz isimler arasından ‘seçim’ yapıldı. Önceki seçimlerde sandık başkanlarına 4 gün önce verilen pusula ve zarflar bu kez referandum sabahı dağıtıldı” ifadeleri kullanıldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design