Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 69

20 Nisan

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 69

Bir gazeteci daha tutuklanırken, referandum sonuçlarıyla ilgili haber yapan sendika.org editörü gözaltına alındı

 
Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında tahliye edilen eski DİHA muhabiri Meltem Oktay, 19 Nisan tarihinde haberlerinden dolayı tekrar tutuklandı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği süreçte bölgede haber takibi yaptığı sırada 14 Nisan 2016’da tutuklanmış ve Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden görülen 2. duruşmasında Ağustos ayında tahliye edilmişti.
Oktay'a haberlerinden dolayı  "örgüt propagandası" yaptığı iddiası  ile verilen 2 yıl 4 aylık cezasının Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından 3 Nisan'da Edirne'de gözaltına alındı.
Emniyetteki işlemlerinin ardından cezanın infazı için Gebze Kadın Kapalı cezaevi'ne gönderildi.

Oktay’ın yeniden tutuklanmasıyla cezaevindeki gazeteci sayısı 154 oldu. Tüm liste için buraya tıklayınız.

“Evet”in meşruluğuna gölge düşürmekten gözaltı

19 Nisan tarihinde sürekli erişimi engellenen Sendika.org’un editörlerinden Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı.
Saat 05.45’te Sendika.org bürosuna gerçekleştirilen polis baskınında arama yapılırken, Demirhan’ın bilgisayarındaki harddiskine ve telefonuna el konuldu.
Demirhan gözaltına alınırken, gerekçe olarak ‘yapılan oylama sonucunu meşru göstermemeye çalışarak sosyal medya hesaplarından yapılan eylemleri organize etme’, ‘halkı kin, düşmanlığa tahrik’ ve ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçlamaları gösterildi.
 
Mart ayında Diyarbakır’da Newroz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut’un güvenlik güçlerince vurulma anını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ün evine polis baskını düzenlendi.
 
Cumhuriyet’e yönelik soruşturmalar
 
Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri hakkındaki iddianame 18 Nisan’da İstanbul 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.
 
Cumhuriyet’in yazar ve yöneticisi 13 kişi 31 Ekim 2016’da 15 Temmuz girişiminin ardında olduğu iddia edilen grupla ilişkili olmak suçlarından tutuklanmıştı. Daha sonra gazetenin muhabiri Ahmet Şık, ‘’terör örgütü propagandası’’ suçlamasıyla tutuklandı.
 
Eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, yazar Aydın Engin, Mali İşler Müdürü Bülent Yener ve Muhasebe Müdürü Günseli Özaltay’ın ‘’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’’ suçundan ayrı ayrı 7,5 yıl 15 yıla kadar; Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç ve yönetim kurulu üyesi Önder Çelik’in ‘’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’’ ve ‘’hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’’ suçlarından ayrı ayrı 11,5 yıldan 43 yıla kadar; yönetim kurulu üyeleri Bülent Utku, Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ve Hikmet Çetinkaya’nın ‘’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’’ ve ‘’hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’’ suçlarından ayrı ayrı 9,5 yıldan 29 yıla kadar, muhabir Ahmet Şık’ın ayrıca ‘’PKK ve DHKP/C silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme’’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.
 
Cumhuriyet muhasebe çalışanı tutuklandı
 
18 Nisan günü Cumhuriyet gazetesinin muhasebe çalışanı Emre İper, 12 günlük gözaltı süreci sonrası ‘’ByLock’’ kullandığı iddiasıyla tutuklandı. Cumhuriyet gazetesinin ulaştırma görevlisi olan ve 14 gündür gözaltında kalan Yavuz Yakışkan da yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.
 
Gözaltındaki TRT çalışanları tutuklandı
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında Nisan başında gözaltına alınan  20 eski TRT çalışanı darbe girişimiyle ilgili olarak 18 Nisan tarihinde  tutuklandı.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 7 Nisan'da, “FETÖ'nün TRT'deki yapılanmasına" yönelik başlatılan soruşturmada açığa alınan 38 kişiden 22'si gözaltına alınmıştı.
 
 
İtalyan gazeteci açlık grevinde
 
Hatay yakınlarında 9 Nisan'da gözaltına alınan İtalyan gazeteci ve belgeselci Gabriele Del Grande, 18 Nisan tarihinde açlık grevine başladığını duyurdu. Gene ilk defa 18 Nisan’da ailesiyle iletişim kurabilen Del Grande, durumunun iyi olduğunu ancak şahsi eşyalarına el konduğunu, ne bir avukatla ne de bir başkasıyla görüşmesine izin verildiğini, hakkında bir suçlamada da bulunulmadığını söyleyerek bu akşamdan itibaren açlık grevine başlayacağını açıkladı.
 
 
Gazetecilere yönelik diğer gözaltı işlemleri
 
19 Nisan günü İzmir'deki protesto yürüyüşünde haber takibi yapan Kamera Sokak muhabiri Kazım Kızıl ve Anıl Deveci gözaltına alındı
 
19 Nisan günü İzmir'in Bornova İlçesi'nde gözaltına alınan Birleşik HAZİRAN Hareketi Yürütme Kurulu üyesi ve Redaktif.net Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hakan Gülseven gözaltına alındıktan sorna adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gülseven’in yönettiği Redaktif sitesi 17 Nisan’da idari tedbir kararı ile kapatılmıştı.
 
18 Nisan’da dihaber muhabiri Namettullah Başar Eskişehir Bahçelievler civarında haber takibi yaptığı sırada gözaltına alındı. Polisler tarafından “Sen gazeteci değilsin” denilerek gözaltına alınan Başar’ın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.Dihaber, Başar’ın basın kartını göstermesine rağmen gözaltına alındığını belirtti.
Gazetecilere yönelik davalar
 
19 Nisan günü Taraf Gazetesi'nin 28 Kasım 2013 tarihli sayısında "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" manşetine konu olan haberle ilgili olarak, haberi yazan gazeteci Mehmet Baransu ile gazetenin eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.
 
Mahkeme, duruşmayı 7 Temmuz tarihine erteledi.
 
Baransu ve Çoban "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlamalarıyla 26'şar yıldan 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
 
 
Camus ve Spinoza örgüt üyesi
 
15 Nisan tarihinde yayınlanan bir habere göre, kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanı Nevin Erdemir için hazırlanan iddianamede savcının not defterinde bulunan Albert Camus ve Spinoza’nın isimlerini ‘’örgüt üyesi’’ olarak değerlendirdiği belirtildi.
 
Everest yayınlarından çıkan Spinoza Günlüğü isimli kitabın adında kullanılan filozof Spinoza’nın ismi ve Albert Camus’nün not defterinde bulunan isminden yola çıkan savcı “Örgüt üyeleri Spinoza ve Albert Camus’ye ait kitaplar” ifadesini iddianameye ekledi. Erdemir’in duruşması 7 Nisan günü görülmüştü.
 
Değirmenci’nin evi kurşunlandı
 
Anayasa değişikliği referandumunda ‘’hayır’’ oyu vereceğini açıklandıktan sonra Kanal D'deki işinden atılmasıyla gündem olan İrfan Değirmenci'nin evi 19 Nisan günü sabaha karşı kurşunlandı.
 
Olayı sosyal medya hesabından duyuran Değirmenci şu ifadeleri kullandı:
"Sabaha karşı evim kurşunlandı. Polis inceledi sağolsun, zabıt tutuldu. 'Serseri kurşun' ihtimali üzerinde duruyorlar. İyiyim. Telaşlanmayın."
 
Gazeteci Ali Bayramoğlu’na saldırı
 
Uzun yıllar çalıştığı Yeni Şafak gazetesinden ayrılan ve Referandumda “hayır” diyeceğini açıklayan gazeteci Ali Bayramoğlu, 16 Nisan referandumunda oy kullandığı İstanbul Beşiktaş’taki Şair Nedim İlk Öğretim Okulu’nda saldırıya uğradı. Bayramoğlu, “AK Partili bir grubun saldırısına uğradım, yumruklar yedim” dedi.
 
Olağanüstü Hâlde darbe soruşturmasında tutuklanan gazeteciler
 
1   Ali Babur Boysal, Eski Zaman Gazetesi Tasarımcısı
2    Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
3    Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
4    Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış
5    Ayşenur Parıldak, Zaman   
6    Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
7    Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi   
8    Bayram Kaya, Zaman Gazetesi Muhabiri
9   Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
10 Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
11 Cihat Ünal, Antalya Zaman gazetesi muhabiri
12  Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar   
13  Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
14  Ömer Özdemir, Zaman Antalya
15 Eda Şanlı, Antalya yerel gazete sahibi, Bizim Antalya Gazetesi yazarı   
16 Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri
17 Ahmet Altan, Gazeteci-yazar
18   Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
19   Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
20   Faruk Akkan, Cihan Ajansı
21   Fevzi Yazıcı, Zaman Gazetesi
22   Gültekin Avcı
23   Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
24    Hakan Taşdelen    
25    Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
26    Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
27                           Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
28    Haşim Söylemez, Eski Aksiyon Dergisi yazarı
29    Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
30    İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
31    ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
32    İsa Siyi, Haberdar     
33    İsmail Avcı, Zaman
34    Kenan Baş, Antalya Zaman muhabiri
35    Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
36    Mehmet Altan, İktisat profesörü, gazeteci-yazar                    
37                           Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
38    Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
39    Mehmet Kuru, Zaman Gazetesi Eskişehir muhabiri
40    Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi
41    Muhammet Taşçılar, Sanliurfa.com haber sitesi yayın yönetmeni.
42    Murat Avcıoğlu, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar.
43    Murat Öztürk, Çorum Manşet sorumlu yazı işleri müdürü                 
44    Mustafa Ünal, Zaman Gazetesi eski Ankara Temsilcisi       
45    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü                                          
46                           Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
47    Mümtazer Türköne, Zaman Gazetesi köşe yazarı
48    Nuri Durna, TRT
49    Nurullah Kaya, G.antep Zaman bölge temsilcisi                  
50    Olgun Matur, Antalya yerel gazeteci
51    Osman Yakut, Zaman Antalya
52            Özkan Mayda, Antalya Zaman Gazetesi muhabiri
53    Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
54    Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
55    Şahin Alpay, Zaman Gazetesi yazarı
56                           Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
57    Şeref Yılmaz, Irmak TV
58    Tahsin Kürklü, Eski Zaman gazetesi ulaştırma sorumlusu
59    Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya Bölge Temsilcisi
60    Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
61    Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
62    Vedat Demir, Eski Yarına Bakış yazarı
63    Yakup Şimşek, Eski Zaman pazarlama müdürü       
64    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
65    Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
66                           Alaattin Güner, Eski Cihan Medya Direktörü
67    Zafer Özsoy
68    Ünal Tanık, Rotahaber eski sahibi
69    Nur Ener,  Yeni Asya
70    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
71    İsmail Efe, İzmir İl Kültür Müdürlüğü basın danışmanı
72      Abdürrahim Ersöz, Antalya
73      Alaattin Kaya, Zaman eski imtiyaz sahibi
74      Vedat Beki, Sözcü18
Bayram Parlak, Radyo Cihan (Diyarbakır), tahliye edildi
Cumali Önal, Zaman Arapça servis sorumlusu - Eylül ayında tahliye oldu
Lale Kemal, Zaman yazarı (Tahliye)
Nuriye Akman, Zaman köşe yazarı (Tahliye)
 
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda tutuklanan gazeteciler
 
75    Musa Kart, Karikatürist
76    Güray Tekin Öz, Yazar
77                    Hakan Karasinir, Yazar
78    Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi       
79    Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
80    Bülent Utku, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
81    Ahmet Şık, muhabir (31 Aralık'ta tutuklandı)
82    Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı
83    Murat Sabuncu, Genel Yayın Yönetmeni
84    Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
85    Turhan Günay, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni
 
 
Olağanüstü Hâl sonrası darbe dışı soruşturmalarda tutuklanan gazeteciler
 
Arap Turan, Azadiya Welat, Ocak 2017'de tahliye edildi
Aslı Erdoğan, Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Aralık 2016'da tahliye edildi
Ayhan Karahan, Bodrumlu Yerel Gazeteci, tahliye oldu                          
Cemil Uğur, Evrensel Mersin muhabiri - 13 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi
Mehmet Arslan, DİHA - Tahliye edildi
Erdem Mühirci – DİHA , 28 Şubat 2017 tarihinde tahliye edildi
Aysel Işık, 1 Mart 2017 tarihinde tahliye edildi
Ferit Toprak, Azadiya Welat, Ocak 2017'de tahliye eildi
 
86     İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
Mehmet Anıl, ETHA, Aralık 2016’da tahliye edildi
Metin Bekiroğlu DİHA, 6 Ekim 2016'da tahliye edildi
87       Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
Necmiye Alpay, Özgür Gündem, tahliye edildi
Nizamettin Yılmaz, Azadiya Welat, Tahliye edildi
88           Togay Okay, Özgür Gelecek
Perihan Kara, Tahliye edildi
89    Rabia Özkaya, Özgür Halk
90       Sadık Demir, Radyo Karacadağ
91       Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
Sebahattin Koyuncu, Tahliye edildi
92       Şirin Çoban, Azadiya Welat
Zana (Bilir) Kaya, Özgür Gündem Gazetesi Yayın Yönetmeni,Aralık 2016'da tahliye edildi
Zehra Doğan, Jinha Editörü, Nusaybin Kapalı Cezaevi - 9 Aralık'ta tahliye edildi
Zeynel Abidin Bulut, Azadiya Welat gazetesi Editörü, Tahliye edildi
93       Mehmet Güleş, DİHA
Hüsnü Mahalli, Yurt Gazetesi, 20 Ocak 2017 tarihinde tahilye edildi
94       Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
95       Ceren Taşkın, Hatay Ses Gazetesi
96       Tunca Öğreten, eski Diken Editörü
97       Ömer Çelik, eski DİHA haber müdürü
98       Mahir Kanaat, Birgün çalışanı
99       Abdullah Kaya, DİHA Ağrı muhabiri
100      Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
Mehmet Bozkurt, eski Aydınlık sorumlu yazıişleri müdürü, 1 Şubat 2017 de tahliye oldu
101      Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcısı
102      Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
103      Deniz Yücel, Die Welt muhabiri
104      Hayati Yıldız, Azadiya Welat
105      Ali Aşikar – Azadiya Welat
106      Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
107      Ayhan Demir, Çaldıran Haber imtiyaz sahibi
108      İdris Sayılgan, DİHA
109      Selman Keleş, DİHA
110      Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
111    İlker İlkan, Azadiya Welat
112 Meltem Oktay, DİHA Nisan-Ağustos 2016 tutukluluk sonrası 19 Nisan 2017’de cezasının onanması üzerine yeniden tutuklandı
 
Darbe soruşturması sırasında gözaltına alındığı bilinen gazeteciler
Abdullah Katırcıoğlu, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Emre Koçali, Haberdar, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Erkam Büyük, Haberdar, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Özcan Keser, TRT İstanbul, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
 
Darbe soruşturmasında hakkında gözaltı kararı çıkan gazeteciler
Asım Yıldırım, eski STV spikeri
Ayşe Özkalay, eski Yeni Hayat yazarı
Behçet Akyar
Bilal Şahin, Özgür Düşünce, AA'ya göre yurtdışında
Bülent Ceyhan, Özgür Düşünce muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Bülent Keneş, Eski Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni
Bülent Korucu, Eski Zaman yazarı
Can Bahadır Yüce, eski Zaman yazarı
Celil Sağır,Today's Zaman Yazıişleri Müdürü
Cevheri Güven, Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Ergun Babahan, AA'ya göre yurtdışında
Erhan Başyurt, eski Bugün GYY
Erkan Akkuş, Eski Bugün TV Sunucusu
Ertuğrul Erbaş, Eski Nokta Dergisi editörü
Eyüp Can Sağlık, eski Radikal GYY
Faruk Arslan, eski Zaman yazarı
Faruk Kardıç
Fatih Akalan, Samanyolu Haber Tv yorumcusu, AA'ya göre yurtdışında
Fatih Yağmur, Eski Radikal muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Hamit Bilici, Eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Hamit Çiçek
Hasan Cücük, eski Zaman muhabiri
Hüseyin Döğme
İbrahim Öztürk, eski Zaman yazarı
İhsan Yılmaz, eski Today's Zaman yazarı
Kamil Maman, Eski Bugün muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Kemal Gülen, STV spikeri
Kerim Balcı, Turkish Review dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Kerim Gün, Eski Zaman editörü
Levent Kenez, Meydan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut Akpınar, eski Millet gazetesi yazarı
Mahmut Hazar, Cihan Haber Ajansı, AA'ya göre yurtdışında
Mehmet Akif Afşar
Mehmet Kamış, Eski Zaman köşe yazarı
Melih Kılıç, Zaman Medya Grubu Satış Departmanı
Metin Tamer Gökçeoğlu
Metin Yıkar, Samanyolu Haber
Muhammed Fatih Uğur, Eski Zaman Haber Müdürü
Mürsel Genç, Eski Cihan muhabiri
Nevzat Güner
Oktay Vızvız
Osman Özsoy, eski Rota Haber yazarı, akademisyen
Ömer Karakaş
Önder Deligöz, eski Yeni Şafak muhabiri
Sait Sefa, Haberdar
Savaş Genç, eski TRT muhabiri ve akademisyen
Sedat Yetişkin
Selahattin Sevi, Eski Zaman Fotoğraf Koordinatörü, AA'ya göre yurtdışında
Selçuk Gültaşlı, Zaman Brüksel Temsilcisi ve Köşe Yazarı
Sevgi Akarçeşme, Eski Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni
Süleyman Sargın
Şemsettin Efe, AA'ya göre yurtdışında
Şenol Kahraman
Turan Görüryılmaz, Can Erzincan TV sunucusu, AA'ya göre yurtdışında
Turhan Bozkurt, eski Zaman yazarı
Ufuk Emin Köroğlu, Karşı Gazete muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Veysel Ayhan
Yavuz Baydar, Haberdar.com yazarı
Yonca Kaya Şahin,Rotahaber sitesi yazarı
Yüksel Durgut
Olağanüstü Hâl ilanından beri darbe soruşturması haricinde gözaltına alınan gazeteciler
Selami Aslan – DİHA, Serbest bırakıldı
Selman Keleş – DİHA, Serbest bırakıldı
İdris Yılmaz – DİHA, Serbest bırakıldı
Mehmet Sıddık Damar – DİHA, Serbest bırakıldı
Esra Aydın – JİNHA, Serbest bırakıldı
Geylan Arslan – JİNHA, Serbest bırakıldı
Nizamettin Yılmaz – Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
İdris Yılmaz – DİHA, Serbest bırakıldı
Haydar Ergül – Demokratik Modernite, Gözaltında
Hasan Akbaş – Evrensel, Serbest bırakıldı
Fırat Topal – Evrensel, Serbest bırakıldı
Serpil Berk – Evrensel, Serbest bırakıldı
Sertaç Kayar – Serbest Gazeteci, Serbest bırakıldı
Engin Eren – DİHA, Serbest bırakıldı
Fatma Edemen – ETHA, Serbest bırakıldı
Davut Uçar– Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Doğan Güzel– Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ersin Çaksu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Günay Aksoy – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Kemal Bozkurt – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Reyhan Hacıoğlu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Önder Elaldı – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ender Önder – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Sinan Balık – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Fırat Yeşilçınar – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Özgür Paksoy – DİHA muhabiri, Serbest bırakıldı
Zeki Erden – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Elif Aydoğmuş – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ersin Çaksu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Mesut Kaynar – DİHA, Serbest bırakıldı
Sevdiye Gürbüz – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Amine Demirkıran – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Bayram Balcı – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Burcu Özkaya – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Yılmaz Bozkurt – İstanbul Tabip Odası Basın Bürosu, Serbest bırakıldı
Gülfem Karataş – İMC TV, Serbest bırakıldı
Gökhan Çetin – İMC TV, Serbest bırakıldı
Hüseyin Gündüz – Doğu Yayınevi , Serbest bırakıldı
Halil Polat – Adlî kontrol şartıyla serbest
Cemil Uğur – Evrensel, Serbest bırakıldı ( Ekim'de tekrar tutuklandı)
Yasemin Sayın– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Hayat Yılmaz– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ahmet Kızılay– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Arap Turan– Azadiya Welat, Tutuklandı, Daha sonra tahliye oldu
Berxwedan Tulpar– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sürreya Dal– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Zeynep İzgi– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
İbrahim Bayram– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Engin Özelçi– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ahmet Boltan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ceylan İpek– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Mehmet Emin Kaya– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ziyan Karahan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Veysi Altın– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ercan Yeltaş– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Azime Tarhan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Serdal Polat– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Cengiz Aslan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ferit Toprak– Azadiya Welat, Tutuklandı, Daha sonran tahliye odlu
Mehmet Hüseyin Şahin– Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Mehmet Aydın– Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Pusat Bulut– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Mehmet Emin Akgün – Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Mecrum Tokal, Adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı, tekrar gözaltına alındı (Eylül 2016)
Mehmet Ali Ertaş – DİHA, Serbest bırakıldı
Murat Özyaşar - Yazar, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Rênas Jiyan - Şair-yazar, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Zeynep Derya Yıldız – Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ali Sönmez Kayar - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sinan Gerçek - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ardanuş Ateş - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Arzu Demir - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sedat Şenoğlu - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Deniz Bakır - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ahmet Ayva - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ekin Saygılı - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Pınar Türk - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Can Karabulut - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Deniz Bakır - Atılım, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Önder Öner – ETHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Öykü Dilara Keskin - JİNHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
İdris Sayılgan – DİHA, Tutuklandı
Arjin Dilek -- DİHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Beritan İrlan -- DİHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Lindsey Snell -- Serbest gazeteci. Tutuklandıktan sonra Ekim'de tahliye oldu.
Stefan Asberg ve Niclas Berglund – SVT, İsveç – Sorgulama sonrası serbest bırakıldılar
Fethi Balaman -- DİHA, Gözaltında
Müjgan Ekin - Kayıtdışı olarak gözaltına alındığından endişe ediliyor
Hüsnü Mahalli - Yurt Gazetesi, TutuklandıCumhurbaşkanına hakaret suçlaması
Kenan Kırkaya - DİHA, Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü,Tutuklandı
Ömer Çelik, DİHA haber müdür, Tutuklandı
Metin Yoksu, DİHA muhabiri,Adlî kontrol şartıyla serbest
Tunca Öğreten, eski Diken editörü, Tutuklandı
Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu, Tutuklandı
Derya Okatan, ETHA Sorumlu Yazı işleri Müdürü, Adlî kontrol şartıyla serbest
Eray Sargın, Yolculuk Gazetesi imtiyaz sahibi, Adlî kontrol şartıyla serbest
Hacı Yusuf Topaloğlu, Azadiya Welat, serbest bırakıldı
Ramazan Ölçen, Azadiya Welat imtiyaz sahibi, Serbest bırakıldı
Ahmet Şık, Tutuklandı
Hayri Demir, Dihaber, 18 Mart 2017’de gözaltına alındı, Adli kontrolle serbest bırakıldı
   
 
Olağanüstü Hâl'den önce tutuklanan gazeteciler listesi
 
113      Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi, Hükümlü
114      Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı, Hükümlü
115      Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
116      Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
117      Kamuran Sunbat, DİHA Çukurova Eski Muhabiri, Hükümlü
118      Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni,Hükümlü
119      Mazlum Dolan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
120      Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı
121      Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü, Hükümlü
122      Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü,Hükümlü
123      Muhammed Doğru, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
124      Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi, Hükümlü
125      Nedim Türfent, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
126      Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi, Hükümlü
127      Özgür Amed (Ethem Çağır), Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Hükümlü
128      Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
129      Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130      Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana, Hükümlü
131      Şahabettin Demir, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Hükümlü
132      Şerife Oruç, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
133      Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü, Hükümlü
134      Ziya Ataman, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Stajyer Muhabiri
135      Abdulkadir Turay, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
136    Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
137      Ali Konar, Azadiya Welat Gazetesi Temsilcisi, Hükümlü
138      Arafat Dayan, Demokratik Ulus Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü
139      Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik Muhabiri
140      Emin Demir, Serbest Gazeteci
141      Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü, Hükümlü
142      Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep Temsilcisi, Hükümlü
 
 
Darbe soruşturmasında tahliye edildikten sonra yeniden tutuklanan gazeteciler 
143      Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni -- 31 Mart tahliye sonrası 15  Nisan’da yeniden tutuklandı
144      Abdullah Kılıç, Habertürk -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
Ali Akkuş, Eski Zaman Gazetesi genel yayınlar editörü -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da adli kontrolle serbest bırakıldı
145      Atilla Taş, Meydan köşe yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
146      Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
147      Cihan Acar, Bugün Gazetesi muhabiri  -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
148      Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
149      Murat Aksoy, eski Yeni Şafak yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
150      Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
151      Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü --31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
152      Seyid Kılıç, TRT Haber -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
153      Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
154      Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
 
 
 Sevan Nişanyan (imarda usulsüzlük gerekçesiyle), Hükümlü(Cezaevinde bulunma gerekçesi gazetecilik faaliyeti olmadığı için “cezaevindeki gazeteciler” için verdiğimiz toplam sayıda yer almamaktadır.)
 
Olağanüstü Hâl’de Kapatılan Yayın Organlarının Listesi
Kapatılan televizyon kanalları: Barış TV, Bugün TV, Can Erzincan TV, Dünya TV, Hira TV, Irmak TV, Kanal 124, Kanaltürk, MC TV, Mehtap TV, Merkür TV, Samanyolu Haber, Samanyolu TV, SRT TV, Tuna Shopping TV, Yumurcak TV, İMC TV, Hayat’ın Sesi TV, Özgür Gün TV, Van TV, Van Genç TV, TV 10, Jiyan TV, Azadi TV, Denge TV, Mezopotamya TV, Med Nuçe TV, Birlik Medya TV, YOL TV.
Kapatılan haber ajansları: Cihan Haber Ajansı, Muhabir Haber Ajansı, SEM Haber Ajansı, Dicle Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı.
Kapatılan gazeteler: Adana Haber, Adana Medya, Akdeniz Türk, Şuhut’un Sesi, Kurtuluş, Lider, İscehisar, Durum, Türkeli, Antalya, Yerel Bakış, Nazar, Batman, Batman Postası, Batman Doğuş, Bingöl Olay, İrade, İskenderun Olay, Ekonomi, Ege’de Son Söz, Demokrat Gebze, Kocaeli Manşet, Bizim Kocaeli, Haber Kütahya, Gediz, Zafer, Hisar, Turgutlu Havadis, Milas Feza, Türkiye’de Yeni Yıldız, Hakikat, Urfa Haber Ajansı, Ajans 11, Yeni Emek, Banaz Postası, Son Nokta, Merkür Haber, Millet, Bugün, Meydan, Özgür Düşünce, Taraf, Yarına Bakış, Yeni Hayat, Zaman, Today’s Zaman, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Batman Çağdaş Gazetesi,Cizre Postası Gazetesi,Güney Express Gazetesi,İdil Haber Gazetesi, Kızıltepe’nin Sesi Gazetesi,Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi, Yüksekova Haber, Express Gazetesi (Adana), Türkiye Manşet (Çorum), Dağyeli Gazetesi (Hatay), Akis Gazetesi (Kütahya), İpekyolu Gazetesi (Ordu), Son Dakika Gazetesi ( İzmir), Yedigün Gazetesi (Ankara).
Kapatılan dergiler: Akademik Araştırmalar, Aksiyon, Asya Pasifik, Bisiklet Çocuk, Diyalog, Avrasya, Ekolife, Ekoloji, Fountain, Gonca, Gül Yaprağı, Nokta, Sızıntı, Yağmur, Yeni Ümit, Zirve, Özgür Dünya, Tiroj, Evrensel Kültür. ), Haberexen Dergisi (Samsun) .
Kapatılan radyolar: Aksaray Mavi, Aktüel, Berfin, Burç, Cihan, Dünya, Esra, Haber Radyo Ege, Herkül, Jest, Kanaltürk, Radyo 59, Radyo Aile Rehberi, Radyo Bamteli, Radyo Cihan, Radyo Fıkıh, Radyo Küre, Radyo Mehtap, Radyo Nur, Radyo Şemşik, Samanyolu Haber, Umut, Yağmur, Rengin Radyo, Özgür Radyo, Ses Radyo, Radyo Karacadağ, Özgür Güneş, Patnos FM, Dünya Radyo, Batman FM.
Kapatılan yayınevleri: Altınburç, Burak Basın Yayın Dağıtım, Define, Dolunay Eğitim Yayın Dağıtım, Giresun Basın Yayın Dağıtım, Gonca, Gülyurdu, GYV, Işık Akademi, Işık Özel Eğitim, İklim Basın Yayın Pazarlama, Kaydırak, Kaynak, Kervan Basın Yayıncılık, Kuşak, Muştu, Nil, Rehber, Sürat Basım Yayın Reklamcılık Eğitim Araçları, Sütun, Şahdamar, Ufuk Basın Yayın Haber Ajans Pazarlama, Ufuk, Waşanxaneya Nil, Yay Basın Dağıtım, Yeni Akademi, Yitik Hazine, Zambak Basın Yayın Eğitim Turizm
O-Hâl’de kapatılıp açılmasına izin verilen yayınlar: Zarok TV (Yüzde 40 Türkçe yayın şartı ile), Yön Radyo.
Bu liste açık haber kaynaklarından P24 editörlerince derlenmiştir ve düzenli olarak güncellenecektir. Kendilerinin ve yakın meslektaşlarının durumuyla ilgili bilgi paylaşmak isteyenler bize punto24info@gmail.com adresinden ulaşabilirler.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design