Anasayfa / Medya izleme / “Güven’e başlık hapsi”

16 Mayıs

“Güven’e başlık hapsi”

Oğuz Güven’in tutuklanması hükümete yakın gazetelerde yer bulamadı. Aynı gazeteler, Almanya ile yaşanan son İncirlik krizini ise gururla sundular

Cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, Denizli Başsavcısı’nın öldüğü trafik kazasıyla ilgili haberin başlığı nedeniyle tutuklandı.
Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Hukuku biçtiler” başlığıyla yer ayırdı. “Cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, trafik kazası haberiyle ‘örgüt propagandası’ yaptığı gerekçesiyle tutuklandı” üst başlığıyla verilen haberde, “Cumhuriyet.com.tr savcı Mustafa Alper’in öldüğü trafik kazasını Twitter hesabında ‘Başsavcı’yı kamyon biçti’ diye duyurdu. Yandaş kalemler ve troller internet sitesinin yayın yönetmeni Oğuz Güven’i hedef haline getirdi. Savcılık ‘kamyon biçti’ ifadesinin tehdit olduğunu ileri sürerek Güven hakkında tutuklama istedi. Güven ifadesinde ‘Kazalara ilişkin haberlerde ‘TIR biçti, kamyon biçti’ deyimi çok sık kullanılmaktadır. Bunda kötü niyet yoktur’ dedi. Bu açıklamalar dikkate alınmadı. ‘Örgüt propagandası’ gerekçesiyle tutuklanan Güven, karardan sonra ‘Bu çürümüşlük karşısında yapacak bir şey yok’ dedi” ifadeleri yer aldı.
Evrensel gazetesi manşetin yanındaki habere, “Gazeteci Oğuz Güven tutuklandı” başlığını attı ve “Cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, bir savcının ölümüyle ilgili haberin ‘tweet’inde kullanılan ve 55 saniye sonra silinen başlık gerekçesiyle ‘örgüt propagandası’ yapmakla suçlanarak dün tutuklandı” dedi. 
Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer verdiği haber için, “El Kaide kitabına sustular, Oğuz Güven’i tutukladılar” başlığını kullandı ve “IŞID’in kılavuz niteliğindeki ‘Şehadet Yolunda Cihat Erleri’ isimli kitabın İstanbul’da Üsküdar ve Fatih’te faaliyet gösteren Küresel Kitap tarafından yayınlandığı, Bağcılar’daki Step Ajans matbaasında da basıldığı ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven hakkında ise bir haber başlığı nedeniyle dün tutuklama kararı verildi” dedi.
Sözcü manşetin üstündeki habere, “Bir başlık yüzünden gazeteci tutuklandı” başlığını attı ve “Cumhuriyet internet sitesinin Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, Denizli Başsavcısı’nın öldüğü kazayla ilgili atılan başlıktan dolayı Cuma günü gözaltına alınmıştı. Dün adliyeye sevk edildi. Savcının talebi üzerine tutuklandı” ifadelerine yer verdi. 
Hürriyet habere manşetin altında, “Güven’e başlık hapsi” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı. Güven, ‘Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti’ başlığı sonrası gözaltına alınmıştı” dedi.

“Almanya ile İncirlik krizi”

Alman vekillere İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etme izni verilmedi. Almanya Başbakanı Merkel, “İncirlik üssüne alternatifleri değerlendireceğiz, Ürdün bir olasılık” açıklamasını yaptı.
Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “İncirlik’te yeni kriz” başlığını attı ve “Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’nin Alman vekillere İncirlik Üssü’nü ziyaret izni vermediğinin ortaya çıkmasının ardından üssü Ürdün’e taşıyabileceklerini söyledi” ifadelerine yer verdi.
Birgün gazetesi manşetten verdiği habere, “İkinci İncirlik krizi” başlığını attı. Haberde, “Almanya ile son bir yıl içerisinde ikinci kez İncirlik krizi. Alman vekillere İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etme izni verilmedi. Merkel: ‘İncirlik üssüne alternatifleri değerlendireceğiz, Ürdün bir olasılık’” ifadeleri yer aldı.   
Sözcü habere manşetin altında, “Almanya ile İncirlik krizi” başlığıyla yer ayırdı ve “Türkiye, Alman vekillerin İncirlik ziyaretine izin vermedi. Merkel, ‘İncirlik’e alternatif arıyoruz, Ürdün olabilir’ dedi” ifadelerine yer verdi.
Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Alman vekillerin İncirlik ziyaretine 2‘nci ret” başlığıyla anonsladı.
Yeni Şafak sürmanşetindeki habere, “İncirlik’e giremediler” başlığını attı ve “Türkiye, Alman vekillerin İncirlik’i ziyaret etmesine yine izin vermedi. Kararın Berlin yönetiminin FETÖ’cü askerlere sığınma hakkı tanımasına yönelik tepki olduğu belirtiliyor” dedi.
Star gazetesi haberi ön sayfasından, “Ankara’dan Berlin’e 2. İncirlik vetosu” başlığıyla anonsladı.
Akşam gazetesi habere manşetin yanında, “Haydi başka kapıya!” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye, İncirlik’teki askerlerini ziyaret eden Alman vekillere izin vermedi. Bunun üzerine Merkel’den İncirlik’ten çekilebiliriz, Ürdün seçeneklerden biri’ açıklaması geldi” dedi. 
Hürriyet manşetten verdiği habere, “Çekilme sinyali” başlığını attı. Haberde, “Türkiye, Alman vekillerin İncirlik’teki askerleri ziyaret etmesine ikinci kez izin vermeyince, Almanya bölgede yeni üs arayışına girdi. Başbakan Merkel, ‘Alternatiflerden biri Ürdün’ dedi” ifadeleri yer aldı.

“Başkanlık açığı”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Başkanlık açığı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Hükümetin referandumda kamu kaynaklarını ‘evet’ propagandası için cömertçe seferber etmesi, bütçenin açık vermesine neden oldu. Bütçe nisanda 3 milyar lira, ocak-nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık verdi. Yılın 4 ayında ‘örtülü ödenek’ten yapılan harcamaların toplamı ise 786.2 milyon lira oldu. Güvenlik ve savunma harcamaları bir önceki aya göre 3 kat arttı. Martta 399.7 milyon lira olan harcamalar, nisanda 1 milyar 28 milyon 792 bin liraya fırladı. İlginç bir kalem de ‘güvenlik kuvvetleri nezaretinde bulundurma giderleri’ oldu. Gözaltılar için 695 bin lira harcandı” ifadeleri kullanıldı.
Haber Sözcü gazetesinde ise manşetin altında, “‘Örtülü’nün parası referanduma gitti” başlığıyla yer aldı: “Yüzde 51.4’lük tartışmalı ‘Evet’ millete pahalıya mal oldu. Örtülü Ödenek, tüm zamanların rekorunu kırdı.”
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design