Anasayfa / Medya izleme / “Darbe ihbarcısı subay sır oldu”

18 Mayıs

“Darbe ihbarcısı subay sır oldu”

Hükümet yanlısı gazetelerin çoğu “Kapımızı çalacaklar” manşetiyle çıkarken, günün dikkat çeken haberi Cumhuriyet gazetesinde yer aldı

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Darbe ihbarcısı subay sır oldu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “15 Temmuz günü öğle saatlerinde MİT’e gelerek darbe girişimini ihbar eden Kara Pilot Binbaşı O.K, Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesinde ne tanık ne de şüpheli olarak yer aldı. Savcı, binbaşıyı dinlemek istedi fakat MİT’ten herhangi bir cevap alamadı. KHK ile ihraç edilip ardından tekrar göreve iade edilen ve daha sonra MİT’te görevlendirilen O.K’nin ifadesi alınmadığı için ihbarda neler olduğu, neden daha önceden önlem alınmadığı gibi sorular yanıtsız kaldı. Binbaşı, MİT’te cemaatçi olduğunu söylemişti” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin manşetinde ise, “Özgürlük… Hemen!” başlıklı haber yer aldı: “31 Ekim 2016’da Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin evleri basıldı. 200 gün önce gözaltına alınıp tutuklanan Cumhuriyetçilere sürekli yenileri eklendi. En son Oğuz Güven’in tutuklanmasıyla cezaevindeki arkadaşlarımızın sayısı 13’e yükseldi. Soruşturmayı FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan savcı başlattı. Aylar sonra ortaya çıkan iddianame skandallarla dolu. Tüm baskılara rağmen Cumhuriyet’i susturma operasyonuna karşı hukuki mücadelemiz sürüyor. Avukatlarımız dün bir kez daha hukuksuz durumun sona erdirilmesini ve arkadaşlarımızın hemen tahliye edilmelerini istedi. Mahkemeye sunulan dilekçede, Cumhuriyet gazetesinin iktidarlarla farklı cepheden bakarak gazetecilik yaptığı ve öyle kalacağı bir kez daha hatırlatıldı.”  

“Poz verip döndü”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Poz verip döndü” başlıklı haber yer aldı. “Erdoğan ABD’den eli boş döndü, beklentilerini bile söyleyemedi” üst başlığıyla verilen haberde, “Trump-Erdoğan görüşmesine dair ‘beklentiler’ karşılığını bulmadı. Akademisyenler Prof. Dr. Kozanoğlu ve Doç. Dr. Özkan, ‘nokta koymak’tan bahsedilerek gidilen görüşmeyi değerlendirdi. Erdoğan’ın görüşme öncesindeki ‘nokta koymak’tan bahseden söylemini, görüşme sonrasında ortaya çıkan tabloyla değerlendiren Hayri Kozanoğlu, ‘Eğer bir ‘nokta koymak’tan bahsediliyorsa, Türkiye’nin Ortadoğu’da bir bölge gücü olmak, oyun kurucu ülke olarak sürece müdahale etmek yolundaki iddialarına nokta konulmuş oldu’ dedi. Behlül Özkan ise AKP yönetimi ile ABD’nin mutabık kalmadığı birçok konu olduğuna dikkat çekiyor. Özkan şöyle diyor: ‘ABD ile ilişkileri ve NATO ittifakına ‘nokta’ koyacak bir güç 1945’ten bu yana Türkiye’de hiçbir zaman iktidara gelemedi. Bunu yapacak güç ise Siyasal İslam hiç değil” ifadelerine yer verildi.

“Ver imamı, al papazı”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Ver imamı, al papazı” başlıklı habere yer verdi: “Türk heyeti terörist başı Feto’yu istedi ama Amerikalı yetkililer o konuya hiç girmedi. Üstelik bizden FETÖ’den tutuklu papazın iadesini istedi. Peki kim bu papaz? Adı Andreu Brunson. İzmir Alsancak Protestan Diriliş Kilisesi’nin rahibiydi. Gizli tanık ifadesiyle tutuklandı. Şu an hapiste…”

Konuyla ilgili haber Yeni Şafak gazetesinin ön sayfasında, “FETÖ papazı” başlığıyla yer aldı. Haberde, “Gülen’i ve yüzlerce darbeciyi himaye eden ABD, İzmir’de FETÖ’den tutuklu Papaz Brunson’ın serbest bırakılmasını istedi. Soruşturma dosyasında Brunson’un terörle bağlantısını gösteren belgeler bulunuyor. Brunson, 17-25 Aralık kumpasının öncesinde 9 Ekim 2013’te ‘Protestan Kiliseleri Önderler Toplantısı’nda FETÖ ile bağlantıya geçilmesi için bir konuşma yaptı. Brunson, Kürt kökenli vatandaşlara da ayrılmalarını telkin eden vaazlar verdi. Gizli tanık ifadesine göre Brunson’un istihbaratçı kimliği vardı” ifadeleri kullanıldı. 

Vatan gazetesi ise habere manşetin yanında, “FETÖ’den alınan din adamını istedi” başlığıyla yer ayırdı ve “Trump’ın Erdoğan’la görüşmesinde gündeme getirdiği FETÖ tutuklusu Amerikalı Protestan din adamı Andrew Brunson gizli tanık ifadesiyle tutuklandı. Örgütün Ege imamıyla görüştüğü iddiası var” dedi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design