Anasayfa / Medya izleme / “Siyaset kinden arınsın”

26 Haziran

“Siyaset kinden arınsın”

Polisin biber gazı kullanarak engellediği ve çok sayıda gözaltının yaşandığı Onur Yürüyüşü’ne az sayıda gazete sayfalarında yer ayırdı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Siyaset kinden arınsın” başlıklı haber yer aldı. “Dün 11 kilometre yürüyen CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu, ülkenin mutluluğu için siyasetin insani değerlerle yapılmasını istedi” üst başlığıyla verilen haberde, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yürüdüğü yerlerdeki doğal güzellikleri anımsattı ve bu ülkede insanların mutsuz olmasının nedeninin siyaset olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘Siyaseti biraz insani değerler üzerine kurmak, hırslarından, öç duygularından, kin duygularından arındırmak gerekiyor’ dedi. İktidara İranlı şair Sadi’nin ‘Dünyanın bütün nehirleri adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez’ sözleriyle seslenen Kılıçdaroğlu, yürüyüşe AKP’lileri de davet etti. Kılıçdaroğlu, ‘Onların içinde de mağdur olan, haksızlığa uğradığını düşünenler var. Belki cesaret edemiyorlar’ dedi” ifadeleri kullanıldı. 
 
“Gökkuşağı da yasaklandı”

Taksim’de yapılmak istenen Onur Yürüyüşü polis tarafından engellendi.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “Gökkuşağı da yasaklandı” başlığıyla yer verdi ve “Taksim’de dün yapılması planlanan ve İstanbul Valiliği’nin yasakladığını duyurduğu Onur Yürüyüşü için sokak başları polis tarafından tutuldu. Polisler, tüm sokaklarda kimlik kontrolü yaptı. Gökkuşağı renklerini taşıyanlar meydana sokulmadı. Eylemcilerin toplanmasına izin vermeyen polis köpekler ve biber gazı ile müdahale etti. Gözaltındaki bazı eylemcilere Kuran dinletildiği iddia edildi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi sürmanşetindeki habere, “Ne yapsanız gökkuşağını yok edemeyeceksiniz!” başlığını attı ve “İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan Onur Yürüyüşü’ne polis köpeklerle saldırdı. Aralarında AP muhabirinin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı” dedi.

Evrensel gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Onur Yürüyüşü’ne polis ablukası” başlığını kullandı ve “İstanbul Valiliği’nin yasak kararına rağmen LGBTİ örgütlerinin çağrısıyla Taksim’de yapılmak istenen Onur Yürüyüşü polis ablukasıyla engellendi. Taksim’de topşu açıklamam yapmaları engellenen LGBTİ örgütleri, bulundukları noktalardan yaptıkları açıklamaları sosyal medyadan paylaştılar” ifadelerine yer verdi.  

“Karavana özelleşti, asker zehirlendi”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Karavana özelleşti, asker zehirlendi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye’de 600 bini aşkın asker, 2007 yılına kadar malzemeyi kendi alır, mutfakta kendi pişirir, güvenle yerdi. Vecdi Gönül’ün Savunma Bakanlığı döneminde, ‘Askerin beslenmesi günümüz koşullarına uyarlanacak’ denilerek 2007’de yasa çıkarıldı. Yemek işi, özel şirketlere verildi. Üstelik ‘5 kez zehirlenme olmadan sözleşme iptal edilemez’ maddesi konuldu. Şimdi Mehmetçik topluca zehirleniyor” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design