Anasayfa / Medya izleme / “Bascalan hesabı Emniyet’te çıktı”

28 Haziran

“Bascalan hesabı Emniyet’te çıktı”

Hürriyet’in “Bascalan” manşeti ve Cumhuriyet gazetesinin “Erdoğan’a hakaret” haberi gündemin öne çıkan gelişmeleri oldu


Hürriyet gazetesinin manşetinde, “Bascalan hesabı Emniyet’te çıktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Twitter’da bir dönem hükümete yönelik yayınların yapıldığı ‘bascalan’ hesabının oluşturulduğu IP adresinin Emniyet’in istihbarat birimi olduğu ortaya çıktı. Turkcell Superonline tarafından 17 Nisan 2014 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilen, ‘IP Adresi Kullanıcı Tespiti Hakkındaki yazı’ çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı. Yazıda ‘bascalan’ hesabının açıldığı ve aktif olarak yönetildiği ‘212.57.8.226’ numaralı IP’nin kayıtlı olduğu adres ‘Emniyet Genel Müdürlüğü’ olarak gösteriliyor. Kontak bilgisi olarak M.B isminin geçtiği yazıda gösterilen adres Emniyet’in istihbarat birimi. Bu belge, devlete istihbarat sağlamakla görevli birimde, bir dönem Başbakan aleyhinde hesap oluşturup yönetildiğini kanıtlıyor. Daha önce de bazı hesapların Pensilvanya’dan yönetildiği yönünde bilgiler kamuoyuna yansımıştı” ifadelerine yer verildi.  

“‘Hakaret’ mesaisi”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bu daha başlangıç” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 13. gününde Köroğlu’nun diyarını terk ettiklerini belirterek ‘Köroğlu’na selamlar, Köroğlu gibi olanlara selamlar’ dedi. CHP, provokasyonlara karşı 12 maddelik bir genelge hazırladı. Kılıçdaroğlu, yürüyüşçülere ‘Sakın bizi protesto edenlere bir saldırı, ağır bir söz kullanmayın. Sadece onları alkışlayın’ dedi” ifadeleri yer aldı.
Gazete manşetin altında ise, “‘Hakaret’ mesaisi” başlıklı habere yer verdi. “2016’da 240’ı çocuk 46 bin kişi Erdoğan’a hakaretle suçlandı” üst başlığıyla verilen haberde, “Toplum adaletsizlikten yakınırken, adliyeler mesailerinin büyük bölümünü Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamalarına ayırıyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2016’da 46 bin 193 kişi hakkında ‘hakaret’ten işlem yapıldı. Hakaretten adli işlem yapılanlardan 102’sinin yaşı 15’ten küçük. 1080 mahkumiyet kararı verildi” ifadeleri kullanıldı.

“Çadırların kurulduğu alana gübre döktüler”

Cumhuriyet haberi manşetin altından, “Çadırların kurulduğu alana gübre döktüler” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Çirkin eylem” başlığını kullandı ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 13. gününde ulaştığı Düzce’de çirkin bir protestoya uğradı. Günboyu yürüyüşe katılanları provokasyonlara karşı dikkatli olmaları için uyaran Kılıçdaroğlu’nun, karavanının hemen önündeki yola gece bir kişi kamyonla gübre döküp kaçtı. Polis kamyonu 500 metre ileride terk eden provokatörü yakalayamadı” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design