Anasayfa / Medya izleme / “AYM’den vicdan sızlatan karar”

29 Haziran

“AYM’den vicdan sızlatan karar”

AYM'nin, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan tahliye başvurusunu reddetmesi yalnızca Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinde öne çıktı.


AYM, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan tahliye başvurusunu reddetti.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “AYM’den vicdan sızlatan karar” başlığıyla yer verdi ve “AYM, açlık grevinin 112. günündeki Gülmen ve Özakça’nın tahliye başvurusunu ‘Derhal tahliyeyi gerektiren bir durum yok’ diyerek reddetti. İkiliyi ziyaret eden barolar ise Gülmen’in ‘Kaslarımla birlikte adaletin nasıl eridiğini gördüm’ dediğini iletti” ifadelerini kullandı.

Evrensel ön sayfasının altındaki habere, “AYM, uyarılara kulak tıkadı” başlığını attı ve “Hekimlerin ‘Cezaevi koşulları Gülmen ve Özakça için hayati risk’ uyarılarına kulak tıkayan AYM, açlık grevindeki eğitimciler için yapılan tahliye başvurusunu reddetti” dedi.

“Halk adalete sahip çıkıyor”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Halk adalete sahip çıkıyor” başlıklı haber yer aldı. “16 Nisan’da ‘Evet’ diyenler de yürüyüşe hoşgörüyle bakıyor” üst başlığıyla verilen haberde, “CHP, Adalet Yürüyüşü’nün 14. günü MYK’sini İhsaniye köyünde yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda Adalet Yürüyüşü’yle ilgili bir araştırma hakkında bilgi verdi. Araştırmaya göre referandumda ‘Evet’ oyu kullananların dörtte üçü yürüyüşe hoşgörüyle bakıyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan’ın eylemimize bir süredir saldırmamasının nedeninin de bu olduğu belirtiliyor’ dedi. Akademisyenlerce yürütülen araştırmaya göre 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ oyu kullananların yüzde 98’i, Adalet Yürüyüşü’nü doğrudan destekliyor” ifadelerine yer verildi. 

Gazete manşetin altında ise, “Bu da İSPARK tezgahı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önemli şirketlerinden İSPARK’ta, ‘otopark ücreti ödeyen yurttaşlara kesilen fişler silinerek’ vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Yolsuzluğun 90 milyon TL’yi bulduğu öğrenildi. 27 görevlinin iş akdi feshedildi. En az 48 ayrı otoparkta yolsuzluk yapıldığı tespit edilirken bazı üst düzey yöneticilerin sadece görev yerleri değiştirildi. İSPARK yönetimi, ‘Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak mı’ sorumuzu hala cevaplamadı” ifadeleri yer aldı.

“Adalet talebi büyüyor”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Adalet talebi büyüyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Adalet Yürüyüşü tüm provokasyonlara rağmen geniş katılımla devam ediyor. Toplumun farklı kesimlerinden adalet talebi yükselirken, binlerce kişi provokasyon girişimlerine ‘hak, hukuk, adalet’ diyerek karşılık veriyor. Bugüne kadar Barış Anneleri, ihraç edilen akademisyenler, avukatlar, kadın örgütleri, demokratik kitle örgütleri, sendikalar yürüyüşe katılım sağladı. Dün de ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala ve Demokrat Parti Başkanı Gültekin Uysal yürüyüşteydi” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design