Anasayfa / Medya izleme / “Bu acıyı adalet ve barış dindirir”

03 Temmuz

“Bu acıyı adalet ve barış dindirir”

Yandaş basın, Madımak Katliamı’nın 24. yıldönümüyle ilgili haberlere sayfalarında yer vermedi.

24 yıl önce Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenler on bin kişinin katıldığı törenle anıldı.
Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Unutmayacağız” başlığını attı ve “Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması sonucu katledilen 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisi, katliamın 24. yıldönümünde 10 bin kişinin katıldığı törenlerle anıldı. Katliamın yapıldığı binanın önüne gelindiğinde yakınlarını kaybedenler gözyaşlarına boğuldu. Madımak Oteli önünde açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, ‘Adalet bir türlü tecelli etmiyor, biz Aleviler, Madımak’ta adalet istiyoruz’ diye konuştu. Anmalara HDP sözcüsü Osman Baydemir ve CHP milletvekilleri de katıldı” ifadelerini kullandı.
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Bu acıyı adalet ve barış dindirir” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kişi, Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Sivas’a aktı. Alevi örgütlerinin çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşte Sivas, Gazi, Maraş, Çorum, Roboski, Suruç, 10 Ekim Ankara katliamları, Gezi direnişinde ve Soma maden katliamında ölenler; ayrıca tutuklu vekiller ile OHAL ve KHK mağdurları için de ‘adalet’ istendi. Madımak Oteli önünde son bulan yürüyüşün ardından yapılan konuşmalarda, katliamın 24 yıldır karanlıkta bırakıldığı hatırlatıldı. Ankara’dan İstanbul’a süren ‘Adalet Yürüyüşü’ ile Sivas Katliamı’ndaki adalet talebinin buluştuğunu belirten konuşmacılar, barış, demokrasi, laiklik ve özgürlük için ortak mücadele çağrısı yaptı” dedi.
Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Madımak’ta katledilen canlar tüm yurtta anıldı” başlığını attı ve “24 yıl önce Sivas’ta Madımak Oteli’nde katledilen 35 kişi, binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle Sivas’ta anıldı. Anmalarda adalet vurgusu öne çıktı. Ülkenin dört bir yanından sivil toplum örgütü ile siyasi parti temsilcileri, Alevi örgütleri, dernekler ve binlerce yurttaş Sivas’a akın ederek yaşamını yitiren 35 can için yürüdü. Sivas’ta yapılan yürüyüş kortejinin en önünde katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri yürürken, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları da taşındı” ifadelerine yer verdi.
Sözcü gazetesi manşetin altındaki haber için, “Madımak için 24 yıldır adalet aranıyor” başlığını kullandı. Haberde, “Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te ateşe verilen otelde ölen 33 aydın anıldı. Yobaz terör bir kez daha lanetlendi” ifadeleri yer aldı.
Hürriyet ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Unutulmadı” başlığını attı ve “Sivas’ta yaklaşık 10 bin kişi, 1993 yılında ateşe verilerek yakılan Madımak Oteli’nde ölen 35 kişi için yürüdü. Şu anda Bilim ve Kültür Merkezi olan otel önüne gözyaşlarıyla karanfiller bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design