Anasayfa / Medya izleme / “‘Hayır’ı aşacak”

04 Temmuz

“‘Hayır’ı aşacak”

HDP’lilerin de “Adalet Yüyürüyüşü”ne katılımı, hükümet yanlısı basını çok rahatsız etti.

19. gününe giren Adalet Yürüyüşü’ne Kocaeli’de HDP’liler de katıldı.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “‘Hayır’ı aşacak” başlığıyla yer verdi. Haberde, “CHP parti meclisi toplantısından sonra konuşan Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, ’16 Nisan’da bir hayır buluşması yaşadık. Adalet buluşması, hayır buluşmasından daha geniş bir kesimi kucaklayacak. 9 Temmuz İstanbul Maltepe mitingi bu büyük platformu ve geleceği kurma noktasında bir buluşma olacaktır’ dedi. Adalet Yürüyüşü’nün 19. gününde ‘İstanbul 100 km’ tabelası görüldü. Kılıçdaroğlu provokasyonlara karşı uyardı. Yürüyüşe ilk kez HDP de destek verdi. HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, Ahmet Türk, milletvekilleri Celal Doğan ve Mithat Sancar, Kılıçdaroğlu ile kol kola yürüdü” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “‘Demokratik şartlar sağlanmazsa adalet arayışı eksik olur’” başlığını attı ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün 19. gününde yürüyüşe HDP heyeti de katıldı. ‘Herkes için adalet’ yazılı dövizlerle yürüyüşe katılan heyet adına açıklama yapan Ahmet Türk ‘Daha fazla adaletsizliğe uğrayan Kürtlere demokratik şartlar sağlanmazsa, adalet arayışımız eksik olur’ dedi” ifadelerini kullandı. 

Sabah gazetesi manşetten verdiği habere, “Kandil’cilerle kol kola girdi” başlığını attı ve “FETÖ ve Kandil’in CHP’nin sözde adalet yürüyüşüne verdiği örtülü destek, Kartepe’deki kucaklaşma ile yol arkadaşlığına dönüştü. Sözde adalet yürüyüşünün 19. gününde Kılıçdaroğlu, Kocaeli’de HDP yöneticileri ile buluştu. HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, Ahmet Türk, Feleknas Uca, Celal Doğan, Ahmet Yıldırım ve Erol Dora gibi isimler, kortejde CHP liderinin koluna girerek yürüdü. Kılıçdaroğlu yürüyüş boyunca HDP’lilerin kendisine verdiği çiçeği elinden düşürmedi. HDP’lilerle yoldaş olan CHP liderinin bazı vatandaşlara bozkurt işareti yapması ise dikkatlerden kaçmadı” dedi.

Star gazetesi manşetin yanındaki haber için, “PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile kol kola yürüdü” başlığını kullandı ve “Kılıçdaroğlu’nun yürüyüş şovuna bir haftada iki AK Parti’li ilçe yöneticisini katleden terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP de katıldı. CHP liderinin dün kol kola yürüdüğü HDP’liler arasında aracıyla PKK’lı taşıyan Ahmet Yıldırım ile terörist cenazesine katılan Feleknas Uca da vardı” ifadelerine yer verdi. 

Akşam gazetesi habere ön sayfasının altında, “Yoldaşlarıyla buluştu!” başlığıyla yer ayırdı ve “Kılıçdaroğlu’nun sözde adalet yürüyüşüne, terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP de dahil oldu. Eşbaşkan Kemalbay ile Ahmet Türk, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca gibi isimler Kocaeli’de konvoya katıldı. Yürüyüşteki HDP’lilerden Ahmet Yıldırım aracında terörist taşımaktan, Uca da 4 PKK’lının cenazesine katılmaktan sabıkalı” dedi.   

“YSK’nın iki yüzü”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “YSK’nın iki yüzü” başlıklı haber yer aldı. “Referandumda ‘uyguladım’ dediği uluslararası sözleşmeleri yok saydı” üst başlığıyla verilen haberde, “16 Nisan’da kanuna aykırı olarak mühürsüz oyların geçerli sayılmasına ilişkin kararında, ‘kanunu değil, uluslararası sözleşmeleri uyguladığını’ savunan YSK, mayıs ayındaki bir başvuruda ‘uluslararası sözleşmeleri’ uygulamayı reddetti. Eşit Haklar İzleme Derneği’nin eşitlik ilkesi gereği evsiz vatandaşların oy kullanabilmesi için yaptığı başvuruyu değerlendiren YSK, Türkiye’nin de taraf olduğu Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 25. maddesini görmezden geldi. Referandumun aksine uluslararası sözleşme yerine ulusal kanunu uygulamayı tercih eden YSK, böylece referandumda verdiği kararın hukuk dışı olduğunu da bir ay sonra verdiği kararla ortaya koymuş oldu” ifadeleri kullanıldı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design