Anasayfa / Medya izleme / “Yargıda büyük kıyım”

05 Temmuz

“Yargıda büyük kıyım”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yargıda büyük kıyım” başlıklı haber yer aldı. “Üyelerini partili cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı Hakimler Savcılar Kurulu, kararnameyle yargıda muhalif ‘temizliği’ yaptı” üst başlığıyla verilen haberde, “Referandumla yağısı değiştirilen ve üyeleri bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan HSK, ilk kararnamesiyle yargıda büyük bir kıyım yaptı. 780 hakim ve savcının yerleri değiştirildi, birçoğu sürüldü, sosyal demokrat ve milliyetçiler için tenzili rütbe uygulandı. Bir savcı, 'Bu, biat etmeyenler kararnamesidir’ dedi. Charlie Hebdo olayı sırasında Cumhuriyet’e destek verdiği için Akit tarafından hedef gösterilen Yargıçlar Sendikası’nın 6 üyesi sürüldü. 15 Temmuz Çatı iddianamesinde siyasi ayağı işaret eden Necip Cem İşçimen, tenzili rütbe ile Yargıtay Savcılığı’na atandı. Akıncı Üssü’nden kaçarken yakalanan Adil Öksüz’ü sorgulayıp tutuklamaya sevk eden savcı Cihan Ergün, Kırıkale’ye sürüldü. 16 Nisan öncesinde ‘Hayır diyenler PKK ile aynı muameleyi görecek’ diyen savcı Cevdet Kayafoğlu ise terfi ettirildi” ifadeleri yer aldı. 

“Soma davasından pis kokular geliyor”

Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Soma davasından pis kokular geliyor” başlıklı haber yer verdi. Haberde, “Referandumun ardından oluşturulan yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye’nin en büyük işçi katliamı davasında sona gelinirken, mahkeme heyeti başkanı Aytaç Ballı ile üye hakim Esra Dokur’un görev yerini değiştirdi. Ballı’nın yerine getirilen Salih Pehlivanoğlu, Çölllolar kömür sahasında 11 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayeti davasında sanıklara sadece para cezası vermesiyle biliniyor. Madenci yakınlarından İsmail Çolak, savcının Nisan ayından bu yana mütalaa vermemesinin değişikliğin bir göstergesi olduğunu belirterek, ‘Birçok kişi, aileler şokta. Nerede adalet?’ diye sordu. Değişiklikle açıkça yargıya müdahale edildiğini belirten ailelerin avukatları da ‘Hükümet Hakimler ve Savcılar Kurulu aracılığıyla maden sermayesini kollamaya çalışıyor. Hem ayıp, hem suç. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’ dedi” ifadeleri kullanıldı.   

“Yüksekdağ: Ülke çürüyor”

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 242 gün sonra hakim karşısına çıktı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “Yüksekdağ: Ülke çürüyor” başlığıyla yer verdi ve “İlk kez hakim karşısına çıkan eski HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, ‘Bu dava siyasal taarruzdur’ dedi. Ülkenin ara rejimle yönetildiğini söyleyen Yüksekdağ, ‘İktidar kendisi dışında herkesi terörist görüyor. Ülkesini toplumsal olarak çürütüyor’ diye konuştu” ifadelerini kullandı. 

Evrensel gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “242 gün sonra hakim karşısına çıktı” başlığını attı ve “4 Kasım 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan, ardından milletvekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 242 gün sonra dün ilk kez hakim karşısına çıktı” dedi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design