Anasayfa / Medya izleme / “Bu uykudan uyanalım”

06 Temmuz

“Bu uykudan uyanalım”

İnsan Hakları savunucularına yönelik Büyükada'daki gözaltı baskını yalnızca Cumhuriyet ve Akşam gazetelerinde yer bulabildi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bu uykudan uyanalım” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP lideri Kemal KIlıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nde 21. gün geride kaldı. Adalet talebiyle Kılıçdaroğlu ile birlikte yola düşenler arasında her yaştan insan var. Dört gündür yollarda olan görme engelli Hüseyin Sönmez (61), ‘Ailem, çocuklarım ve geleceğim için yürüyorum’ diyor. 58 yaşındaki Ahmet Torun ise oğlu ve küçük torunuyla yürüyüşte. Evinden yürüyenlere destek vermek için çıkan 80 yaşındaki Saadet ve 91 yaşındaki Sami Girgin çifti, ‘Adalet için sokağa çıktılarını’ söylüyor. Kortejin tamamı geçene kadar evlerinin önünden yürüyüşçülere alkışlarla destek veren çift şöyle diyor: ‘İnsanlar için büyük bir uyanış bu. Bu uykudan uyanalım’” ifadeleri kullanıldı.

Manşetin altındaki, “Yürüyüş umut verdi” başlıklı haberde ise, “AB liderlerine, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapan rapor AP’de bugün oylanıyor. Oylama öncesi AP’de konuşan raportör Kati Piri, Türkçe ‘adalet’ dedi. Piri, ‘tarihi’ olarak nitelendirdiği Adalet Yürüyüşü’nün her kesimden insanı hukukun üstünlüğü için birleştirdiğine dikkat çekti. Anayasa değişikliğinin AB değerlerine uymadığını vurgulayan Piri, ‘Erdoğan’ın 2 yıl içinde seçim yapması gerekecek. Ya değişiklikleri olduğu gibi yürürlüğe koyacak, sonuçlarına katlanacak ya da değişiklikleri adapte ederek Türkiye’nin demokratik reform yoluna devam edecek’ dedi” ifadeleri yer aldı.
Evrensel gazetesi sürmanşetindeki, “HSK kararı yürüyüşün haklılığını gösterdi” başlıklı haberinde, “Adalet Yürüyüşü’nün 21. gününde açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu HSK kararıyla 786 hakim-savcının yerinin değiştirilmesine tepki göstererek, ‘Adaleti siyasetin emrine verirseniz Türkiye’de demokrasi olmaz, insan hakları ihlalleri olur, Türkiye’nin başı beladan kurtulmaz’ dedi. YARSAV da açıklama yaparak atamaların ‘siyasi’ olduğunu savundu” ifadelerine yer verdi.  

“‘İnsan haklarına’ otelde gözaltı”

Aralarına Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’in de bulunduğu 12 kişi Büyükada’daki toplantı sırasında gözaltına alındı.

Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “‘İnsan haklarına’ otelde gözaltı” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucuları Büyükada’daki bir otelde toplantı yaparken ‘ihbar var’ denilerek gözaltına alındı. Aralarında Yurttaşlar Derneği, Kadın Koalisyonu, Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gündemi Derneği ile Eşit Haklar için İzleme Derneği’nden temsilcilerin olduğu 9 kişi polis merkezine götürüldü. Gözaltındakilerin neyle suçlandığına ilişkin avukatlarına bile bilgi verilmedi” dedi.

Akşam gazetesi birinci sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Büyükada’da sır toplantıya baskın” başlığını attı ve “15 Temmuz gecesi CIA ajanlarının toplantı yaptığı Büyükada’da hareketli saatler yaşandı. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ve 11 kişi toplantı halindeyken gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design