Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 86

08 Temmuz

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 86

Çoğunluğu gazeteci 29 kişinin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetti

 
Aralarında gazeteci Murat Aksoy ve eski şarkıcı ve kapatılan Meydan gazetesi köşe yazarı Atilla Taş’ın da bulunduğu çoğunluğu gazeteci 29 kişinin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları davanın üçüncü duruşması 6 Temmuz günü İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti dava kapsamında tutuklu bulunan 13 sanığın ve avukatlarının tahliye taleplerini reddetti ve davayı 24 Ekim’e erteledi.
 
Davanın üçüncü duruşmasında mahkeme heyetinin de üçüncü kez değiştiği görüldü. Duruşma mahkeme başkanının mahkemeye ulaşan evrakları okumasıyla başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda sanıklardan Bülent Ceyhan, Davut Aydın, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyit Kılıç ve Ufuk Şanlı'nın cep telefonlarında 2014 yılına ait ByLock programı kaydının bulunduğu öne sürüldü. Ancak daha sonra söz alan Aydın, Usluer ve Kılıç ByLock yükledikleri iddiasını reddetti. Aydın, o tarihte akıllı telefon kullanmadığını söylerken Usluer iddianamede ByLock kullanıcısı olarak isminin geçmesine rağmen daha sonra davanın ilk duruşmasına Emniyet’ten gönderilen yazıda böyle bir kayda rastlanmadığının belirtildiğini ancak aynı iddianın şimdi tekrar gündeme geldiğini söyledi.
 
Duruşmada söz alan sanıklar ve avukatları “terör örgütü üyeliği” suçlamasını reddederek tahliyelerini talep ettiler. Tutuklu sanık Davut Aydın, Skolyoz hastası olduğunu, hastalığından kaynaklı kilo kaybı nedeniyle 44 kiloya düştüğünü ve solunum problemleri yaşadığını anlatarak sağlık durumunun tutukluluğa elverişli olup olmadığı konusunda adlî tıp raporu talep etti.
 
31 Mart tarihinde görülen davanın ilk duruşmasının ardından savcı 13 tutuklu sanığın salıverilmesini talep etmiş yargılamayı yapan İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi ise bu 13 kişi dahil toplam 21 kişinin tahliyesine hükmetmişti. Ancak tahliyeler henüz gerçekleşmeden savcı tarafından tahliyesi talep edilen 13 kişi bu kez yeni açılan bir “darbe” soruşturması kapsamında gözaltına alınmış, diğer sekiz kişi ise tahliyelerine yapılan itirazın kabul edilmesiyle yeniden tutuklanmışlardı. Mahkeme heyeti ve duruşma savcısı da geçici olarak görevden uzaklaştırılmıştı.
 
“Darbe” suçlamalarıyla haklarında soruşturma açılan 13 gazeteci şunlar: Abdullah Kılıç, Ali Akkuş, Atilla Taş, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Seyit Kılıç, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız.
 
Bu 13 kişi hakkında daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan yeni iddianamede "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Bu davanın ilk duruşması 16-17 Ağustos tarihlerinde görülecek.
 
Tahliyelerine yapılan itirazın kabul edilmesiyle yeniden tutuklanan isimler ise Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal ve Muhammet Said Kuloğlu. İlk duruşmada mahkeme heyeti Davut Aydın, Emre Soncan, Mutlu Çölgeçen, Ufuk Şanlı ve Ünal Tanık’ın ise tutukluluk hâllerinin devamına karar vermişti.
 
Dava kapsamında Bülent Ceyhan ve Said Sefa hakkında yakalama kararı bulunurken Ünal Tanık’ın eşi Muhterem Tanık ise tutuksuz olarak yargılanıyor. “Terör örgütü üyeliği” suçlamasından tahliye edilen ve darbe suçlamasıyla gözaltına alınan Ali Akkuş’un ise daha sonra bu soruşturma kapsamında da tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.
 
AİHM Deniz Yücel’in başvurusu için Türkiye’den savunma istedi
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Şubat ayından beri tutuklu bulunan Alman Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in başvurusu hakkında Türkiye’den savunma istedi.
 
Yücel’in avukatı Veysel Ok’a AİHM tarafından gönderilen tebligatta Türk hükümetine savunmasını sunması için 24 Ekim’e kadar süre verildiği bildirildi. Tebligatta Alman hükümetinin de isterse mahkemeye görüşünü sunabileceği belirtildi.
 
Altı gazeteci Ekimde hâkim karşısına çıkacak
 
Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen e-mail hesabından elde edilen e-mailleri haberleştiren üçü tutuklu altı gazeteci hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
Hukukçu Yaman Akdeniz Twitter hesabından yaptığı açıklamada davanın ilk duruşmasının 24 Ekim 2017 tarihinde görüleceğini söyledi. Akdeniz, mahkemenin iddianameyi kabul ederken dava kapsamında tutuklu bulunan gazeteciler Diken eski editörü Tunca Öğreten, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve DİHA haber müdürü Ömer Çelik’in tutukluluklarının devamına karar verdiğini de belirtti.
 
Dava kapsamında ETHA Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan, DİHA muhabiri Metin Yoksu ve Yolculuk gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın tutuksuz olarak yargılanıyor. İddianamede altı gazeteciye “Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” suçlamasına ek olarak terör suçlamaları yöneltiliyor.
 
Kürt PEN üyesi Hasip Yanlıç gözaltında
 
Kanun hükmünde kararname ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç 4 Temmuz günü evine yapılan baskında gözaltına alındı.
 
Yanlıç’ın evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in Delila adlı kitabına da el konulduğu belirtildi. Avukatı Yanlıç’ın “örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alındığını ve dosyasına gizlilik kararı getirildiğini söyledi.
 
Rudaw TV ve K24 çalışanları gözaltına alındı
 
Ankara'da Rudaw TV çalışanı Ayhan Çetin ve K24 çalışanı Mehmet Türe, 6 Temmuz günü Terörle Mücadele Şubesi'nden polisler tarafından gözaltına alındı.
 
Çetin ve Türe’nin TEM’e götürüldükleri, gazetecilerin hangi gerekçeyle gözaltına alındıkları hakkında bilgi verilmedi.
 
Özgürlükçü Demokrasi çalışanları gözaltına alındı
 
Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanları Leyla Yıldız ile Murat Karakaş 4 Temmuz günü Adana’da gözaltına alındı. Yıldız ve Karakaş ertesi gün “adlî kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.
 
Yıldız ve Karakaş Adana’nın Ceyhan ilçesinde üzerlerinde dergi bulundurdukları gerekçesiyle gözaltına alınmışlardı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Ceyhan Adliyesine sevk edilen Yıldız ve Karakaş üzerlerinde bulunan dergiler gerekçe gösterilerek “örgüte yardım ve yataklık etmek” suçlamasıyla tutuklanma talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Hâkimliğe ifade veren Yıldız ve Karakaş “adlî kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.
 
49 kez kapatılan sendika.org, Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 4 Temmuz 2017 tarihli kararıyla 49. kez kapatılan Sendika.Org, “en çok erişim engeline maruz kalan ve bu sansür uygulamasını en çok aşan site” olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurdu.
 
Daha önce 48 kez erişime engellenerek bu alandaki rekorun ilk sahibi olan DİHA da ajansın bir bütün olarak kapatılmasının ardından yayın hayatına son verdi.
 
49. erişim engeliyle birlikte en çok erişim engeline maruz kalan site olan Sendika.Org yayınını Sendika50.Org adresi üzerinden sürdürmeye başladı.
 
 
Hükümlü veya tutuklu olarak cezaevinde bulunan gazetecilerin listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Abdürrahim Ersöz, Antalya
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
8          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
9          Ahmet Şık
10        Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11        Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12        Akın Atalay, Cumhuriyet
13        Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
14        Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15        Ali Aşikar – Azadiya Welat
16        Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
17        Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yaz,arı
18        Ali Konar, Azadiya Welat temsilcisi
19        Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
20        Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
21        Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
22        Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
23        Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
24        Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
25        Ayşe Nazlı Ilıcak
26        Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
27        Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
28        Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
29        Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30        Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
31        Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
32        Bülent Utku, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
33        Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi muhabiri
34        Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik muhabiri
35        Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
36        Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
37        Cihan Acar, Bugün Gazetesi muhabiri,
38        Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
39        Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
40        Deniz Yücel, Die Welt
41        Emin Demir, Serbest Gazeteci,
42        Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
43        Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
44        Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
45        Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46        Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
47        Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
48        Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
49        Faruk Akkan, Cihan Ajansı
50        Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
51        Fevzi Yazıcı
52        Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
53        Gökmen Ulu, Sözcü
54        Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
55        Gültekin Avcı
56        Güray Tekin Öz, Yazar
57        Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
58        Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
59        Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
60        Hakan Karasinir, Yazar
61        Hakan Taşdelen
62        Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63        Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
64        Hamza Günerigök, TRT spikeri
65        Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66        Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
67        Haşim Söylemez, Eski Aksiyon Dergisi yazarı
68        Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
69        Hayati Yıldız, Azadiya Welat
70        Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
71        Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
72        Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
73        Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
74        İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
75        ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
76        İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
77        İdris Sayılgan, DİHA
78        İlker İlkan, Azadiya Welat
79        İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
80        İsa Siyi, Haberdar
81        İsmail Avcı, Zaman
82        İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
83        Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
84        Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
85        Kazım Kızıl, Kamera Sokak
86        Kemal Sancılı
87        Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
88        Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
89        Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
90        Mediha Olgun, Sözcü
91        Mehmet Altan
92        Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
93        Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
94        Mehmet Güleş, DİHA
95        Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
96        Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
97        Meltem Oktay, DİHA
98        Meşale Tolu, ETHA çevirmen
99        Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
100      Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
101      Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
102      Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
103      Murat Aksoy,eski Yeni Şafak yazarı
104      Murat Avcıoğlu, Zaman
105      Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
106      Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
107      Murat Sabuncu, Genel Yayın Yönetmeni
108      Musa Kart, Karikatürist
109      Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
110      Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
111      Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
112      Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
113      Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
114      Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
115      Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
116      Nedim Türfent,DİHA
117      Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
118      Nur Ener, Yeni Asya
119      Nuri Durna, TRT
120      Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
121      Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
122      Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
123      Osman Yakut, Zaman Antalya
124      Ozan Kaplanoğlu, Bursa Muhalif
125      Ömer Çelik, DİHA haber müdürü
126      Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
127      Ömer Özdemir, Antalya eski Zaman muhabiri
128      Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
129      Özcan Keser, TRT muhabiri
130      Rabia Özkaya, Özgür Halk
131      Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
132      Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
133      Sadık Demir – Radyo Karacadağ
134      Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
135      Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
136      Selman Keleş, Dihaber
137      Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
138      Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
139      Seyid Kılıç, TRT Haber
140      Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
141      Sezgin Kartal, Sosyalist Dayanışma Yazı İşleri Müdürü
142      Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
143      Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
144      Şeref Yılmaz, Irmak TV,
145      Şerife Oruç, DİHA muhabiri
146      Şirin Çoban, Azadiya Welat
147      Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesesi Ulaştırma Departmanı
148      Togay Okay, Özgür Gelecek
149      Tunca Öğreten, eski Diken editörü
150      Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
151      Turhan Günay, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni
152      Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
153      Ulaş Sezgin, ETHA muhabir
154      Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
155      Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
156      Vedat Beki, Sözcü 18
157      Vedat Demir, eski Yarına Bakış Yazarı
158      Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
159      Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
160      Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
161      Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
162      Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
163      Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
164      Zafer Özsoy
165      Zehra Doğan, Jinha
166      Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design