Anasayfa / Medya izleme / Adalet talebine yeni gözaltı dalgasıyla cevap

11 Temmuz

Adalet talebine yeni gözaltı dalgasıyla cevap

42 akademisyenin daha gözaltına alınması birçok gazetede yer buldu.Boğaziçi ve Medeniyet Üniversiteleri’ne yapılan operasyonda 42 akademisyen gözaltına alındı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında yer verdiği habere, “Çalışkan da gözaltında” başlığını attı ve “Boğaziçi ve Medeniyet üniversitelerine yapılan operasyonda 42 kişi gözaltına alındı. Yandaş basın, gözaltına alınan akademisyen Koray Çalışkan’ın ‘firari FETÖ imamı’ Cemal Uşşak’la irtibatlı olduğunu öne sürdü. Oysa Uşşak 2016’da ölmüştü” dedi.

Evrensel gazetesi birinci sayfasının altındaki habere, “İki üniversiteye operasyon” başlığını attı ve “İstanbul’da Boğaziçi ve Medeniyet Üniversitesi’ne ‘FETÖ soruşturması’ kapsamında 72 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Aralarında Koray Çalışkan’ın da bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “İki üniversitede FETÖ operasyonu” başlığıyla yer ayırdı ve “Boğaziçi ve Medeniyet üniversitelerinde, aralarında Koray Çalışkan’ın da olduğu 47 kişi gözaltına alındı. Çalışkan’ın, eski ‘akil adam’ FETÖ’cü Cemal Uşşak’la görüşmekle suçlandığı öğrenildi” ifadelerine yer verdi.

Sabah gazetesi habere manşetin yanında, “Ankara ve İstanbul’da FETÖ operasyonu” başlığıyla yer verdi ve “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı Koray Çalışkan iki üniversiteye yönelik FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındı. Ankara’daki bir başka operasyonda ise aralarında Başbakanlık çalışanları da olan 43 ByLock’çu için gözaltı kararı verildi” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak manşetin altında, “Provokatör gözaltında” başlığını kullandı. Haberde, “CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından provokatif açıklamaları ve ‘Gülen terörist değildir’ twitiyle bilinen Boğaziçi üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Koray Çalışkan gözaltına alındı” ifadeleri yer aldı.

Star gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “CHP’den para aldı, FETÖ’ye çalıştı” başlığını attı ve “FETÖ imamıyla ilişkisi belirlenen ve CHP’li belediyelerden tv kurmak için para toplayan Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı Koray çalışkan gözaltına alındı” dedi.

Hürriyet ön sayfasının altında yer verdiği habere, “72 akademisyene gözaltı kararı” başlığını attı ve “İstanbul Boğaziçi ve Medeniyet üniversitelerinde dün FETÖ operasyonları vardı. Haklarında karar bulunan 72 akademisyenden 50’si gözaltında. Boğaziçi Üniversitesi’nde Koray Çalışkan dahil 2’si profesör 8 öğretim üyesi gözaltına alındı. Medeniyet Üniversitesi’nde ise 64 öğretim üyesinden 19’u tıp profesörü 42’si gözaltında. Ayrıca KKTC Din İşleri Başkanı Diyarbakır’da gözaltına alınırken, Başbakanlık’ta da 43 kişiyle ilgili gözaltı kararı çıktı” dedi.

Umut yeşerdi”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Umut yeşerdi” başlıklı haber yer aldı. “Adalet Yürüyüşü’ne Batı medyası büyük ilgi gösterdi. ‘Farklı siyasi görüşten insanların ortak taleplerle alana çıktığı’ yorumu yapıldı” üst başlığıyla verilen haberde, “Dünya basını ‘Hükümetin yaygın adaletsizliği ve baskısı olarak algılanan durumu protesto etmek için siyasi yelpazenin her alanından yurttaşın sokağa çıktığını’ yazdı. Guardian, haberi ‘Türkler yıllar sonra Erdoğan’a karşı en büyük gösteriyi düzenledi’ başlığıyla verdi. Times gazetesi, yürüyüşün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için bir zafer olduğunu yazdı. Birçok gazete CHP liderini Gandi’ye benzetti. Financial Times ise ‘Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün başarısı hem kendisini, hem de Erdoğan’ı şaşırttı’ ifadelerini kullandı” denildi.

 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design