Anasayfa / Medya izleme / “Muhalefetsiz anma”

12 Temmuz

“Muhalefetsiz anma”

Gündemin dikkat çeken haberleri, Cumhuriyet, Birgün ve Sözcü gazetelerinde yer aldı

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Muhalefetsiz anma” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “15 Temmuz’un 1. yıldönümünde TBMM’nin bombalandığı saatte Meclis’te etkinlik düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayesindeki programa, Meclis’in iki partisi CHP ve HDP çağırılmadı. CHP’nin katılmayacağı gece programında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı Kahraman, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli konuşacak. 15 Temmuz günü TBMM Genel Kurulu’nda düzenlenecek oturumda ise daha önceki özel oturumlardan farklı olarak liderlerin 10’ar dakika konuşmaları ve konuşma metninin önceden ulaştırılması istendi. CHP, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının sınırlandırılmasına ve önceden metin istenmesine sert tepki gösterdi” ifadeleri kullanıldı.  

Gazete manşetin altında ise, “Bir garip baskın” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İnsan hakları savunucuları, Büyükada'daki baskında gözaltına alınan ve casuslukla suçlanan Ali Gharavi’nin 2004’te Başbakanlık tarafından finanse edilen bir toplantıda da görev aldığını açıkladı. Toplantıyı finanse eden HIVOS’un hazırladığı raporlar ise MGK’nın sitesinde bile var. Toplantı, yandaş basının yazdığı gibi Adalet Yürüyüşü ile bağlantılı değildi, çünkü aylar önce planlanmıştı. 3. gününde polis baskını yapılan toplantıda konuşulanlar ise şiddet ortamı ve nefret temelli saldırılar karşısında web güvenliğinin nasıl sağlanacağı konularıydı” ifadeleri yer aldı. 

Evrensel gazetesi de ön sayfasının altındaki, “‘Komployu uzatmayın, arkadaşlarımızı serbest bırakın’” başlıklı haberinde, “Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucularının gözaltı süresi 7 gün daha uzatılırken, İnsan hakları örgütleri de bir açıklama yaparak hak savunucularının derhal serbest bırakılmasını istedi. Yapılan açıklamada gözaltıların gözdağı olduğu vurgulanırken, ‘Komployu daha fazla uzatmayın. Arkadaşlarımız serbest bırakın’ denildi” ifadelerine yer verdi.   

“Arınç’ın damadı FETÖ abisi çıktı”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Arınç’ın damadı FETÖ abisi çıktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İtirafçı olan eski bir savcı tanık, Ekrem Yeter için, ‘FETÖ’nün mahrem abiliğini yaptı. FETÖ’cü hakim ve savcıların yüksek yargı üyeliğine seçimlerinde etkili oldu’ dedi. Bu ifade iddianamede yer aldı. İddianamede ayrıca, Yeter’in 17-25 sürecinden sonra da FETÖ ile bağını sürdürdüğü, Feto’nun çağrısının ardından Bank Asya’ya 41 bin lira yatırdığı belirtildi. Ankara 19. Ağır Ceza, iddianameyi kabul etti” ifadelerine yer verildi. 

“Tarikatlar istedi, yönerge ertelendi”

Birgün gazetesi manşetinde, “Tarikatlar istedi, yönerge ertelendi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016’da 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin de yaralandığı yangının ardından şubat ayında özel yurtlarda güvenli ve çağdaş yaşama koşullarının oluşturulması amacıyla yürürlüğe konulan yönetmeliğe göre geçen ay çıkartılan yönerge değiştirildi. Yurt ve pansiyonlarda yapılması istenen bazı değişikliklere, kurum sahiplerinin geçiş sürecinde zorluk yaşadıkları gerekçesiyle itiraz etmeleri üzerine MEB, ilk yönergede yer alan bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesini 1 Ağustos 2019’a kadar erteledi. Özel yurt ve pansiyonların kurum açma ve çalışma ruhsatı alabilmeleri için yapmaları gerekenlere ilişkin belirlenen standartlar bir ay geçmeden daraltıldı. Yapılan düzenlemeler arasında doğal havalandırma sağlayan pencere, öğrencilerin barınma yerleri, barınma yerlerinin tavan yükseklikleri, su deposu ve merdiven genişlikleri sahip ve işletmecilerin istekleri doğrultusunda değiştirildi. Güvenlik odası ve sağlık odası gibi birimler zorunlu olmaktan çıkarıldı” ifadeleri yer aldı.   
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design