Anasayfa / Medya izleme / “İntikam raporu”

13 Temmuz

“İntikam raporu”

Zayıf gündemin ilgi çeken haberleri, Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “İntikam raporu” başlıklı haber yer aldı. “Meclis Darbe Komisyonu’nun taslak raporuna yapılan eklemeyle 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ diyen CHP, FETÖ’cülükle suçlandı” üst başlığıyla verilen haberde, “Darbe Komisyonu’nun raporuna yapılan eklemeyle CHP’nin FETÖ’yle amaç birliğinde olduğu ve CHP’nin darbeye giden süreçte FETÖ’yü cesaretlendirdiği suçlamaları yöneltildi. Rapora ekleme, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü sırasında yapıldı. AKP’li Reşat Petek başkanlığındaki komisyonun taslak raporu, mayıs ayında açıklanmış, raporda darbenin siyasi ayağıyla ilgili hiçbir şey bulunmaması kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Asıl rapora yapılan eklemeyle CHP adeta FETÖ’nün siyasi ayağı ilan edildi” ifadeleri kullanıldı.

“OHAL itirafı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “OHAL itirafı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, yabancı ortaklı sermaye temsilcilerinin katıldığı toplantıda, OHAL’İ işçilerin hak arama mücadelesine karşı kullandıklarını açıkça söyledi. Erdoğan’ın patronların alkışlarla karşıladığı sözleri şöyle: ‘Grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifadeyle anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki hayır, burada greve müsaade etmiyoruz, çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız. Bunun için kullanıyoruz OHAL’i.’ Erdoğan’ın OHAL itirafı grevleri yasaklanan cam ve metal işçilerinin tepkisini çekti. İşçiler, ‘Anlaşılan hükümet ve patronlar birlikte hareket ediyorlar. Bize kalan tek şey de işçilerin birlikte hareket etmesi’ dedi. Akademisyen Özgür Müftüoğlu da ‘OHAL döneminde çıkan yasaların, düzenlemelerin hepsi emek karşıtı. Bunların milli güvenlikle alakası olmadığı Cumhurbaşkanı’nın kendi ifadesiyle ortaya kondu” dedi” ifadeleri yer aldı.  
Birgün gazetesi ise habere manşetinde, “Emekçiler milletin mensubu değil mi?” başlığıyla yer verdi: “AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kabul Salonu’nda 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin birinci yılı kapsamında düzenlenen etkinlikte yabancı sermayeli yatırımcılarla buluştu. Yatırımcılara seslenen Erdoğan, ‘Grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz’ diyerek, OHAL’i işçilerin anayasal hakkı olan grev hakkını gasp etmek için kullandıklarını itiraf etti. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, ‘OHAL’i ilan ettiklerinde ‘Biz OHAL’i millete değil, devlete ilan ettik’ dediler. Ama OHAL’in acısını çeken biziz. Binlerce işçimizin grev hakkı gasp edildi. Sendikal örgütlenmelerde işverenin tutumuna karşı ortaya koyduğumuz mücadele OHAL gerekçesiyle engelleniyor. Valilik genelgeleri nedeniyle hiçbir yerde basın açıklaması yaptırılmıyor, fabrika önlerinde eylem gerçekleştirilemiyor. Kocaeli, Gebze ve Bursa’da biz bunun sıkıntısını çokça yaşadık, hala yaşıyoruz’ dedi.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design