Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 88

13 Temmuz

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – 88

Mehmet Çakmakçı’nın tutuklanmasıyla hapisteki gazeteci sayısı 166’ya çıkarken 34 eski TRT çalışanı hakkında gözaltı kararı verildi.


 
4 Temmuz günü Diyarbakır’da evine yapılan bir polis baskınıyla gözaltına alınan Medyascope.tv muhabiri Mehmet Çakmakçı (Şiyar Dicle) 12 Temmuz günü tutuklandı.
 
Çakmakçı aralarında Kurdish PEN üyesi yazar Hasip Yanlıç’ın da olduğu beş kişiyle birlikte tutuklandı. Çakmakçı ve Yanlıç’ın “Örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandıkları ve soruşturma dosyasında gizlilik kararı olduğu bildirildi.
 
Evrensel gazetesinin haberine göre söz konusu soruşturma DTK ve BDP siyaset akademilerinde faaliyet yürütenlere yönelik.
 
2017 Nisan ayı ortasından beri Diyarbakır ve bölgesinden yaptığı haber ve söyleşilerle Medyascope.tv’ye katkıda bulunan Çakmakçı, daha önce de kanun hükmünde kararname ile kapatılan Azadî Tv, Hayatın Sesi TV, Dicle Haber Ajansı gibi kurumlarda gazetecilik yapmıştı.
 
Çakmakçı’nın tutuklanmasıyla Türkiye’de tutuklu veya mahkum olarak cezaevlerinde bulunan gazeteci sayısı 166’ya çıktı. Ayrıntılı listeye buradan ulaşılabilir.
 
TRT’nin 34 eski çalışanına gözaltı kararı
 
TRT eski çalışanı 34 kişi hakkında 12 Temmuz günü gözaltı kararı verildi.
 
Anadolu Ajansı, gözaltı kararlarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, “kamu kurum ve kuruluşlarındaki FETÖ soruşturmaları kapsamında” verildiğini ve hakkında gözaltı kararı verilen kişilerin ByLock adlı mesajlaşma programı kullanıcısı olduklarını aktardı.
 
Haberde karar doğrultusunda gözaltı işlemlerine başlandığı belirtilirken kaç kişinin gözaltına alındığı ya da hakkında gözaltı kararı verilen kişilerin isimleriyle ilgili bilgi verilmedi.

Koray Çalışkan ev hapsiyle serbest bırakıldı
 
10 Temmuz sabahı evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan akademisyen ve köşe yazarı Koray Çalışkan 14 Temmuz günü geç saatlerde adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Savcılıkta ifadesi alınan Çalışkan hakkında nöbetçi hâkimlik, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) ilgili maddesi gereğince “konutunu terk etme yasağı” getirilmesine hükmetti. Koray Çalışkan'a elektronik kelepçe takılacak.
 
Boğaziçi Üniversitesi’nden Çalışkan dahil biri profesör sekiz kişi ve Medeniyet Üniversitesi’nden 19’u tıp fakültesi profesörü olmak üzere 64 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Çalışkan, “FETÖ propagandası” ve “Cumhurbaşkanına hakaretle” suçlanıyordu.

DİHABER muhabirleri gözaltına alındı

DİHABER muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman 13 Temmuz gecesi Gaziantep’in Islahiye ilçesinde gözaltına alındı.

Alayumat ve Akman’ın Suriye sınır hattında haber takibi yaptıkları ve bir şikayet üzerine ve “makul şüphe” oluştuğu gerekçesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen gazeteciler, kamera ve fotoğraf makinelerinin kayıtları inceleneceği gerekçesiyle tutuluyor.

Gazeteci Fatih Polat’a “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması

Evrensel gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Haberi Twitter sayfasında duyuran Polat, “Craig Shaw'ın, 'Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması' başlıklı haberine yer verdiğim köşem nedeniyle hakkımda soruşturma açıldı. Suçlama 'Cumhurbaşkanına hakaret'. Oysa hakaret yok, gazetecilik var,” dedi.

Polat, 28 Mayıs tarihinde yayınlanan köşe yazısında theblacksea.eu sitesinde Malta Files dosyası kapsamında yayımlanan Erdoğan ailesiyle ilgili iddiaları gündeme getirmiş ve “Craig Shaw’ın imzasını taşıyan haberi, Türkiye’deki okurlar açısından da önemini dikkate alarak köşemde olduğu gibi yayınlıyorum” diyerek haberi köşesinde paylaşmıştı.

Söz konusu yazı için daha sonra içerik kaldırma kararı verilmişti.

Özgürlükçü Demokrasi çalışanı gözaltında

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Zeki Erdem 11 Temmuz günü Şanlıurfa’da gözaltına alındı. Erdem’in gözaltına alındığı bilgisi ise iki gün sonra ortaya çıktı.

Erdem, 11 Temmuz’da şehirlerarası yolcu otobüsüyle Adana’dan Diyarbakır’a giderken, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Erdem’in yakınlarına ve avukatına haber verilmediği için iki gündür kimsenin durumdan haberdar olmadığı öğrenildi.

Erdem, emniyete müvekkili ile görüşmek için gelen bir avukat aracılığıyla gözaltına alındığı haberini Özgürlükçü Demokrasi gazetesindeki çalışma arkadaşlarına iletti. Erdem'in gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Ahmet Altan’ın “hakaret” davası ertelendi
 
Gazeteci yazar Ahmet Altan’ın kendisiyle yapılan bir söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmek suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması 11 Temmuz tarihinde İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme davayı 5 Aralık tarihine erteledi.
 
Altan hakkında grihat.com.tr adlı internet sitesinde 13 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan röportajındaki bazı ifadeler gerekçe gösterilerek dava açılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hakaret” suçlamasıyla açılan davalarda şikayetlerini geri çekme kararı çerçevesinde Altan aleyhindeki şikayetten de vazgeçilmiş ancak daha sonra Erdoğan’ın avukatları tarafından şikayetten vazgeçmenin sehven yapıldığı ve şikayetin devam ettiği bildirilmiş ve mahkeme tarafından da bu talep kabul görmüştü.
 
Aktivist Aktaş şiirleri nedeniyle tutuklandı
 
Geçtiğimiz ay Diyarbakır merkezli birçok kentte yapılan bir operasyon kapsamında gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad (TJA, Özgür Kadınlar Platformu) aktivisti şair Sara Aktaş’ın yazdığı şiirler nedeniyle tutuklandığı öğrenildi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016 yılında başlattığı soruşturma kapsamında 14 Haziran’da birçok ilde Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik operasyonda 24 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 21 kişi 10 gün sonra Diyarbakır Adliyesine çıkarılmış 15’i tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
 
Tutuklanan 15 kişi arasında şair Aktaş da yer alıyordu. Susma’nın haberine göre, savcılık soruşturmasında Aktaş’a yazdığı şiirler soruldu. Savcılık söz konusu şiirlerin “halkı kin ve düşmanlığa” sürüklediğini iddia etti. Susma’ya bilgi veren avukat Keziban Yılmaz, polisin Aktaş’ın evinde Aktaş’ın henüz yayınlanmamış şiirlerini içeren bir Word dosyası bulduğunu, bu dosyayı da suç delili olarak sunduğunu söyledi.
 
Kürtçe tercüman aracılığıyla ifade veren Aktaş, uzun yıllardan beri şiir yazdığını, şiir kitaplarının olduğunu ve bu kitapların incelenmesi halinde halkı kin ve nefrete, düşmanlığa sürükleyecek herhangi bir cümle olmadığının görüleceğini söyledi.
 
Sulh Ceza Mahkemesi AYM kararına erişimi engelledi
 
İzmir 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin Anayasa Mahkemesi’nin bir kararına erişim engeli getirdiği ortaya çıktı.
 
Hukukçu Yaman Akdeniz’in Twitter hesabında yayımladığı karara göre, İzmir 4. Sulh Ceza Hâkimi Alev Özcan ilgili kararı, D.Y. isimli bir vatandaşın uğradığı polis şiddetine ilişkin internette yer alan içeriklerin erişime engellenmesi talebi üzerine verdi. Erişime engellenmesi talep edilen linklerin arasında D.Y.’nin başvurucu olduğu ve tazminat kazandığı Anayasa Mahkemesi kararının linki de vardı.
 
Talebi değerlendiren İzmir 4. Sulh Ceza Hâkimliği, 22 Mayıs 2017 tarihli kararında “kişilik hakları ihlal edildiği” gerekçesiyle aralarında Anayasa Mahkemesi kararının da olduğu dokuz linke erişime engelledi.
 
Aynı hâkimin, 29 Mart 2017'de kapatılan İzmir 7. Sulh Ceza Hakimi iken de, yine D. Y.'nin başvurusu üzerine aralarında AYM kararının da bulunduğu aynı linklere erişimi engellettiği ortaya çıktı.
 
Olayın duyulmasının ardından kapatılan İzmir 7. Sulh Ceza Hâkimliği 12 Temmuz günü verdiği bir kararla AYM linkine erişimi engelleme kararının sehven verildiğini bu yüzden erişimin engellenmesi kararının kaldırıldığını belirtti. Ancak 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin aynı yönde verdiği karar konusunda herhangi bir gelişme olmadı.
 
 
Hükümlü veya tutuklu olarak cezaevinde bulunan gazetecilerin listesi
 
1          Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2          Abdullah Kılıç, Habertürk
3          Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
4          Abdulvahap İş, Serbest gazeteci
5          Abdürrahim Ersöz, Antalya
6          Ahmet Altan
7          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
8          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
9          Ahmet Şık
10       Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11       Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12       Akın Atalay, Cumhuriyet
13       Alaattin Güner, Cihan meya direktörü
14       Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15       Ali Aşikar – Azadiya Welat
16       Ali Babür Boysal, Zaman Gazetesi tasarımcı
17       Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yaz,arı
18       Ali Konar, Azadiya Welat temsilcisi
19       Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
20       Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
21       Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski  yazıişleri müdürü
22       Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
23       Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
24       Ayhan Demir, Çaldıran Haber Ajansı imtiyaz sahibi
25       Ayşe Nazlı Ilıcak
26       Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
27       Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
28       Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi
29       Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30       Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi Düzce temsilcisi
31       Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
32       Bülent Utku, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
33       Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi muhabiri
34       Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik muhabiri
35       Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
36       Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
37       Cihan Acar, Bugün Gazetesi muhabiri,
38       Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
39       Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
40       Deniz Yücel, Die Welt
41       Emin Demir, Serbest Gazeteci,
42       Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri,
43       Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
44       Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü
45       Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46       Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
47       Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
48       Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
49       Faruk Akkan, Cihan Ajansı
50       Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep temsilcisi
51       Fevzi Yazıcı
52       Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
53       Gökmen Ulu, Sözcü
54       Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi
55       Gültekin Avcı
56       Güray Tekin Öz, Yazar
57       Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
58       Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
59       Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem Dağıtımcısı
60       Hakan Karasinir, Yazar
61       Hakan Taşdelen
62       Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63       Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı
64       Hamza Günerigök, TRT spikeri
65       Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66       Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi Dağıtımcı
67       Haşim Söylemez, Eski Aksiyon Dergisi yazarı
68       Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
69       Hayati Yıldız, Azadiya Welat
70       Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
71       Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
72       Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
73       Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
74       İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
75       ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
76       İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum Muhabiri
77       İdris Sayılgan, DİHA
78       İlker İlkan, Azadiya Welat
79       İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
80       İsa Siyi, Haberdar
81       İsmail Avcı, Zaman
82       İsmail Efe, İzmir Kültür Müdürlüğü Basın Danışmanı
83       Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
84       Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
85       Kemal Sancılı
86       Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni
87       Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
88       Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu
89       Mediha Olgun, Sözcü
90       Mehmet Altan
91       Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı,
92       Mehmet Çakmakçı, Medyascope.tv muhabiri
93       Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
94       Mehmet Güleş, DİHA
95       Mehmet Kuru, Eskişehir muhabiri Zaman
96       Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
97       Meltem Oktay, DİHA
98       Meşale Tolu, ETHA çevirmen
99       Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü
100     Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü
101     Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
102     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
103     Murat Aksoy,eski Yeni Şafak yazarı
104     Murat Avcıoğlu, Zaman
105     Murat Çapan, Nokta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
106     Murat Dağdeviren ,Demokrat Gebze Gazetesi sahibi
107     Murat Sabuncu, Genel Yayın Yönetmeni
108     Musa Kart, Karikatürist
109     Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
110     Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi
111     Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
112     Mustafa Ünal, Gazeteci (Zaman)
113     Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazıişleri koordinatörü
114     Mümtazer Türköne, Zaman köşeyazarı
115     Nadir Yücel, Çorum Yıldız Genel Yayın Yönetmeni
116     Nedim Türfent,DİHA
117     Nizamettin İzgi, Batman Gazetesi sahibi
118     Nur Ener, Yeni Asya
119     Nuri Durna, TRT
120     Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi
121     Nurullah Kaya, G.antep Zaman Bölge Temsilcisi
122     Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
123     Osman Yakut, Zaman Antalya
124     Ozan Kaplanoğlu, Bursa Muhalif
125     Ömer Çelik, DİHA haber müdürü
126     Ömer Oruç, eski Cihan Muhabiri
127     Ömer Özdemir, Antalya eski Zaman muhabiri
128     Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
129     Özcan Keser, TRT muhabiri
130     Rabia Özkaya, Özgür Halk
131     Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
132     Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
133     Sadık Demir – Radyo Karacadağ
134     Salih Erbekler – Radyo Karacadağ
135     Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü
136     Selman Keleş, Dihaber
137     Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi eski Akdeniz Bölge Temsilcisi
138     Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
139     Seyid Kılıç, TRT Haber
140     Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi
141     Sezgin Kartal, Sosyalist Dayanışma Yazı İşleri Müdürü
142     Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
143     Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı
144     Şeref Yılmaz, Irmak TV,
145     Şerife Oruç, DİHA muhabiri
146     Şirin Çoban, Azadiya Welat
147     Tahsin Kürklü, Zaman Gazetesesi Ulaştırma Departmanı
148     Togay Okay, Özgür Gelecek
149     Tunca Öğreten, eski Diken editörü
150     Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
151     Turhan Günay, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni
152     Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
153     Ulaş Sezgin, ETHA muhabir
154     Ünal Tanık, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni
155     Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
156     Vedat Beki, Sözcü 18
157     Vedat Demir, eski Yarına Bakış Yazarı
158     Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri
159     Yakup Şimşek, Zaman Pazarlama Müdürü
160     Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
161     Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
162     Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
163     Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü
164     Zafer Özsoy
165     Zehra Doğan, Jinha
166     Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz. 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design