Anasayfa / Medya izleme / “Gizli tanık ihbarıyla tutuklamaya sevk!”

18 Temmuz

“Gizli tanık ihbarıyla tutuklamaya sevk!”

Dün mahkemeye sevk edilen insan hakları savunucularından altısının sabah saatlerinde tutuklanması gazetelere yetişmedi.


13 gün önce Büyükada’da gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu dün mahkemeye çıkarıldı ve sabah saatlerinde 6’sı tutuklandı.
Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “Gizli tanık ihbarıyla tutuklamaya sevk!” başlığıyla yer verdi ve “Büyükada’da, ‘çevirmen’ olduğu belirtilen gizli tanığın ihbarıyla gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu 13 günün ardından dün tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için başlatılan imza kampanyası suç delili olarak dosyaya kondu” ifadelerini kullandı.
Evrensel gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “12 gün sonra adliyeye çıkarıldılar” başlığını kullandı ve “Büyükada’da 5 Temmuz’da gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu, 12 gün sonra, dün adliyeye sevk edildi. İnsan hakları savunucuları havuz medyası tarafından mahkemeyi bile beklemeden suçlu ilan edilmişti” dedi.  
Akşam gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Büyükada zanlılarına tutuklama istendi” başlığını attı ve “Büyükada’da 2. Gezi provokasyonu için toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz’da yakalanan 4’ü kadın 10 kişi, sorgularının ardından dün adliyeye sevk edildi. Savcı, zanlıların ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan tutuklanmalarını talep etti” ifadelerine yer verdi.

“Böyle kurum görülmedi”

Birgün gazetesi manşetinde, “Böyle kurum görülmedi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “2012 yılında kurulan ve Başbakanlığa bağlı olan Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun isim değiştirmesiyle 2016 yılının Nisan ayında yeniden kurulduğu duyurulan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, ülkede hak ihlali iddialarının yoğunlaştığı bir dönemde başvuru bile kabul etmiyor. TİHEK, özellikle darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte, tıpkı ‘OHAL Komisyonu’ gibi en çok ihtiyaç duyulan dönemde gerekçe gösterilmeden kapalı olarak bekletiliyor. Kuruluş amacında, ‘İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi, kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, işkence ve kötü muameleyle etkin mücadele etmek’ biçiminde ifadeler yer alan kuruma başvurmak isteyenler amacına ulaşamıyor. OHAL ile birlikte yurttaşların işkenceye ve hak ihlallerine daha çok uğradığı bir dönemde TİHEK’e ulaşılamamasını eleştiren Avukat Sinem Hun kuruma, ‘Bir an önce görevini yerine getir’ çağrısında bulundu” ifadeleri yer aldı. 

“Yine fişleme dönemi”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yine fişleme dönemi” başlıklı haber yer aldı. “HSK Teftiş Kurulu Yönetmeliği değişti. Müfettişler, hakim ve savcıların sosyal ve kişisel özelliklerini gizli fişlere yazacak” üst başlığıyla verilen haberde, “Referandumun ardından üyeleri değişen HSK, Teftiş Kurulu Yönetmeliği’ni sil baştan yeniledi. Yönetmelikle 2011’de kaldırılan ‘hal kağıdı’ uygulaması geri döndü. Hal kağıdı, yönetmelikte ‘Denetim dönemi içerisindeki mesleki bilgi ile kişisel ve sosyal özelliklerin değerlendirilmesine yönelik form’ olarak tanımlandı. Yeni yönetmeliğe göre hakim ve savcılar hakkında gizli araştırma yapılabilecek. Müfettişler, hakim ve savcıların mesleki bilgi ve becerilerinin yanı sıra kişisel ve sosyal özelliklerini de dosyalarındaki fişlere aktaracak. Bunun için personelin gizlice ifadesini alabilecek. Sadece UYAP verileri değil, gözlem yöntemi de kullanılacak” ifadeleri yer aldı.

“Bitmeyen OHAL”

OHAL dördüncü defa üç ay daha uzatıldı.
Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki habere, “Bitmeyen OHAL” başlığını attı ve “AKP, MGK toplantısı sürerken ve daha Bakanlar Kurulu başlamadan elden imzalattığı OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin tezkereyi, alelacele TBMM’ye sundu. Süresi 19 Temmuz saat 01:00’de sona eren OHAL tezkeresi, TBMM’den jet hızıyla geçirilerek üç ay daha uzatıldı. Böylece Türkiye OHAL’de ikinci yılına girdi” dedi. 
Evrensel gazetesi manşetten verdiği habere, “OHAL kaldırılsın, KHK’ler iptal edilsin” başlığını attı ve “15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL birinci yılını doldurmasına rağmen üç ay daha uzatıldı. Halk, OHAL’in derhal kaldırılmasını ve KHK’lerin iptal edilmesini istiyor” dedi.
Birgün gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “OHAL uzadıkça uzuyor” başlığını attı ve “Saray’da toplanan MGK, OHAL’in bir kez daha uzatılmasına ilişkin tavsiye kararı aldı. Meclis, OHAL’in uzatılmasını kabul etti” ifadelerini kullandı.
Sabah gazetesi haberi manşetin yanından, “OHAL 3 ay daha uzatıldı” başlığıyla anonsladı.
Yeni Şafak haberi manşetin yanından, “OHAL 3 ay daha uzatıldı” başlığıyla anonsladı.  
Star gazetesi habere manşetin yanında, “OHAL’e 3 ay daha uzatma” başlığıyla yer verdi ve “MGK ve Bakanlar Kurulu’nda görüşülen OHAL tezkeresi TBMM’de kabul edildi” dedi.
Hürriyet manşetin altındaki habere, “OHAL üç ay daha uzatıldı” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK’da olağanüstü halin 3 ay daha uzatılması yönünde alınan tavsiye kararı Meclis’te kabul edildi” dedi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design