Anasayfa / Medya izleme / “İnsan hakları hapiste”

19 Temmuz

“İnsan hakları hapiste”

Dün gazetelere yetişmeyen tutuklama skandalı bugün birçok gazetede yer buldu


Büyükada’da gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusundan 6’sı tutuklandı.
Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “İnsanlık örgütü!” başlığını attı. Haberde, “Büyükada’da toplantı yaparken gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusundan 6’sı tutuklandı. Ancak savcı da sulh ceza yargıcı da tutuklamaya gerekçe olarak gösterilen ‘silahlı örgütün’ hangisi olduğunu belirtmedi. Tutuklananlara, ‘toplantıyı neden duyuru yağmadan düzenledikleri’ soruldu. 5 Temmuz’da başlayan gözaltı operasyonunun hemen ardından yandaş basında hak savunucuları aleyhine kampanya başlatılmıştı. Erdoğan, Avrupa’da yaptığı basın toplantısında gözaltındakilerin ’15 Temmuz’un devamı için’ bir araya geldiğini öne sürmüştü” ifadeleri yer aldı.
Evrensel gazetesi birinci sayfasının altında, “İnsan hakları hapiste” başlığıyla verdiği haberde, “İstanbul Büyükada’da gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusundan 6’sı tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hak savunucuları ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’le suçlandı ancak hangi örgütle suçlandıkları söylenmedi. Üstelik, sorguda sorulan soruların tamamını hak savunucularının insan hakları alanında yaptıkları çalışmalar oluşturdu. Uluslararası Af Örgütü tutuklama kararına, ‘Bu karar Türkiye’de insan haklarına çok ağır bir saldırıdır. Bu soruşturma tamamen siyasi bir amaç taşıyan cadı avıdır’ diyerek tepki gösterdi. İHD ve TİHV de, tutuklama kararının hukuksuz olduğunu belirterek insan hakları savunucularının derhal serbest bırakılmasını istedi” ifadelerini kullandı.    
Birgün gazetesi manşetin yanındaki habere, “Tutuklama kararı tamamen siyasi” başlığını attı ve “Büyükada’da 15 gün önce gözaltına alınan ve tamamı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 10 hak savunucusundan altısı tutuklandı, dördü serbest bırakıldı. Avukat Eyüboğlu, ‘Siyasal bir yargılama sürecinin sonrasında arkadaşlarımız tutuklandı’ dedi” ifadelerine yer verdi.   
Sabah gazetesi manşetin altında yer ayırdığı haber için, “Kaos timine tutuklama” başlığını kullandı ve “Büyükada’daki otelde gözaltına alınan 10 kişiden 6’sı ‘Silahlı terör örgütüne yardım’ suçundan tutuklandı. Kaos yaratmak amacıyla toplantı düzenledikleri belirtilen şüphelilerle ilgili tespitler dikkat çekti: Nalan Erkem’de, MİT’e ait gizli belgeler çıktı. İdil Eser’de PKK’lı teröristlerin kendi aralarında yaptığı yazışmalar bulundu. Veli Acu’nun PKK’lı Fatih Barsak ile 93 görüşme kaydına ulaşıldı. Ali Ghravi’nin üzerinde Türkiye’yi bölünmüş gösteren haritalar çıktı” ifadelerine yer verdi.
Star gazetesi habere ön sayfasının altında, “Aktivist görünümlü terör destekçilerine 6 tutuklama” başlığıyla yer verdi ve “Büyükada’da ihanet toplantısı sırasında gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’le 2’si yabancı 6 şüpheli tutuklandı. Gerekçeli kararda ‘Teröre destek’, ‘Kuvvetli kaçma şüphesi’ ve ‘Gizli belge bulundurma’ ifadeleri dikkat çekti” dedi.
Akşam gazetesi manşetin yanındaki habere, “Büyükada’ya 6 tutuklama” başlığını attı: “Büyükada’daki gizli toplantıda gözaltına alınan 10 şüpheliden 6’sı tutuklandı. Şüphelilerin DHKP-C, FETÖ ve PKK soruşturmalarında adı geçenlerle görüştükleri belirlendi.”

“‘Ödlek değilsen gel’”

Kılıçdaroğlu Erdoğan’a meydan okudu: “Ödlek değilsen, cesaretin varsa gel havuz medyanda 15 Temmuz’u tartışalım.”
Cumhuriyet manşetin altındaki habere, “‘Ödlek değilsen gel’” başlığını attı ve “CHP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik suçlamalarına ’15 Temmuz aydınlansın diyorum, bana kızıyor. Ben hukuk devletini, o diktayı savunuyor. Ben mazlumdan, o zulmedenden yana. Oysa ben onun çok korktuğunu biliyorum’ diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, kendisini suçlayan Erdoğan’ı televizyonlarda tartışmaya çağırdı: ‘Şimdi ben bu zata açıkça meydan okuyorum, cesaretin varsa, korkak değilsen, Vandal değilsen, ödlek değilsen, senin havuz medyanda gel birlikte 15 Temmuz’u tartışalım!’” ifadelerine yer verdi. 
Birgün gazetesi habere manşetin altında, “‘Cesaretin varsa darbeyi tartışalım’” başlığıyla yer verdi ve “Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a meydan okudu: Cesaretin varsa, korkak değilsen, senin havuz medyanda 15 Temmuz’u tartışalım” ifadelerini kullandı.
Hürriyet habere ön sayfasının altında, “Yolundan dönen namerttir” başlığıyla yer ayırdı ve “CHP grup toplantısına ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganıyla giren genel başkan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz anmasında kendisine yönelik eleştirilerini yanıtlarken, ‘istediğin kadar kumpas kur, yolundan dönen namerttir’ dedi. ‘Ödlek, vandal değilsen 15 Temmuz’u tartışalım’ çağrısı yaptı” dedi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design