Anasayfa / Medya izleme / “Kriter sadakat”

20 Temmuz

“Kriter sadakat”

Gazetelerin manşetinde, kabine değişikliği yer aldı.

Beklenen kabine değişikliği gerçekleşti. 5 bakanın yeri değişti, 6 yeni bakan atandı.
Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “Kriter sadakat” başlığıyla yer verdi. Haberde, “AKP Genel Başkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, kabinede önemli değişikliklere gitti. 6 isim kabine dışı kaldı, 11’inin yeri değişti. Parti kulislerinde, ‘Cumhurbaşkanı, kabineyi hallaç pamuğu gibi atmış. Genç ve sadık isimler kabineye girmiş’ yorumları yapıldı. MHP ile yakın ilişkiler kuran AKP’nin yeni kabinesinde Tuğrul Türkeş’in yer almaması dikkat çekti. Sosyal medyada yeni kabineden çok yine bakan olamayan Burhan Kuzu’nun ‘siyasette adalet yok’ tweet’i konuşuldu” ifadeleri yer aldı.
Evrensel gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Kabinede değişiklik: Yol arkadaşlarına veda!” başlığını attı ve “Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni kabinede 5 bakanın yeri değişti, 6 yeni bakan atandı. Erdoğan dikkat çekici iki yol arkadaşına kabinede yer vermedi. Biri, lise arkadaşı olan, Refah Partisi sürecinden itibaren birlikte hareket ettiği Mehmet Müezzinoğlu, diğeri Erdoğan’ın belediye başkanıyken ve başbakanken danışmanlığını yapan Nabi Avcı” ifadelerine yer verdi.  
Sabah gazetesi manşetindeki haber için, “Reform kabinesi” başlığını kullandı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı’nı tekrar üstlenmesinin ardından beklenen kabine değişikliği dün gerçekleşti. Bakanlar Kurulu’nun neredeyse yarısında kan değişimi yaşandı. Kabine’ye 6 yeni isim girdi, 5 bakanın da görevi değişti” ifadelerine yer verdi.
Yeni Şafak habere manşetinde, “2019 kabinesi” başlığıyla yer verdi ve “Bakanlar Kurulu’nda büyük revizyon. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’yi ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’nin fiili olarak hayata geçeceği 2019 seçimlerine taşıyacak kadroyu belirledi. 6 yeni isim kabineye girerken 5 bakan yer değiştirdi” dedi.
Star gazetesi de manşetinde, “2019 kabinesi” başlığını kullandı. Haberde, “Metal yorgunluğunda ilk ‘neşter’ Bakanlar Kurulu’na vuruldu. 11 bakanlıkta değişime gidildi. 5 başbakan yardımcısından bir tek Mehmet Şimşek kaldı” ifadeleri yer aldı.
Akşam gazetesi sürmanşetindeki habere, “Parlamenter sistemin son kabinesi” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘atılım’ olarak değerlendirdiği dönem, ‘metal yorgunluğu’na yönelik kritik bir adımla başladı. 2019’dak yeni sisteme yürüyecek hükümette revizyona gidildi” dedi.
Hürriyet manşetten verdiği habere, “Kabineye yeni çatı” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a genel başkanlık yolunu açan 16 Nisan’daki referandumun ardından beklenen kabine değişikliği yapıldı. Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ sözlerinin beklentileri yükselttiği değişiklikle 6 bakan kabine dışı kaldı, 5 isim yer değiştirdi. Kadın bakan sayısı ikiye çıktı. FETÖ ile mücadelede ve KHK’ların hazırlanmasında önemli rol oynayan Nurettin Canikli’nin Milli Savunma’ya kaydırılması dikkat çekti. Tuğrul Türkeş liste dışı kalırken, kulislerin aksine bazı MHP’li isimlere kabinede yer verilmemesi MHP ile işbirliğinin ‘koalisyona’ dönüşeceği beklentisini boşa çıkardı” dedi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design